Yazı

Ah Şu At Gözlükleri
Ah Şu At Gözlükleri 

Özcan Nevres

Bir okurum gönderdiği mailde at artık gözlerinden şu at gözlüklerini diyor. Oysa benim uzağı görmem için gözlüğe gereksinimim yok.

Gözlerimdeki sorun yalnızca yakını göremiyor olması. Görüyor da yakın gözlüğü taktığımda doğal olarak daha iyi görüyor. Gözlerimde at gözlüğü olmadığından da bazı AKP yalakaları gibi olumsuzluklara onlar gibi iyimser bakamıyorum. AKP ye hiçbir çıkar beklemeden, inançları ve görüşleri doğrultusunda oy vermiş olanları bu yalakalık sözünden tenzih ediyorum. İşi gücü AKP ye yalakalık yapmak olanlara soruyorum. Türkiye’nin AKP iktidarından önce iç ve dış borcu ne kadardı? Özelleştirme adı altında yandaşlara peşkeş çekilmiş olan KİT lerden kaç tanesi çalışmalarını sürdürmektedir. Neredeyse tamamı arsa rantı için kapatılmış, iş garantisi vermiş oldukları işçileri kapı önüne koymuşlar mıdır? Bu özelleştirmeler sonucunda işsizler ordusuna kaç milyon işsiz katılmıştır?
Gelelim şu KİT ler çığırtkanlıklarına. İşçisi aydını söz birliği etmişçesine KİT ler ülkenin sırtında büyük bir kamburdur. Satalım kurtulalım dediler. Bir beyit var ama tüm dizelerini anımsayamıyorum. Özet olarak şöyle. Cahilin eline ver kazmayı. Üç günde yer ile yeksan etsin Süleymaniye’yi. Süleymaniye’yi yeniden yap derlerse yeniden bir Mimar Sinan gerek. Bu sözler KİT ler için de geçerlidir. Az değişikliğiyle. Bir gün satılan KİT leri tekrar yapılandıralım deseler, o muhteşem fabrikaları kurmuş olan CHP de yetmez. O KİT lerin yapıldığı yıllarda kalkınmak için çok büyük bir azim vardı. Öyle bir azim ki yokluk bile o dönemin yöneticilerini yıldırmıyordu. Bir taraftan Duyunu umumiye borçları ödenirken öte yandan demiryolları, Sümerbank tesisleri Paşabahçe cam fabrikaları, şeker fabrikaları, Hereke ve Merinos fabrikaları kuruluyordu. Ülke bu kalkınma hamlesiyle bırakınız borçlanmayı, borç veren bir ülke durumuna gelmişti. Ne zamana kadar? Bu KİT lere kirli siyaset karışıncaya, hamili kartlılara işe göre adam değil, adama göre iş bulunmaya başlayıncaya kadar. Ne yazık ki Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün kurmuş olduğu CHP nin altı umdesinin en önemlisi olan DEVLETÇİLİK oku CHP yönetimi tarafından kırılıp atılmıştır. Oysa CHP nin KİT lerin satılmasını değil, düzeltilmesini savunması gerekirdi. Nitekim bazı işletmelerde gerekli düzenlemeler yapıldığında zarar edenler kar yapmaya başlamışlardır.
Birkaç gün içerisinde sanal olarak hepimizin cebine yaklaşık olarak altı bin dolar koymuş olan AKP belli ki halkı çok saf zannediyor. Geçen ay BAĞ-KUR maaşım dört yüz kırk beş lira idi. Bu ay ise dört yüz yirmi lira. Sanırım yirmi beş lirası sağlık sigortası için uçup gitmiştir. Üzerinde durmak bile istemiyorum. Nasıl olsa öyle de yok böyle de. Koskoca maliye bakanı halkını kandırır mı? Peki, hepimizin cebine koymuş olduğu o altı bin dolar nerede? Hadi benim cepler delik düştü kayboldu. Her kesin de mi cepleri delik? Bir ülkede nüfusunun altıda biri işsizliğin pençesinde kıvranıyorsa ve dayanılması zor bir yokluk içinde kıvranıyorsa o ülkede ulusal gelir fert başına nasıl olur da birden altı bin dolar artar? Bunu hangi saf insanımız yutar? Emeklisi, esnafı, çiftçisi hangisinin gelirinde dişe dokunur bir artış olmuştur. Bırakınız artmasını göstermelik enflasyon hesaplarıyla ellerine geçen para, değer kaybı yüzünden alım gücünü olabildiğince zayıflatmıştır.
Yokluk mudur insanları böylesine çıldırtan? Yoksa eğitimsizlik mi? Bir insan kendisini doğuran ve büyüten annesine nasıl kıyar. Öz annesini nasıl koyun boğazlar gibi keser. Bu tür olaylar medyada haber olduktan sonra artmış olması bir rastlantı mı? Yoksa olayları körüklemiş midir? Bana kalırsa bu tür haberler zayıf karakterli, cani ruhlu insanları tetiklemektedir. Hele hele nasıl bir ceza alacakları, bir yıl tedavi gördükten sonra salıverileceklerini açıklamak o cinayetlere ortak olmak demektir. Ne yazık ki medya rant için bu haberleri kahramanlık havasıyla vermekte ve adeta cinayetlerin reklamını yapmaktadır.
Özcan Nevres


29 Mart 2008  18:30:22 - Okuma: (550)  Yazdır
İstatistik