Yazı

İzmir’de Bir 23 Nisan
İzmir’de Bir 23 Nisan 

Asil S. Tunçer

Tarih 23 Nisan 2006. Kuşadası’ndan İzmir’e grubumla yola çıktım.

2 haftalık Anadolu turunun son 5 günü. Programımda Smyrna ve Yeşilova Höyüğü kazıları hakkında bilgilendirme de var. Yalnız grubumla yolda 23 Nisan kutlayan okul çocuklarına rastlıyoruz. Doğal olarak gelen sorular ve ben başlıyorum anlatmaya. Atatürk’ün bu TBMM’ni kurduğu tarihe ithafen çocuklara armağan ettiği bir bayram ve dünyada bir ilk olması yönüyle giriyorum konuya. Grubun kulağı bende ama gözü cadde kenarında yürüyen rengârenk kıyafet ve bayraklarla okul çocuklarında. Marşlar çalınıyor, şarkılar söyleniyor. Tam bir bayram havası ve coşku dolu her yer. Nihayet dışarıdaki kutlamalardan çok etkilenen grup benden programda bir değişiklik yapmamı istiyor. Ben de yapıyorum. Bence daha önemli; işte hep isteyip anlatamadığım kısım ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız Kutlu Olsun!
İZMİR-YEŞİLOVA HÖYÜĞÜ
Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün Yeşilova Höyüğü’nde gerçekleştirdiği kazı çalışmaları İzmir tarihini 8 bin yıla çıkarmıştı. Ancak yeni buluntular, İzmir’i 500 yıl daha yaşlandırarak, 8 bin 500 yıllık olduğunu ortaya çıkardı.
Bornova`da bulunan Yeşilova Höyüğü’ndeki ilk yerleşim yerinin günümüzden 8 bin 500 yıl önce (Neolitik çağda) bir kum tepesi üzerinde başladığını söyleyen Kazı Başkanı EÜ Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, halen devam eden 2006 yılı çalışmalarında İzmir’i ilk sahiplerinin yaşam tarzlarını gösteren önemli bilgiler edindiklerini ifade etti. Yeşilova Höyük kazılarının ve çevre araştırmalarının yeni yerlerin keşfine de neden olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Derin, “Bu yılki kazı çalışmalarında Yeşilova Höyüğü`nün yayılım alanını saptamayı ve burada yaşamayı tercih eden İzmir’in gerçek sahiplerinin yaşam tarzlarını ortaya koymayı amaçladık. Yeşilova yerleşimi ile birlikte bir kilometre çapındaki alanda birbirine yakın üç höyük yer almaktadır. Bu durum da Bornova Ovası’nın İzmir kentinin ilk kuruluş alanı olarak seçilme nedenini kanıtlamaktadır” diye konuştu.
Çalışmalar sonucunda o dönemde yaşayan toplumlara ilişkin bugün modern toplumlarda rastlanabilecek türde buluntular ortaya çıktığını söyleyen Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin, çıkarılan bulguları şöyle anlattı: “Bunların en önemlileri pirinç topraktan yaptıkları kısa saplı âşıklardır. Birçoğu mama kaşığı boyutundaki kaşıklar akıllara onların bebekler için kullanıldığı düşüncesini getirmektedir. Bir diğer bulgu da çıkartılan dolambaç motifli mühürlerdir. Bu mühürler toplumun ya da orada yaşayan kişinin önemini yansıtmaktadır. Yeşilova Höyüğü’nde işçilik bakımından Batı Anadolu`da benzersiz örneklere rastlanması İzmir için bir ilktir. Mühürler buradaki toplumun düzenli yapısını da ortaya koymuştur.” Bazı buluntuların 8 bin 500 yıl önce Yeşilova’da yaşamış toplumun üstün sanat anlayışını yansıttığını dile getiren Yrd. Doç. Dr. Derin, “Buluntular arasında benzerlerine bölge içinde rastlanmayan ender eserler de vardır. Bunlar hayvan kabartma ve heykelcikleridir. Kemikten yapılmış hayvan başları gelişmiş kemik oymacılığının en önemli göstergesidir. Ayrıca yabani hayvanları avlamak için çakmak taşından ok uçları yapmışlar ve düzelttikleri küçük yuvarlak taşlarını sapanlarda kullanmışlardır. Özellikle ilk dönemlerde hayvan avcılığı daha ön plandayken ileriki dönemlerde deniz ürünlerini toplayarak yedikleri anlaşılmaktadır” şeklinde konuştu. EÜ Rektörü Prof. Dr. Ülkü Bayındır ise, “Yeşilova Höyüğü’ndeki çalışmalardan çok mutlu olduğunu belirterek, Üniversitemiz ülkemizin doğusundan batısına 14 ayrı yerde kazı çalışmaları yaparak Anadolu’nun tarihini gün yüzüne çıkarıyor. Yeşilova Höyüğü kazıları da, günümüzden binlerce yıl önce kentimizin ulaştığı medeniyet seviyesini göstermesi açısından çok önemli dedi.” Yrd. Doç. Dr. Zafer Derin`in başkanlığında yürütülen kazı, İzmir Arkeoloji Müzesi ile birlikte, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzbeton ve Ege Üniversitesi’nin desteğinde 30 kişilik bir ekiple sürdürülüyor.
Kaynak: Haber7.
Asil S. TUNÇER
Profesyonel Turist Rehberi


24 Nisan 2007  09:01:11 - Okuma: (2321)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik