Yazı

Zamlarımız Hayırlı Uğurlu Olsun
Zamlarımız Hayırlı Uğurlu Olsun 

Özcan Nevres

Enflasyonu tek haneye düşürdük diye gözlerimizin içine baka baka yalan söyleyenler yüzde yüz otuz dördü bulan su zammına hemen kılıfı buldular.

Beş yıl zam yapmamışlar. Yüzde yüz otuz dördü beşe böldüğümüzde yıllık zam yaklaşık yüzde otuz yedi olur. Suya zam yapanlara sormak gerekir. Otuz yedi size göre tek haneli mi? Derler ki on tona kadar tüketilen suya çok az zam yaptık. Biz iki kişiyiz. Herkesin bildiği gibi bizim gibi yaşlı insanlar her gün banyo yapamaz. Buna rağmen bizim tükettiğimiz su ayda yaklaşık yirmi ton. Bir aile düşünün. Aile fakir ama iki ya da daha fazla çocukları var. Bu fakir aileler suda ne kadar tasarruf yaparlarsa yapsınlar. On tondan aşağı su kullanamazlar. Peki, bu dar gelirli aileler ne yapacaklar? Yıkanmayacaklar mı? Bulaşık çamaşır yıkamayacaklar mı? Memur, işçi emeklilerin maaşlarına gelince enflasyon tek haneli. Zamlara gelince iki haneli.
Ne tür zam olursa olsun tümü doğurgandır. Başka zamları da beraberlerinde getirirler. Hele hele petrole zam yapıldığında zamlar sağanak yağmur gibi yağar. Kış aylarında arabaların çalışması zorlaştığından aküye talepte patlama yaşanır. Bunu fırsat bilen akü üreticileri olabildiğince gaddar bir zam yaptılar. Yapılan zam yüzde elliyi aşmaktadır. Birkaç gün önce arabama yeni bir akü alayım dedim. O da nesi? Kırk beş amper aküler bile yüz yirmi liranın üzerinde fiyatlarla satılıyor. Bu kış akü almaktan vazgeçtim. Yaz aylarında fiyatları düşerse alacağım. Düşmezse üzerindeki aküyü yolda kalıncaya kadar kullanacağım.
Doğalgaza da birinci etap zammı yapıldı. Hayırlı olsun. Zammın gerisi yolda. Ona da şimdiden hayırlı olsun. Peki, doğalgaza yapılan bu zamlara karşı iyi ısınabiliyor muyuz? İyi ısınmıyoruz. Nedenine gelince İran’ın doğalgaz vanasını kapatması, Rusya’nın da kısması sonucu gaz basıncında büyük düşme oldu. Doğalgazla çalışan cihazlar için yetersiz duruma düşen basınç nasıl yükseltilecek? Havayla. Yanlış anlamadınız evet havayla. Peki, bu durumda bizim ödediğimiz paranın bir bölümü nereye gidecek. Tabi ki havaya. Komşum ağabey atmış derecede yakıyorum kombimi ama ısınamıyoruz diye yakınıyor. Tabi ki ısınamaz. Zira kombide yanan doğalgaz havalı olduğu için iyi ısıtmaz. Peki, doğalgaz dağıtım firması doğalgaza karıştırdığı hava için abonelerinin hesabından katmış olduğu kadar hava bedeli düşecek mi? Niye düşsün ki? Arkasında kapı gibi hükümet var.
Sabah sağlık ocağına kan tahlili yaptırmak için gitmiştim. Arabamı sağlık ocağının karşısındaki meydana park ederken köşedeki çöp bidonunda nafaka arayan adam gözüme ilişti. Bilindiği gibi bu çöp toplayan vatandaşlar kalkınan Türkiye’nin simgesi haline gelmişlerdir. Adam bir eliyle çöp bidonundaki çöpleri karıştırıp işe yarayanları seçerken diğer elinde tuttuğu pet şişedeki suyu lıkır lıkır içiyordu. Bu soğukta bu iştahla su içmek ters geldi bana. Belli ki evinde yakamadığı sobayı (şayet evi arsa) midesinde yakmıştı. İçtiği ne idi. Şüphesiz ne viski, ne de orta hallilerin bile uzaktan baktığı rakı olamazdı. Olsa olsa mavi ispirtodur içtiği. Fakirliğin gözü kör olsun diye lanet okuyorum fakirliğe. Yaşamını sürdürmek için başka bir şansı var mı bu vatandaşımızın? Olmadığına göre ne içse yeridir.
Değerli okurlarım. Günlerdir bilgisayar mühendisi ortanca oğlumun benim için hazırlamış olduğu WEB sayfasına yazılarımı, öykülerimi ve şiirlerimi aktarmaktayım. CD lerimde ve bilgisayarımda kayıtlı olan tüm öykü, şiir ve yazılarımı aktardıktan sonra bazı İnternet sitelerine de göz attım. Gördüm ki birçok yazım CD lerimden ve bilgisayarımdan kayıtılırı silinmiş. Bu sıralar o silinmiş yazılarımı tekrardan bilgisayarıma yükledikten sonra WEB sayfama aktarıyorum. Yitik yazılarımı bulup bilgisayarıma aktarma süreci devam ederken umarım oğlum resimlerle ilgili programı da tamamlamış olur. Böylece kendi fotoğraf makinemle çekmiş olduğum ve ilginç bulduğum birçok resimleri resim bölümüne aktaracağım. Bu bölümde antik eserlerimize ve turistik yerlerimize yer vereceğim. WEB adresim www.ozcannevres.com ile değerli okurlarıma yaralı olabilirsem bundan büyük mutluluk duyacağım.
Özcan Nevres


30 Ocak 2008  23:35:10 - Okuma: (508)  Yazdır
İstatistik