Yazı

Eğer saç mahremse
Eğer saç mahremse 

Asil S. Tunçer

Erkekler de saçını örtsün!

'Örtünme' âdetini devam ettirmek isteyen kadınların çeşitli ortamlarda bu adetlerini sürdürmelerine ortam sağlanması istemeleri normaldir. Nasıl orasını burasını açanlar normal sayılıyorsa örtmek isteyenler de normal karşılanmalıdır. Ayrıca zaten ne birisini zorla açabilir ne de birisini zorla kapatabilirsiniz. Açıkçası dayatma ancak görünürde ve bir-kaç kişiye uygulanabilir. Öte yandan günümüzde bir kadının örtünmesi illaki türban şeklinde mi olmalıdır? Neden bu tarz? Çünkü bu bir siyasi bayraktır. Türban, örtünmeden çok Atatürk'e küfürdür. Atatürk'ün cumhuriyetine ve devrimlerine saldırıdır. Arkadaşım anlatıyor: Askeriyede türbanlı bir ziyaretçiye nizamiyede başörtüsü vermişler, değiştirmemiş: "Hayır! Çıkartmam, o benim simgem" demiş. Buyurun! Daha ne diyeyim...
 
Bunun yanında eğitim ve öğretimde eşitlik diyorsak “örtülüler” için de bu imkânlar sağlanmalıdır. Yalnız devlet yönetimi ve yürütmesinde hiçbir dini ve siyasi ve ırki propaganda aracı ya da simgesi olmamalı; ulusu eşit kabul eden bir cumhuriyet anlayışında bu tip kılık-kıyafet ucubelerine yer verilmemelidir. Çünkü herkesin inancına göre hareket etmek hiçte kolay bir şey değildir. Ayrıca çağdaş yaşam ve devlet anlayışı bunu gerektirir. Ama bunun düzenlemesinde geç kalan siyasilere kızıp, bu gerçeği yıllardır görmemezlikten gelen hükümetlere sinirlenip Türkiye Cumhuriyeti’nden çıkarmanın bir âlemi de yoktur. Bunca sorunumuz ve derdimiz varken ülkeyi kamplara bölmenin ve kutuplaştırmanın kime ne faydası var? PKK ülkeyi ele geçirse, Ermeniler Doğu’yu alsa ve IMF gelse memlekete el koysa türbanınızı acaba nerenize takacaksınız?
 
Öte yandan başına türban takıp da altına blucin, tırnakları ojeli ve dudakları çamur gibi rujlu bayanları da sık görüyoruz. Siz Allah’a böyle mi ibadet ediyorsunuz? Bu mu sizin iman ve inanç anlayışınız? Normal kadınlardan daha fazla ilgiyi üstünüzde topluyor, tüm bakışları kendinize yöneltiyorsunuz, dikkat çekiyorsunuz. Hey! Safi gösteriş olsun diye altına blucin, üstüne dekolte giyen ve bunun da üstüne (sözde) türban takanlar, sizler normal giyinenlere nazaran insanın içini daha fazla gıcık ediyorsunuz. Neden mi? Çünkü öyle başını ört k..... aç olmaz. Ya bir hanımefendi gibi giyin ya da bir efendi hanım gibi... Unutmayın ki anormal giyim ve davranışlar her zaman daha fazla dikkat toplar. Bunun ne inançla, ne namusla ne de giyim adabıyla bir alakası var. Bu resmen şarlatanlık. Bu ‘takva’ değil. Böyle mahremiyet bu şeklide tesettür de olmaz. Zorla veya çevre baskısı ya da baba yahut eş ve de cemaat etkisi... Çünkü içten gelmiyor. Ayrıca kılla, tüyle ne ibadet ne de inanç olur. Hele namus hiç olmaz. Madem saç mahrem o zaman erkeklerde saçını örtsün. Eşine, bacısına ve kızına veya akrabasına başını öttürenler ya da örtmesini isteyenler kısaca bu fikri taşıyanlar yani türban savunucuları size söylüyorum: Saç mahrem ise o zaman uygulamaya önce kendinizden başlayın; saçınızı örtün, başınızı bağlayın. Demi ya... Kişi kendinden bilmeli işi... Bana göre saç zaten doğal bir örtü. Saçı perukla yani kılı başka kılla kapatmak hele daha ayrı bir zırvalama biçimi. Yanlışı yanlışla tamir edemezsin. Bu beyinsel bir sakatlıktır.
 
Bundan 85 yıl önce bir imparatorluktan bir ulus çıktı: Türk ulusu; Hemen hemen tamamı Müslüman bir ulus. Bunun içinde benim ninem de vardı. Türbanı yok ama beş vakit namazında, her daim orucunda ve niyazında. Ne zaman boş bir anı olsa başlardı dualar okumaya, tespih çekmeye… Bana her zaman “oku yavrum! Büyük adam ol. Devlete ve millete hayırlı ol, cahil olma, ne kötülük gelirse cehaletten gelir” derdi. Devlet ve kanun dendi mi, titrerdi. Neden? Çünkü dedemi 10 yıl Balkan ve Çanakkale’de beklemiş… Onca eziyetten sonra bir de 3,5 yıl Yunan zulmü yaşamış… Yoktan var olmuş bir milletin yeniden dirilişinden sonra bugünlere gelindiğini gören, gazi eşini genç yaşta kaybeden bir insandı o ve öldüğünde kalbinin üstündeki iç cebinden Mustafa Kemal’in kalpaklı remi çıkmıştı. Sağlığında, “Kemal Paşa olmasaydı, şimdi hepimizi Gâvur ya öldürür ya esir ederdi” derdi her zaman. Siz türbanlılar benim ninemden daha mı Müslümansınız? Peygamberimiz Hz. Muhammed’in eşleri ve kızları türbanlı mıydı? Siz onlardan da mı daha Müslümansınız?
 
Pes doğrusu…


3 Mart 2008  10:03:27 - Okuma: (629)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik