Yazı

Felakete On Milyar Yıl Varmış
Felakete On Milyar Yıl Varmış 

Özcan Nevres

Bir bilim adamına göre on milyar yıl sonra güneşte yanma azalacak ve bunun sonunda dünya yörüngesinden çıkıp güneşe doğru yaklaşacakmış.

Vay be ne yapsak da o günleri görmesek. Hey gidi hey. O bilim adamı araştırmalarını biraz öne alsa esas felaketin yakın zamanda Türkiye’de kopacağını teleskopsuz görürdü. O kadar uzun yıllar ötesine gitmesine gerek kalmazdı. Zira hükümet Sosyala Güvenlik yasasının çıkarmak için az çaba harcamadı. Eğer hazırladıkları yasa yargıdan dönmezse vay bu ülkenin emeklilerinin haline. Ha bu arada şunu da belirtmek gerekir. Bu yasaya oy veren vekillerimiz emekli olduklarında şimdiki dört milyar olan emekli aylığıyla geçinemeyeceklerini anlamışlar ki kendi emekli maaşlarını tam iki katına çıkarıyorlar. Benim asil olan milletimin vay başıma gelenlere diye dizlerini dövdüklerini görür gibiyim. Onlar kafalarına odunu yemedikten sonra başlarına ne geldiğini anlamazlar bile. Zira onların karnını en azından türbanla oyalayarak ve birkaç poşet erzak yardımıyla doyururlar. Bu gidişle o yardımlar da kesilecek. Yapay türban sorunu da sona erecek. İşte o zaman kafalarına odun yemişten beter olacaklar.
Bir BAĞ-KUR emeklisi ortalama dört yüz elli lira emekli aylığı alıyor. SSK lılar ise ortalama beş yüz lira. Haber gruplarının birinde bir katılımcı aynen şöyle diyor. Eşim de çalışıyor. Bu günkü durumda ikimizin emekli aylığımız bin lira olacak. Yedi yüz lira ev kirası ve diğer zorunlu masraflarla elimizde tek kuruş kalmayacak. Bir de bunun yüzde kırkını keserlerse sonumuz ne olur? Aldığımız emekli maaşımız masraflarımızı karşılasa ek iş bulur çalışır durumu idare ederiz diyor. Oysa düşünemediği bir durum var. Hadi atmış beş yaşına kadar ek iş yapmayı sürdürdü, Peki, daha sonra ne yapacak? Atmış beş yaşını aşmış bir insana kim iş verir.
Tanıdığım bir radyo tamircisi vardı. Elleri titremeye başladığından radyo tamirciliğini bırakmak zorunda kalmıştı. Küçücük bir dükkânda gaz ocağı tamirine başlamıştı. Bir gün yanına uğradım. Perişanlığını anlattı bana uzun uzun. Evim kira. Aldığım emekli maaşı kiraya ve diğer masraflarımıza yetmiyor bile. Allah razı olsun küçük oğlumdan. O yardım etmese burada aldığım üç beş kuruşla geçinmemiz mümkün değil demşti. Eski meslektaşımın anlattıkları derin bir acı duymama neden olmuştu. Kendisini rahmetle anıyorum.
                                          ***
Ordumuz Kuzey Irak’a on bin askerimizle girmiş bulunuyor. Konunun önemini anlayabilen herkes büyük bir heyecan içerisinde harekât ile ilgili haberleri izliyorlar. Hepimiz heyecanla zafer haberlerini, PKK nın tamamen bitirilişinin sevincini yaşamak istiyoruz. Biz bu duygularla yaşarken takiyeciler yine çok önemli bir gol attılar. Cumhurbaşkanı günlerdir beklettiği türban ile ilgili yasayı bu önemli günde, yani en fazla birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz bu günde yapmaması gerekeni yaptı ve yasayı imzaladı. Artık son söz Anayasa Mahkemesinde.
                                          ***
Kosova bağımsızlığını ilan etti ama bir anda dünya karışıverdi. Kosova’nın bağımsızlık kararını tanımayacağını kesin bir dil ile söyleyen Sırbistan’a en büyük destek Rusya’dan geldi. Rusya rüzgârını arkalarına alan Sırplar Amerikan elçiliğini taşlayıp harap etti. Bu taşlamalardan ve tahripten Türk elçiliği de payına düşeni aldı. Peki, bu durumda Sırbistan Kosova’ya saldırırsa ne olur? Bu saldırıya karşı güvence NATO birliklerinde ama NATO ya rağmen Rusya Sırbistan’a destek verirse üçüncü dünya savaşının çıkması bile olabileceklerin arasındadır. İkinci dünya savaşında şimdi demode olan silahlara rağmen kırk milyon insan yaşamını yitirmişti. Oysa üçüncü dünya savaşında parmaklar nükleer silahların düğmesine basacaktır. Nükleer güce sahip olan ülkeler şimdiki megatonluk nükleer silahların düğmelerine basmadan önce Amerika’nın Japonya’ya atmış olduğu on kilotonluk iki bombanın neden olduğu ölümleri ve halen sürmekte olan radyasyon etkisini çok iyi hesap etmeleri gerekir. Şunu iyi bilsinler. Bu dünyadan başka yaşanabilecek başka bir dünya yok.
Özcan Nevres

10 Mart 2008  19:35:32 - Okuma: (548)  Yazdır
İstatistik