Yazı

Ey Devlet Neredesin
Ey Devlet Neredesin 

Özcan Nevres

DTP kongresi sonucu yeni genel başkanın konuşmasını dinlerken şok oldum.

Yalnızca o mu? Nil Demirkazık ve Ufuk Uras’ın söylediklerine şaşmamak olası mı? Hadi Nil Demirkazık belli bir görüşü olmayan, rüzgâra göre yön değiştiren bir rüzgârgülü. Oysa Ufuk Uras yüzde sıfır beşlik de olsa bir partinin genel başkanı. Kürt oylarını almak için öyle konuşması kabul edilebilir mi? Vatan bir bütündür. Tüm siyasiler bu bütünlüğü korumak için ellerinden geleni yapmaları gerekir. O kongrede alınan kararlar ve yapılan tüm konuşmalar vatana ihanettir. Hele hele milletvekili yemini yapmış olanlarınki daha da ağır bir suçtur. Derhal milletvekillikleri düşürülmeli ve emeklilik hakkı da ellerinden alınmalıdır. Emeklilik yapılan hizmete karşı verilen bir haktır. Vatana ihanet edenlere bu hak kesinlikle verilmemelidir. Dahası bu parti derhal kapatılmalı ve böyle bölücülük amacıyla kurulacak olan partilere geçit verilmemelidir. Ne yazık ki Cumhuriyet tarihinin en kötü yönetimi iş başında. Bu nedenle o kişilere hak ettikleri bir şekilde ceza verileceğini sanmıyorum ve buna kahroluyorum.
Bin dokuz yüz seksen üç yerel seçiminde belediye başkanlığına aday olduğumda karşıma yüz karası bir suçtan beş günlük bir sabıka kaydım çıkmıştı. Üstelik o beş günü Balıkesir cezaevinde yatmışım. Çok şaşırmıştım. Zira ben Balıkesir’in cezaevinin nerede olduğunu bile bilmem. Belli ki o günlerde kaybetmiş olduğum nüfus cüzdanımla bana bir azizlik yapmışlardı. Savcı bu durumda adaylığın tehlikeye düşer dediğinde düşmesi önemli değil. Sabıka kayıtları başka suç işlenmemişse beş yıl geçtiğinde silinir. Bu tarihten bu yana tam dört tane beş yıl ve iki de genel af geçmiş. Nasıl oluyor da bana ait olmayan bu sabıka kaydı bu güne kadar silinmiyor dedim. Sabıka kaydınızın silinmesi için bir dilekçe verin dediğinde vermiyorum dedim. Orada nazar boncuğu gibi dursun. O günden bu yana sabıka kaydıyla ilgili bir işim olmadığından silinip silinmediğinden haberim yok. O yıllarda çok göze batan bir siyasetçi ve gazeteciydim. Belki günün birinde gerekir diye silmemiş olabilirler. Her ne kadar devlet görevlilerinin kişiye göre işlem yapmaması gerekse de, bazı aferin budalaları bu gibi küçük kozlardan yararlanmayı marifet sayarlar. Benim beş günlük, üstelik üzerinden iki af ve yirmi yıl geçmiş olan sabıka kaydım belediye başkanlığıma engel olabiliyor da bu seçilen parti başkanı bölücülükten on yıldan fazla ceza aldığı halde nasıl parti başkanı olabiliyor?
Bu günkü yönetimin en üstat olduğu konu zamdır. Seçim öncesi bol keseden yapılan gıda ve kömür yardımlarının bedelini kendi ceplerinden ödeyecek değiller ya. Vur abalının sırtına dedikleri gibi vursunlar vatandaşın sırtına. Vatandaş oflar zırlar ama yine de bu zamları itiraz dahi etmeden kabullenir. Zaten belediyelerin çoğu kuraklığı bahane ederek suya yapabileceği kadar zam yaptı. Şimdi sıra elektrikte ve doğalgaz da. Tüp gaza yapılan zamdan söz etmeye gerek yok. Zira tüp gaz denek tahtası gibidir. Önce ona zam yapılarak tüketicinin tepkisi gözlenilir. Tepki yoksa sıradakiler hemen işleme konulur. Elektrik ve doğalgaza yapılacak olan zam bir buçuk ay önceden açıklandı. Nasıl olsa hiç kimse ne elektrik ne de doğalgaz stoklayabilir. Bu erken açıklama yarasa yarasa büyük sanayiciye yarayabilir. Zira onlar olası bir gaz kesilmesine karşı mutlaka gaz depolarlar.
Şüphesiz başka ülkelerde bu denli büyük zamlar yapılsa halk sokağa dökülür ve hükümetin istifasına bile neden olur. En azından hükümet yaptığı zammı geri alır. Bizde devlet baba olduğu için bu yapılan zamlara kimsenin gıkı bile çıkmaz.
Özcan Nevres 


26 Kasım 2007  18:16:39 - Okuma: (586)  Yazdır
İstatistik