Yazı

Osman Özgüven Olayı
Osman Özgüven Olayı 

Özcan Nevres

Yazılarımı biraz kısaltmak istememe rağmen bir türlü beceremiyorum.

Zira yazılması gereken o kadar çok konu var ki. Örneğin tanıdığım belediye başkanları içerisinde en başarılı bulduğum Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven’in başına gelenleri nasıl konu edinmem ki. Osman Özgüven ile Dikili’de Cocacola Dikili başbayisi Sıtkı Karagöz’ün soğuk hava deposunun montajını ve ticari soğutma dolaplarının tamirini yaparken tanışmıştım. Osman Özgüven’den önce Dikili bir köy görünümündeydi. Sahildeki tuvaletin tüm pislikleri denize akıyordu. Sahilde büyük bir belediye gazinosu vardı. Aynı sırada üç yazlık gazino vardı. Osman Özgüven’in ilk işi tuvaletle gazinoları yıktırmak olmuştu. Zira koca sahil dört tesis tarafından işgal edilmişti. Yıkılan gazinoların yerine on üç gazino yapıldı. Amaç iyi bir rekabet ortamı yaratmaktı. Halk sağlığına vermiş olduğu önem nedeniyle çay ve ayrana aynı fiyatı uygulatmıştı. Halkın daha çok ayran içmesini sağlamak için.
Osman Özgüven işe en zor olandan başlamıştı. Kentin alt yapısı yoktu. Oysa çağdaş bir kent için en önemli olan kanalizasyondu. Kanalizasyon çalışmaları sürerken kentin sokakları kesme taşlarla tertemiz bir ortama kavuşturuluyordu. Kaldırımlarda ise taş döşeme uygulanmıyordu. Kırmızı boya ile renklendirilmiş beton atılıyor, gerekli düzeltme yapıldıktan sonra bir desen kalıbıyla betona desenler işleniyordu. Kanalizasyon çalışmalarını israf oluyor diye hazmedemeyenler vardı. Bu güne kadar kanalizasyon mu vardı diyorlardı? Onun başarılı çalışmalarını hazmedemeyenler kaldırımlar kırmızı renkte inşa ettiriyor ve dolayısıyla komünizm propagandası yapılıyor diye şikâyet ettiler. İçişleri Bakanlığının gönderdiği müfettişler bu güzel çalışmalar için raporlarında onun ceza değil takdirname alması gerekir dediler. Şikâyetler üzerine ikinci kez müfettişler gönderildi. Sonuç yine aynı oldu.
Hızla gelişmekte olan kentte konut sorunu başladığında kurduğu bir kooperatifle bin iki yüz aileyi konut sahibi yaptı. Hem de tüm Dikili’ye hakim nefis manzaralı bir tepenin üzerinde. İki dönemlik başkanlığı döneminde inanılması güç başarılara imzasını atmıştı.
Üçüncü dönem için adaylığında sağcı kesim onun solculuğunu istismar ederek saldırıya geçmişti. Bu iş için Dikili’de yayın yapan bir televizyon kanalı bile kurmuşlardı. Buna rağmen başkan seçilmesi neredeyse kesin gibiydi. Ta ki seçim sürecinin son gününe kadar. ANAP lı adayın kızının bir aşk hüsranı sonucu intihar etmesi Dikilili kadınları çok etkilemişti. Aday kızını yitirdi. Seçimi de kaybederse yüreğine iner düşüncesiyle sözleşmişler gibi oylarını ANAP lı adaya verdiler. ANAP lı aday kıl payı seçimi kazandı ve Dikililer için kayıp bir beş yıl başladı. Osman Özgüven yönetimi mumla aranır oldu. Dikili halkı doğru olanı yaparak yine onu seçti.
Osman Özgüven yönetimi yine başarıdan başarıya koşarken yine onun yönetiminin tekerleğine çomak sokanlar oldu. Suyu bedava verdiği, ekmeği ucuza sattığı için şikâyet edildi. İçişleri Bakanlığı müfettişleri hesaplarını bir açığını yakalamak için didik didik ediyorlar. Etsinler bakalım ne bulabilecekler.
Osman Özgüven inşaat mühendisidir. Şehircilik konusunda çok iyi bir uzmandır. Üstelik cin gibidir. Dikili’nin Belediye Sarayı gereksinimini karşılayacak para olmadığı için sahilde büyük bir turistik otel inşaatı başlatır. Turizm bakanlığından aldığı krediyle otelin inşasını kısa zamanda bitirir. Oteli kiraya vermek için ilanlar verilir ama kiralamak isteyen çıkmaz. Bunun üzerine Turizm Bakanlığına başvurur ve borcumuzu ödemek için bu binayı iş hanına çevirmemiz gerekiyor der ve kabul ettirir. Binanın ilk kiracısı belediye olur. Birçok iş adamı da bu güzel binada dükkân kiralar. Bina belediyenin malıdır. Kiracısı ise yine belediyedir. Yani sağ eli ile aldığını sol eline verir. Belediye parasızlıktan sahip olamadığı modern binayı bu sayede Dikili halkına kazandırmış olur.
Osman Özgüven bu tür şikâyetlere oldukça alışıktır. Bildiğim tanıdığım Osman Özgüven bildiği ve inandığı yoldan asla dönmez. İnanıyorum ki bu vartayı da çok kolay atlatacaktır. Bu ara bir anımı da aktarayım. Dikili’ye gittiğimde Dikili Osman Özgüven’in yönetimindeki gibi tertemizdi. Tanıdığım birine belediye başkanı kim seçildi diye sorduğumda CHP li arkadaşım gururla Osman Özgüven demişti. Tatil gününe denk geldiği için kendisini kutlama fırsatı bulamamıştım. Yanılmıyorsam başkanlığının beşinci dönemi. Hem de yüzde birlik oy potansiyeline sahip SHP den kazanması ne kadar çok sevildiğinin göstergesidir. Başarılı çalışmalarının devamlılığını diliyor ve daha nice nice beş yıllara diyorum. Dikili halkının başkanına sahip çıkacağına da yürekten inanıyorum.
Özcan Nevres    www.ozcannevres.com    


17 Nisan 2008  11:37:45 - Okuma: (607)  Yazdır
İstatistik