Yazı

Amatör spor kulüpleri sahipsiz kalmamalı!
Amatör spor kulüpleri sahipsiz kalmamalı! 

Ersin Değişmez

AMATÖR: Bir işi para kazanmak amacı ile değil, sadece zevk için yapan kimse olarak tanımlanır.

Son dönemde bunun biraz dışına çıkılsa da AMATÖR SPOR KULÜBÜ de sporu sadece bir oyun olarak gören, hiçbir çıkar beklemeksizin yalnızca sportif ruhunu tatmin etmeye çalışan bireylere spor yaptırmak amacı ile Dernekler Kanunu hükümlerine  göre oluşturulmuş sivil toplum örgütleridir.  
Ülkemizde faaliyet gösteren 4500’e yakın spor kulübümüz bünyesinde bulunan (10.000)üzerindeki futbol takımı ile dünyada olduğu gibi futbolun daha ön plana çıktığı ülkemizde Amatör Spor Kulüplerimizin önemi,üzülerek ifade etmek isteriz ki yeterince anlaşılmış değildir;Şöyle ki,çocuk ve gençlerden oluşan son derece önemli,geniş,dinamik bir kitleye hitap eden Amatör Spor Kulüplerimiz de kulüplerimizin çocuklarımıza ve gençlerimize spor yaptırmanın yanında ,model olma,yol gösterme ve sosyal birey olarak kimlik kazandırmada okul ve aile gibi son derece önemli işlevleri de vardır.Artık 8 yaş gibi çok küçük yaşlarda kulüplerimizin bünyesine alınan çocuklarımız,bireylerin yaşamında çok önemli yer tutan çocukluk ve gençlik dönemlerini Amatör Spor Kulüplerimiz bünyesinde geçirebilmektedir.Bu anlamda bir spor kulübü bünyesinde spor yapma fırsatını bulan çocuklarımız sağlıklı bir gelişim göstererek sosyalleşebilmekte ve en azından bir takım kötü alışkanlıklardan uzak kalmaktadır.
 
Ülkemizde son yıllarda büyük artış gösteren toplumsal suç oranlarındaki artışların temel nedeni ekonomik olmakla birlikte  daha çok çocuğumuza ve gencimize spor yapma fırsatı sağlayamamış olmamız da yatmaktadır. Ayrıca bugün sadece şikâyet ettiğimiz ve suçlularını bulmaya çalıştığımız “Sporda Şiddet”in artmasının bir nedeni de spor yapan değil, seyirci konumuna düşen gençlerimizin artmasıdır.
 
Bu nedenle Amatör Spor Kulüplerimizin yaşaması, yaşatılması, ülkemizin geleceği açısından çok büyük önem arz etmektedir. Bu anlamda, Amatör Spor Kulüplerimizi yapısal anlamda sağlam temeller üzerine oturtmalı, kulüplerimizi, çocuklarımız ve gençlerimizin okul ve ailesi dışında spor yaparak zamanını geçirebildiği toplumsal işlevi olan yerler olarak görüp, Devlet, özel sektör, yerel yönetimler katkısı ile desteklemeli ve kalkındırmalıyız
 
Amatör spora hizmet edenler,gönül verenler,değerli yöneticiler,teknik adamlar ve değerli sporcular,yaşadığınız her türlü zorluğa,olumsuzluğa rağmen bizlerin spora ve birbirimize olan gönül bağımız, hizmetlerimizi devam ettirecektir., ettirmelidir. Unutmayalım ;”BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR”
(Alıntıdır)
 
ayrıntılar ve gelişmeler www.efesspor.tr.gg adresinde.


8 Nisan 2008  09:59:16 - Okuma: (622)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik