Yazı

İmama Bak İmama
İmama Bak İmama 

Özcan Nevres

Trabzon'un Beşikdüzü İlçesi Merkez Camii İmamı Sezai Yaşar, yakasında Atatürk rozetiyle gelen 80 yaşındaki Ömer Atalar'a, "Bunu takıp camiye gelmeyin, günah işliyorsunuz" dedi.

İmam Yaşar, Atalar'a, yakada rozetle namaz kılmanın dini yönden
sakıncası olduğunu söyledi. Tüm vakit namazlarını camide kıldığını ve bugüne kadar böyle bir uyarıyla karşılaşmadığını belirten Atalar, "Yakamda Atatürk'ün rozetini gören imam, 'Bunu takıp da camiye gelmeyin. Resimle camiye gelinmez' dedi. Ne yazık ki bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığı halen suskunluğunu korumaktadır.
Yıllar önce cami dışından bir imamın vaazına kulak misafiri oluyorum. Hoca hönkürüyor. Her kim ki resim çeke, her kim ki resim çektire, her kim ki evinde resim bulundura serapa kâfirdir diyor. İçimden camiye girip hocaya sorasım geldi ama soramadım. Sorsaydım mutlaka linç edilirdim. Hocam peki siz üzerinde Ulu Önder Atatürk’ün resimleri olan paraları niye cebinizde taşıyorsunuz. Üstelik o paraları da neden o kadar çok seviyorsunuz? Bilindiği gibi bir fakir öldüğünde hocalar ortalıkta görünmezler. Ama bir zengin öldüğünde kuran okumak için birbirleriyle yarışırlar. Bir vaaz daha. Evi hemen caminin karşısındaki sokakta olan bir bayan arkadaşın gelmesini bekliyordum.. Hoca vaaz veriyor. Türk’üz diyorlar. Türklük ne ola ki? Elhamdülillah Müslüman’ız. Eğer Türklük önemli olsaydı Osmanlılar Macarlara kılıç çekerler miydi? Hocaya sormak gerekirdi. Peygamberimizin en sevdiği torunları Hasan İle Hüseyin’i Kerbela’da katledenler kimlerdi? Aynı ırkın ve aynı dinin insanları değiller miydi? Birinin bu imama Türklüğün asaletten geldiğini, doğuştan Türk olunduğunu ve elbise gibi din değiştirilebildiği halde ırkın değişmez olduğunu öğretmesi gerekirdi ama kim öğretecek? İmam Gagavuzların safkan Türk oldukları halde Hıristiyan olduklarını ve buna rağmen halen Türklüklerini koruduklarını biliyor mu? O coğrafyanın içinde asimile olmadan ırklarını korumaları kolay mı?
Nedir bu insanların Atatürk’e olan düşmanlığı? Hurafeleri yıktığı, tekke ve zaviyeleri kaldırdığı için mi? Oysa o Atatürk Kurtuluş Savaşını birlikte başlattığı arkadaşlarına önderlik etmeseydi o imam ve benzeri Atatürk düşmanları her sabah uyandıklarında ezan sesiyle değil çan sesleri ile uyanmayacaklar mıydı? Bunu dahi idrakten aciz mi bu insanlar? Yoksa kuran kurslarında ve imam hatip okullarında almış oldukları eğitimden mi kaynaklanıyor bu aymazlıkları?
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde hurafeler neredeyse tamamıyla yıkılmıştı. İnanırlığını yitirmişti. Türbeler o yıllarda geçmişe saygı ve vefa borcu gereği ziyaret edilirdi. Mumlar yakılır dualar okunurdu. Oysa bu günlerde irtica hortlatılmış, hurafeler yine gerçekmiş gibi cahil insanların kafalarına sokulmaya başlanılmıştır. Artık insanlar türbelere dua okumak saygısını ve vefasını göstermek için gitmiyorlar. Dileklerini gerçekleştirmek için gidiyorlar. Kimi türbelerde göbek atıyor al sana bir göbek ver bana bir göbek diye. Kimi yediği balıkların kılçıklarını türbe yanına bırakıyor adak diye. Balık kılçığı ve adak. Ermiş olduğuna inanılan bir insanın ölüsüne bu denli büyük bir saygısızlık nasıl yapılır? Bunu yapanları nasıl isimlendirmek gerektiğini bilemiyorum. İsimlendirmeyi değerli okurlarıma bırakıyorum.
Gelelim İslamcı yazar Hüseyin Üzmez’in üzdüklerine. Yandaşları onu kınayacağına savunma mevzilerine girdiler. Savunma silahları ise Atatürk’ün yıkmış olduğu hurafeler. Bakınız Sufi Gözüyle Kadın isimli kitabın yazarı Profesör Doktor Süleyman Uludağ kitabında ne diyor? Bekâretini bozduğu kızla ilk gece atmış kez ilişkiye kurabilen seksen yaşında bir şeyh vardı. Bu şeyh ilişkiye yüz defa da girebilirmiş ama kıza acımış. Aynı kitapta yüz yirmi yaşında bir evliyanın bir kızın bekâretini bozmasından söz ediliyor. Yine kitabın yazarına göre Hazreti Süleyman bir gecede bin karısını hamile bırakmış. Aklı başında olan hangi insan inanır bu saçma sapa hurafelere. Kaldı ki bu hurafe saçmalıklarıyla Hüseyin Üzmez’i aklamak olası mı? Dahası belli ki bu Süleyman Uludağ ilahiyat profesörü. Bir ilahiyatçı bunları gerçekmiş gibi yazabiliyorsa vay bu ülkenin ondan feyz!!! alan çocuklarının haline.
Özcan Nevres    www.ozcannevres.com


13 Mayıs 2008  00:37:33 - Okuma: (747)  Yazdır
İstatistik