Yazı

Zeytinburnu’nda Patlama
Zeytinburnu’nda Patlama 

Özcan Nevres

Zeytinburnu’nda dört katlı bir binada bulunan ruhsatsız maytap atölyesinde maytapların ve maytap yapımında kullanılan malzemenin infilakıyla yirmi dört kişi öldü.

En az elli kişi de yaralandı. Halen ölü sayısında artış bekleniliyor. Olay yerine gelen Zeytinburnu Belediye Başkanı bu atölyeyi dört kere mühürledik ama onlar mühürü söküp çalışmalarını sürdürmüşler diyor. İnsaf edin be sayın başkan. Şehrin merkezinde kalmış olan bir binada çalışan böyle bir atölyeye ruhsat verilir mi? Verenler o kötü ve korkunç patlamanın, onca insanın yitirilmesine neden olan suça iştirak etmiş olmazlar mı? Dahası sayın başkan Zeytinburnu sanayide büyük gelişme gösterdiği için her yere yetişemiyoruz ve yeterli kontrolleri yapamıyoruz diyor. Oysa bir belediyenin sınırları içinde ne kadar çok sanayi tesisi varsa belediyelerin geliri de o denli yüksek olur. Gelir yüksek olunca da daha çok denetim elemanı çalıştırma olanağı olur. Ama denetim yapmakla görevli olan zabıta memurları görevlerini yapmaktansa araziye uyuyorlarsa elbet de yeterli kontroller yapılamaz. Peki, çözüm nedir. Çözüm bu atölyelerin kentin içinden çıkarılmasıdır. Bu çözüm için de küçük sanayi siteleri kurulmalıdır. Yer bulunduktan sonra bu günkü teknolojiyle çok kısa zamanda binlerce iş yeri kısa zamanda inşa edilerek hak sahiplerine uzun vadeli olarak verilir. Böylece yaşanması olası faciaları bir daha yaşamamış oluruz.
Silivri’de sel felaketinin yaşandığı günde her sokakta ve caddede belediye zabıta memuru yoğunluğunu görünce aklıma şöyle bir soru geldi. Bu memurlar normal zamanlarda ne iş yapıyorlar. Belediye kentin temizliğini taşerona ihale etmiş. Taşeronun kent caddelerini ve sokaklarını sözleşmeye uygun temizlenip temizlenmediğini zabıta memurlarının denetlemeleri gerekmez mi? Bırakınız sokak ve caddelerinin temizliğini. Nasıl olsa biz kent sakinleri olarak bu pisliğin içinde yaşamaya alıştık. Zira belediyenin Beyaz (ımtrak) Masasına defalarca başvuruda bulunmuş olmama rağmen çöpçüler sokağımıza girmemekte kararlılar. Çöpçülerin çavuşuna neden sokağımızı temizlemiyorsunuz dediğimde biz ancak caddeleri temizleyebiliyoruz. Sokakları temizlemeye yetecek kadar adamımız yok diyor. İyi de sizin taşeronunuz yaptığı sözleşmede sokakları da temizleyeceğini kabul etmiş değil mi dediğimde onu ben bilmem diyor. Neyse ki her sokağın bir delisi vardır. Bizim sokağın delisi de benim. Sık sık süpürgeyi faraşı ve çöp kovasını alıp sokağı elimden geldiğince temizlerim. Bu da her ne kadar benim görevim değilse de, benim için iyi bir spor oluyor.
Sokakların temizlenmiyor olması su kaldırmasa da denetimsizliğin en kötüsü ise ne fırınların ne de pastanelerin ve lokantaların denetlenmiyor olması. Yumurtanın kırığı korkunç denilecek kadar çok mikrop üretir. Peki, tavuk çiftliklerinde toplanan yumurtaların kırıkları ve çatlakları ne yapılıyor. İmha mı ediliyor? Hayır, imha edilmiyor. Pastaneler ve pide fırınları tarafından satın alınıp imalatta kullanılıyor. Bu kent sakinlerinin sağlığı ile oynamak değilse ne?
Bu günlerde gündemdeki en önemli konu türban tartışmaları. Profesörler gelişmelere karşı olabildiğince tepkili. İktidar ve destekçisi MHP Anayasamızın değişmesi dahi teklif edilmesi mümkün olmayan madde üzerinde değişiklik yapmakta kararlılar. Oysa kararlı olmaları gereken nice olumsuzlukların ortadan kaldırılması için olmalıydı. Dış ticaret açığı atmış milyar YTL. Sıcak para ülke ekonomisini hızla sömürmekte. Dış borç dört yüz milyar doları aşmış durumda. İşsizlik önlenemez boyutlara ulaşmış. En önemli sanayi tesislerimiz ve en büyük alış veriş merkezleri yabancı sermayedarların eline geçiyor. Neredeyse bizim olan hiçbir şeyimiz kalmayacak. Tarım bile yabancıların eline geçmekte. Bu işin sonu ne mi olacak? İşte Filistin orada. Geçmişte yapılan hatalar yüzünden Filistinli çocuklar İsrail tanklarına karşı sapanla savaşmaya çalışıyorlar. İnsanca yaşayabilmek için dünyadan ve Filistin’den himmet bekliyorlar. Bu örnek yeter. Daha fazla söze gerek yok.
Özcan Nevres 

2 Şubat 2008  01:04:23 - Okuma: (1268)  Yazdır
İstatistik