Yazı

Satıyorum !...
Satıyorum !... 

Yaşar Varış

Saaattım…

Türban konusunda ortalık toz duman. Ama ben bu gün türbanı yazmayacağım.
Bu gün sizlerle İnternet sitelerinde dolaşan bir konuyu paylaşmak istiyorum.
         Türkiye Mimar Mühendis Odalarına bağlı. Çevre mühendisleri Odası, İstanbul şubesinin imzasını taşıyan bir duyuruda son 4.5 yılda özelleştirme adı altında satılan kurumlarımızın adları ve kimlere satıldığı yazıyor.
         Biliyordum da okuyunca bu kadar çok olduğunu bilmiyormuşum diye düşündüm. İçim acıdı. Üzüldüm. Bu yüzden sizlerle paylaşmak istedim. Sizlerin de vatanını seven bir insan olarak üzüleceğinizi biliyorum.
         Türk Telekom Araplara, Telsim İngilizlere, Kuşadası limanı İsraillilere, İzmir limanı Hong Konglulara, Araç muayene istasyonları Almanlara, Başak sigorta Fransızlara, Adabank Kuveytlilere, İETT garajları Dubai şeyhlerine, Avea Lübnanlılara, Pektim Ermenilere, Rakı Amerikalılara, Finasbank Yunanlılara, Oyakbank Hollandalılara, Denizbank Belçikalılara, Türkiye Finans bank Kuveytlilere, Türk Ekonomi Bankası( TEB) Fransızlara, C.Bank İsraillilere, MNG bank Lübnanlılara, Altarnatif bank Yunanlılara, Dışbank Hollandalılara, Şekerbank Kanadalılara, Yapı-Kredi bank İtalyanlara, Türksel in yarısı Finlilere, Beymenin yarısı Amerikalılara, Enerji-Sa nın yarısı Avusturyalılara, Garantinin yarısı Amerikalılara,Eczacıbaşı ilaç Çeklere, İzocam Fransızlara, TGRT (Fox Tv) Amerikalılara, Demirdöküm Almanlara, Döktaş Fransızlara, Süper FM Kanadalılara, Liste devam edip gidiyor..
         Evet bunların hepsi beş sene önce Türktü.Türkiyenin malı idi. Şimdi yabancıların.
         Ve satılan bu şirketlerin hepsi de zarar etmeyen, kar eden kuruluşlardı. Geçer fiyatlarının çok altında özelleştirme adı altında yabancılara satıldı.
         Pek iyi. Satılan bu kurumların parası ne oldu?
         Bunlarla yeni iş sahalarına yatırımlar yapıldı da üretimimiz mi artı? Yeni istihdam alanları mı yaratıldı. İşsizlik mi azaldı?
         Yoksa bu paralarla iç ve dış borçlarımız öden di de borçlarımız mı azaldı?
         Ne borçlarımız azaldı, ne de yatırım yapıldı. Aksine dış ve iç borçlarımız arttığı gibi, işsizlik de arttı. Gelen paraların çoğu faizlere gitti. Kalanı da yeni zenginler yarattı.
         Mühendis odasının duyurusunda önemli bir konu daha var.
         Şimdi sıra Etibank da deniliyor. Etibank çok değerli bir ulusal kuruluşumuz. Dünya da belki geleceğin altını olan BOR işletmeleri bu kuruluşa bağlı. Etibank satılırsa onunla birlikte Bor madenlerimiz de çıkacak elden.
         Dünyadaki Bor maden rezervlerinin %70 i Türkiye de. Ve çok sayıda kuruluş Bor ile çalışan otomobil yaptı. 600 şirketin bu konuda patent başvurusu olduğu biliniyormuş. Yani geleceğin petrolü Bor olacak. Biz de dünyadaki bor rezervlerinin %70 şine sahibiz.
         Düşünsenize Türkiye’nin zenginliğini.
         Etibank’ın gerçek değeri bu gün 9 trilyon dolar olarak konuşuluyor. Ama bu hükümet bunca önemli bu kuruluşu satmaya hazırlanıyor.
         Hem de kaç dolara biliyor musunuz. 40 milyon dolara. Kime satacakmış? O da belli. Amerikalılara.
         Üzülmemek elde değil. Yazık.
Vatan, millet diye diye satılıyor vatan toprakları ve ulusal kurmlarımız.
Türban ne oluyor peki.
Türban da bunların üstünü örten şal.
 
05.02.2008
Av. Yaşar Varış


7 Şubat 2008  21:23:41 - Okuma: (836)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik