Yazı

Romatizma
Romatizma 

İbrahim Ertaş

Atkuyruğu çayı, bedenin mineral dengesini bozmadan, fazla sıvıların, asitlerin ve öteki zararlı maddelerin dışkılanabilmesini sağlayabilecek bitkilerin en değerlisidir.

Günde 2-3 bardak bitki çayı, aç karnına, tatlandırılmadan içilmelidir. 5-6 günlük bir kürden sonra 2-3 gün ara verilip, yine 5-6 günlük bir küre başlamak doğru olur. uygulanan 2-3 kürden sonra, 1-2 hafta ara verilmelidir.
biberiye, adaçayı, nane, papatya, ısırgan otu ve çam filizi tentürleri, friksiyon ve kompres olarak, tek tek veya karıştırılarak kullanılabilir.

biberiye, kekik, papatya, ıhlamur ve adaçayı bitkilerinin çayları da, günde 1-3 bardak içilebilir.

hardal tohumu dövülüp, bal ile karıştırılarak yenir. ayrıca, ağrılı bölgeye sürülür. aşağıdaki yağlar belli oranlarda karıştırılıp ağrılı bölgeye tatbik edilir; pelesenk yağı : 100g. kekik yağı : 70g. alabalık yağı : 50g. karanfil yağı : 25g.

ısırgan otu çayı, bedendeki ödemin, zehirli maddelerin ve asitlerin sağlıklı biçimde dışkılanabilmesini sağlayabilir. ayrıca, bol miktarda demir ve c vitamini de içerir. günde 2-3 bardak çay, aç karnına, tatlandırılmadan içilir. 2-3 haftalık bir kürden sonra 1 hafta ara verilip, aynı küre yeniden başlanabilir.

nohut kaynatılıp lapa yapılır. ılık olarak sarılır. 24 saatte bir tekrarlanır.

özel bileşimli tentür: çam filizi tentürü 50 ml, biberiye tentürü 30 ml, adaçayı tentürü 40 ml, mentol 5? gr, kafur 8? gr. hepsi bir şişede kariştirilir ve kafur eriyene kadar çalkalanir. özel friksiyon ve kompres tentürü hazirdir. bu tedavilerin sonunda, tedavi gören bölge, kuru-sicak bir havlu ile örtülmelidir.

potasyum ve kalsiyum içerikli besinlere öncelik verilmesi gerekir. bu maddeleri içeren besinler aşagida belirtilmiştir: taze sebze, meyve, salatalar, findik-fistik türleri ve çig süt. konservelerden, agir yaglardan ve tatlilardan kaçinilmalidir. yalnizca, sizma tabir edilen bitkisel yaglar tüketilmelidir. kahve ve alkole yanaşilmamali, bolca çig süt içilmelidir. bedenin zehirlerden ve asitlerden tümüyle arinabilmesi için, sindirim sisteminin ve karacigerin tam kapasite ile çalişmasina özen gösterilmelidir. sirt agrilarinin büyük bir bölümünün romatizma ile hiçbir bagi yoktur. bu agrilar genellikle iş yerinde kullanilan yanliş iskemleden veya yanliş oturma biçiminden kaynaklanir. ayrica, bir depresyon hali de sirt agrilarina neden olabilir.

süzme bal
romatizma ve sancılarına karşı da iyi bir ilaçtır. sancıyan yer bal sürülmüş keten bezle sarılır, üzerine yün veya koyun postekisi bağlanır. keten bez değiştirilirken romatizmalı yer önce sıcak su ile yıkanır, hafifçe masajlanır. işlem 4 saatte bir tekrarlanır. romatizmalı yerin soğumamasına dikkat edilmeli, ağrı kesildikten sonra da tedaviye 1 hafta devam edilmelidir.

zeytinyagi (1 litre)
lavanta (çiçegi) 50 gram
karişim sicak bir yerde 9-10 gün boyunca dinlendirilir, iyice süzülür, sivi kisim koyu renkli şişelerde saklanir
romatizmali yere bu sivi ile masaj yapilir ve sicak tutulur.

zeytinyagi (1 litre)
leylak (taze çiçek) 150 gram
karişim her gün bir kaç kez çalkalanarak, 30 gün boyunca oda sicakliginda ve az işik alacak şekilde dinlendirilir, iyice süzülür, sivi kisim koyu renkli şişelerde saklanir
romatizmali yere bu sivi ile masaj yapilir ve sicak tutulur.

zeytinyagi (1 litre)
süpürgeotu (calluna vulgaris l.) (iyi kiyilmiş çiçekli) 250 gram
karişim her gün bir kaç kez çalkalanarak, 10 gün boyunca oda sicakliginda ve az işik alacak şekilde dinlendirilir, iyice süzülür, sivi kisim koyu renkli şişelerde saklanir
romatizmali yere bu sivi ile masaj yapilir ve sicak tutulur.

zeytinyagi (100 gram)
sarimsak 10 gram
kullanmadan hemen önce taze olarak hazirlanir.
romatizmali yere bu sivi ile masaj yapilir ve sicak tutulu
 
Şifa Baharat AktarZiraat Bankası Karşısı 892 89 05


6 Mayıs 2008  10:03:07 - Okuma: (720)  Yazdır
İstatistik