Yazı

Her şey adım adım…
Her şey adım adım… 

Yaşar Varış

AKP ile MHP nin gerekli yasal ve Anayasal değişiklikleri yaparak, Türbanın Üniversitelere girmesi konusunda anlaşmaları ve bu konudaki tekliflerini Meclise vermeleri ülkenin gündemine oturdu.

AKP genel başkanı ve başbakan Erdoğan gerçi “Türban konusunu sadece üniversite kapısında bekleyen kızlarımızın sorunlarını çözmeye yönelik olarak görüyoruz.Bunun dışında bir niyetimiz yok” diyorsa da vatandaşlar bunu inandırıcı bulmuyorlar.
         Aynı günlerde bir açıklama yapan Konya AKP milletveki ve AKP kadın kolları başkanı “ asıl hedeflerinin tüm kamu kurumlarında türbanı serbest bırakmak olduğunu,ama hepsinin birer birer sırasıyla yapılması gerektiğini, şimdi tüm kamuda türban dersek, üniversiteyi çözemeyiz, önce üniversite, daha sonra diğerleri.” demişlerdir.
Yapılan da budur.
Toplum yavaş yavaş istedikleri işlere alıştırılmaktadır.
Anayasa mahkemesinin, Danıştay’ın ve en son olarak da Avrupa insan hakları mahkemesinin Türban konusundaki açık kararlarına rağmen siyasi iktidar ülkenin başka sorunu yokmuş gibi bu konuyu ısıtıp ısıtıp toplumun önüne koymaktadır.
Toplumdaki yaygın kanaate göre AKP nin gerçek amacı üniversite önündeki türbanlı kızlarımızın sorunu değildir.AKP türban konusu ile iki amacını gerçekleştirmektedir.
Bunlardan biri; ekonomik , sağlık, eğitim konulardaki başarısızlıklarının tartışılmasını örtmek için türbanı şal olarak kullanmaktır.Bunda bir hayli başarılı olmaktadırlar.
Örneğin;
 Ailelerin 2002 yılında 4.3 milyar dolar olan banka borcunun 2006 da 24.4 milyar dolar olduğunu,
Kullanılan tüketici kredilerinin 2002 de 2.3 milyar YTL iken 2006 da 45.5 milyar YTL çıktığını,
Vatandaşlarımızın kredi kart borçlarının 2002 de 4.3 milyon YTL iken,2006 da 21.2 milyon YTL ye çıktığını,
Ödenmeyen ve icralık olan kredi kart borçlarının 2002 de 278 milyar YTL iken 2006 yılında 637 milyar YTL çıktğını,
Bankalarda Ptotestolu senet sayısı 2002 yılında 500 bin iken 2006 da bu sayının 1.178 bine çıktığını kimse tartışamamaktadır.
Yazılı ve görsel medyada nereye baksan türban konuşulmaktadır. Türban ülkenin yaşamsal sorunları olan ne nerjideki dışa bağımlılığı, ne ekonomideki bağımlılığı, ne öz kaynaklarımızın yabacılara satıldığını, kısacası ülkemizin konuşulması gereken gerçek sorunlarını konuşup,tartışamamaktayız.
AKP nin türban konusundaki ısrarının arkasında gerçek niyeti de ortaya çıkmaktadır. Türbanla birlikte Merkez bankasının İstanbul’a taşınması,Tüm devlet kadrolarında İmam hatipli ve ilahiyatçılarla kadrolaşması,İslamcı sermayenin desteklenerek öne çıkarılması, Arap ülkeleri ile bu güne kadar görülmemiş derecede ilişkilerin ilerletilmesi, Türkiye cumhurbaşkanı olan sayın Gül’ün Atatürk’ün anıt kabrine gitmeme küstahlığını gösteren bir arap şeyhinin otelde ayağına gitmesi gibi fotoğrafları yan yana koyduğunuzda AKP nin nasıl bir Türkiye istediğinin fotoğrafını görebilirsiniz.
MHP nin hangi gerekçe ile olursa olsun AKP ye her adımda destek olması da anlaşılır gibi değildir.MHP tabanının bu siyasete tepkili olduğunu bilmekteyiz.MHP bu tavrını düzeltmelidir.
Bu gün güncel konu ülkemizin birliği, bütünlüğü, Atatürk’ün kurduğu laik,demokratik, cumhuriyetin,ulus devletin var olup olmayacağı konusudur.
Vatandaşlarımız konumlarını buna göre yeniden değerlendirmeli ve gerekli duruşu sergilemelidirler.
30.01.2008


31 Ocak 2008  20:23:58 - Okuma: (550)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik