Yazı

Efes Spor’un son 7 yılı
Efes Spor’un son 7 yılı 

Ersin Değişmez

Şu an Selçuk Efes Spor Amatör takımının kadrosunda bulunan tüm oyuncular Selçuklu. Bu bir tesadüf değil aksine planlı bir çalışma sonrasında gelinen bir durum.

1999–2000 sezonunda amatör lige düşen Efes Spor o güne kadar sezon başında belirlenen bütçesinin tamamını profesyonel takıma harcıyordu. Alt yapıda takımlar yine vardı ama bunlar çalışmalarını toprak sahada sürdürüyorlardı bazen ise antrenman bile yapmadan maçlara çıkıyorlardı. O sezonlarda hatırlıyorum çoğu kategoride averaj takımı durumundaydık. Bazen 3 puanla bazen 5 puanla ligleri bitiriyorduk.
 
         Efes Spor amatör lige düştükten sonra ki ilk sezon yine dışardan transferler yapıldı ama yapılan yanlışlar yüzünden başarılı olunamadı. Düştüğümüz sezon kulübün kasasında gelirlerden biriken bir para vardı. Bu parayla daha önceki sezonlardan kalan S.S.K. ya olan borçlar kapatıldı. Kulübün sahasına çamaşır ve kurutma makineleri alındı ve en önemlisi ise şuan Belediye ile ortak kullanılan otobüs takıma kazandırıldı ve alt yapıya ağırlık verildi.
 
         2002–2003 sezonunda Süper Amatör ligin kurulmasından sonra Ödemiş ve Tire Efes Sporun da bulunduğu 1. amatör kümedeki grubu ilk iki sırada bitirdiği için direk Süper Amatör ligde mücadele etmeye başlarken Selçuk Efes Spor bu grubu 4. bitirdi. A-Genç takımı İzmir şampiyonu oldu ve Türkiye şampiyonasına gitti. İlk turda elendi.
 
2003–2004 sezonu İzmir şampiyonu olan A-genç takım ağırlıklı bir kadroyla 1. Amatör kümede mücadele etme kararı aldı. Sadece başka takılmalarda oynayan Selçuklu oyuncular transfer edildi ve lige böyle girildi. Gruptan ilk iki sırayı alacak takımlar play-off oynamaya hak kazanacaktı. Selçuk Efes Spor ligi 2. bitirerek Play-off gruplarına kaldı. Burada 5 takımla mücadele eden Efes Spor grubunu lider bitirerek Süper amatör lige yükseldi. A-genç takım ise ilk grubunda şampiyon olmasına rağmen aynı oyuncuların hem amatör takım hem de a-genç takımda mücadele etmesinden dolayı play-oflarda elendi.
 
2004–2005 sezonunda Selçuk Efes Spor Süper Amatör ligde de Selçuklu oyuncularla mücadele etme kararı aldı. Sezon başında çok güçlü takımların oluşturduğu ligde düşecek takımlar arasında gösterilen Efes Spor sezona fırtına gibi girdi. İlk 6 maçta 6 galibiyet alan Efes spor liderlik koltuğuna oturdu. O sezon tirede ilk yarısını 3–0 mağlup kapattığımız maçın ikinci devresinde 3 gol bularak sahadan beraberlikle ayrılan Efes Spor tüm futbolseverlerin dikkatini üstüne çekti. Daha sonra puan kayıpları yaşayan Efes spor ligi 4. bitirerek tarafsız sahada Bergama ile Play-Off oynadı. Üstün oynadığımız maçta 1 golümüz verilmezken penaltılara giden maç sonunda 7-6 yenilerek elendik.
 
2005-2006 sezonunda ise bazı futbolcularının kendilerine daha iyi imkanlar veren takımlara gitmesinden dolayı gücünde azalma olan ve maddi sıkıntı içine giren Efes spor ligi düşme hattının üzerinde bitirdi ve ligde kalmayı başardı. A-geç takımı ise yine İzmir şampiyonu oldu ve Türkiye Şampiyonasına gitti. Burada maç kaybetmeden averajla elendi.
 
2006-2007 sezonunda mücadelesinde ise bir önceki sezon gibi Şanslı değildi. Maddi sıkıntıyı bir türlü aşamayan Efes Spor oyuncularının büyük özverileriyle ligde kalma şansını son maça taşımalarına rağmen son maçta Alaçatı ile 0-0 berabere kaldı ve 1 puanla 1. amatör kümeye düştü.
 
2007-2008 sezonunda tekrar Süper Amatör lige dönmek isteyen Efes Spor maçlarına daha hırsla hazırlanıyor.
 
NOT: Hatalı veya unutarak yazmadığım bir şeyler var ise lütfen yorumlarınızda belirtin.
www.efesspor.tr.gg


14 Aralık 2007  10:47:45 - Okuma: (1418)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik