Yazı

Sayın iktidar yöneticileri
Sayın iktidar yöneticileri 

Etem Kutsigil

Sayın iktidar yöneticileri; türban sorunundaki inadınızla çok tehlikeli sularda geziyorsunuz

Düşünüyorum da, bizimki gibi, yönettiği ülkeyi, her gün ortaya attığı farklı gündem maddeleriyle, halkını sinir küpü haline getiren başka Başbakan var mıdır diye...
Seçim bitti türban konusu da bitti dediğimiz anda bir de baktık ki, konu ısıtılıp yine masaya gelmiş.
Bu konunun artık kabak tadı verdiğini anlatmıyorlar mı danışmanlarınız be birader...
Siz ve şürekânız kendinizi “Şehül İslâm mı zannediyorsunuz Allah aşkına.
Arkadaş ben Türkiye’ye aydan inmedim. Ben de Lise okudum, Fakülte okudum. İzmir’de, Ankara’da bulundum. Başını böyle veya başka türkü bağlayanlar yoktu. (Yalan olmasın 1963-64 yıllarında Ankara Valilik binasında bir katip hanım mıydı, odacı mıydı. Öyle bir hanım vardı başı kapalı olan. O kadar.)
 
İslâmiyet sizinle mi başladı, yoksa o zamanki kız arkadaşlarımız, yolda gördüğüm hanımlar gayrı müslim mi idiler? Geçin bu islâmiyet söylemini efendim...
Ayrıca bilmelisiniz ki, başı açık olanların içinde sizi ve diğer kapananları suya götürüp, susuz getirecek nice mümin kardeşlerimiz, kızlarımız var. 
 
Üniversite Profesörleri için “Yok mu başka işiniz sizin? İşinize bakın” diyorsunuz. Hükünetler yanlış işler yapınca onları ikaz etmek herkes gibi, onların da aslî görevidir, İŞİdir.
Sizin de en önemli görevleriniz “Dışarıya karşı, Türkiye’nin ilişkilerini, Türkiye’nin lehine sonuçlandırmak, içte de halkın mümkün olduğu kadar ekonomik düzeyini yükseltemek, bu amaçla iş alanları açmaktır. Hele dünyada bir malî krizin ayak sesleri yaklaşırken...
AB’ye girebilme uğruna AB kapılarında kuzu, iç siyasette kaplan olmamalısınız. Onların bize muhtaç olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.
Bunlar devlet yönetiminin Besmelesidir.”
 
Fakat görünen şu ki, siz ve partiniz Atatürk Devrimlerinin karşısında, “karşı devrim” hareketi içindesiniz.
Unutmayın ki, bu gün sizler hür birer yurttaş olarak var iseniz Atatürk’ün ve onun tüm dünyaca bilinip takdir edilen İlkelerinin sayesindedir.
 
 BİR ANI;
Bir gün Erbakan Hocanın partisinden bir eski milletvekili ziyaretime gelmişti. Konu doğal olarak İslâm dini ve Türkiye’nin geri kalmışlığından açıldı.
-“Hiristiyanların Papa’sı, Patriği gibi bizim de bir dinî liderimiz, bir Halifemiz olsa, İslâm alemini birleştirse fena mı olur? diye sordu.”
- “İyi olurdu” dedim. “Fakat unutmayınız ki, Birinci Dünya Savaşında Halife Efendimiz Mehmet Reşat Efendi İslâm âlemini “Cihat’a” çağırdığında bütün Arap âlemi arkamızdaydılar.Ve İngiliz casusu Lawrens’in kışkırtmasıyla bizi arkadan vuruyorlardı.”
 
Arkadaşım yine;
- “Zamanımızda ahlâkın çöküşü, okullarda Kur’an dersi olmadığından oldu. Devlet de zayıfladı.. Değil mi?” diye sordu;
- “Osmanlı’lar zamanında Kur’an çok okunuyordu değil mi?” diye sordum soruya soruyla karşılık vererek.         
- “Evet”dedi.
-“Pek iyi ... Bu okunan Kur’an kurtarabildi mi Osmanlıları? Kurtaramadı değil mi?” dedim,
Başını salladı ve sustu. Çünkü biliyordu ki, Allah dünyadaki işlerimizi halletmemiz için bize AKIL ihsan etmişti.
 
Şunu aklımızdan çıkarmamalıyız ki, yarın ölecekmiş gibi Ahirete hazır olmalıyız. Ama hiç ölmeyecek gibi yurdumuzun kalkınıp onu, bu gün bizi aşağılayan o aşağılık ABD’nin, AB nin inadına çağdaş uygarlığın üstüne çıkarmalıyız. Bunun yolu da ATATÜRK İLKE VE DEVRİMLERİNDEN GEÇER.
 
Eğer gerçekten bu vatanı seviyorsanız. Ki aksini duymak bile istemiyorum. Aldığınız %46 oya güvenerek size oy vermeyen halkla inatlaşmayın. Zira bakmışsınız bütün bu oylar geldikleri gibi gitmişler. Aksine başarınız, en büyük muhalifinizi bile sevindirir. Biz muhalifleriniz yine de size ABD’den, AB’den daha yakınız.
 
Yalnız... Sakın ola Atatürk’ü, onun devrimciliğini, devlet adamlığını, küçümsemeye kalkmayın. Hele kendinizle sakın kıyaslamayın. Zira O’nun niteliklerine hayran kalan ve bunu ifade etmekten çekinmeyen yabancı devlet adamları ile beraber bütün dünya size güler.
 
Ve Allah aşkına şu türban işini bırakın. Siz de asıl işinize bakın. Ekonomiyde radikal önlemler alın ki hepimiz “Bravo” diyelim.


26 Ocak 2008  00:27:48 - Okuma: (717)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik