Yazı

Sayın Baykal’ı Dinlerken
Sayın Baykal’ı Dinlerken 

Özcan Nevres

Bir zamanların kükreyen aslanı Deniz Baykal sanki inanmadığı bir konuyu isteksizce savunur gibi ı-ı-ı larla ve e-e-e lerle ne söylemesi gerektiğine karar veremeyenlerin o sevimsiz üslubuyla konuşuyor.

Oysa gün pısırıklaşmanın değil, kükremenin günüdür. Zira ülke sonu belli olmayan bir kargaşaya doğru sürükleniyor. Tarihten ders almasını bilmeyenler tarihin tekerrürü için adeta büyük bir yarışa girmiş bulunuyorlar. Ergenekon davasında tutuklanmış olanlar henüz yargı karşısına çıkarılmadan yeni tutuklamalarla iyice kafa karıştırıyorlar. Tutuklananların en önde gelen isimleri seksen üç yaşındaki İlhan Selçuk ile İşçi Partisinin Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek.
AKP hakkında kapatılma isteğine karşı yargıya meydan okuyanlar nedense bir partinin genel başkanının tutuklanmasına karşı söyleyebilecekleri tek bir kelimeleri bile yok. Ne yazık ki CHP Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’ın da pısırıkça söylemiş olduğu birkaç kelimeden başka söyleyeceği kalmamış gibi. CHP nin önemli ismi Ali Topuz da her zamankinin aksine tutuklamalara karşı kınaması olabildiğince cılız bir sesle gerçekleşiyor.
Bin dokuz yüz atmış yılında muhalefetin başındaki seksen yaşındaki İsmet Paşa’yı susturabilmek için yurt gezilerinde kendisine akla gelmeyecek engellemeler yapılıyor. Onu susturmak için damadı tutuklanıyor ve yıllarca caza evinde yatmasına neden oluyorlar ama bu İsmet Paşayı susturmaya yetmiyor. En son Başbakan Adnan Menderes sehpalar kurmakla karşıtlarını tehdit ediyor. Ama karşısında Kurtuluş Savaşımızın iki numaralı adamı var. Mangalda kül bırakmayanlara tepkisi oldukça sert oluyor. Sehpalar kurulabilir ama hangi tarafa çalışacağı belli olmaz diyor. Nitekim dediği gibi de oluyor.
Tarih hızla akıp gidiyor ve bu günlere ulaşıyoruz. Gazetecilerin duayeni seksen üç yaşındaki Turhan Selçuk, Belçika’da tek başına Türk ulusunu Ermeni yalanlarına karşı savunan, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve eski YÖK Başkanı Alemdaroğlu ve onlar kadar önemli beş kişi tutuklanıyor. Tıpkı DP döneminde gazetecilerin susturulmak için tutuklandıkları gibi.
Olaylar çok hızlı gelişirken ve nerede durulacağı belli olmazken Sayın Deniz Baykal’a söyleyeceklerim var. Sayın Baykal biz İsmet Paşa ocağında yetiştik. Bizim yüreğimizde korkunun yeri yoktur. Ne demişti büyük kumandan ve devlet adamı İsmet Paşa; namuslular en az namussuzlar kadar cesur olmazsa ülkede ahlaksızlıkların önü alınamaz. Bu sözleri siyasete de uygulayabiliriz. Cumhuriyetimizi, laikliği ve Atatürk devrimlerini yok etmeye kalkışanlardan çok, ama çok daha cesur olmalıyız. Aksi halde cumhuriyetimiz, laiklik ve Atatürk devrimleri göz göre göre elimizden uçar gider. İşte bu nedenle sizi Cumhuriyet gazetesinin önünde görmek istiyoruz ama ne yazık ki ana muhalefet partisinin liderine yakışmayacak kadar suskunsunuz. Sakın ı-ığı ve e-e-e lerle yuvarlak ve çok temkinli sözlerinizle zevahiri kurtardığınızı sanmayınız.
Sayın Deniz Baykal, dünyanın en ilkel ülkelerinde bile sizin gibi partisine üst üste seçim kaybettirmiş olmasına rağmen koltuğunu korumaya çalışan başka bir parti başkanı var mı? Olduğunu sanmıyorum. Geçmişte arada bir CHP ilçe merkezine uğrardım. Sayenizde artık adımlarım o tarafa gitmiyor. Zira yıllardır eski bir partili ve parti yöneticisi olarak artık diğer partilerin arkasından nal toplamaktan bıkıp usandım. Bu nedenle bin dokuz yüz yetmiş iki yılındaki gibi yepyeni bir kadro ile önümüzdeki yerel seçimlere girmeyi arzuluyorum. Ama ne yazık ki bu konuda en küçük bir ışık bile göremiyorum.
Ülkemiz toprakları ve değerleri, yabancılara satılırken, dar gelirlinin en önemli doyma kaynağı olan ekmeği bile artık alamayacak durumda kalmasına, rakam oyunları ile yüzde yirmi dörtlük enflasyonu emeklilere, işçi ve memurlara zam yapmamak için yüzde dört gösteren zihniyete rağmen, partiniz halen yüzde on sekizi aşamıyorsa bunun nedeni oldukça net olarak görülmektedir. CHP nin eski CHP olabilmesi için üst düzeyde çok büyük değişiklik yapılmasının önünü açmanız gerekir. Bu yapılmazsa önümüzdeki yerel seçimlerde yine nal toplayacağımız kesindir.
Özcan Nevres 


21 Mart 2008  16:13:04 - Okuma: (1008)  Yazdır
İstatistik