Yazı

Sağlığımız Bu Kadar Değersiz mi?
Sağlığımız Bu Kadar Değersiz mi? 

Özcan Nevres

Televizyon haberlerindeki ekmek konusu dikkatimi çekti.

Sunucu fırıncıya soruyor. Ekmek Yanar mı? Fırıncı güvenle hayır yanmaz diyor. Sunucu ekmeği çakmağın alevine tuttuğunda ekmek çıra gibi yanıyor. Bu yanmanın nedeni ise kalitesiz unlardan kaliteli görünümünde beyaz ekmek üretmek için kullanılan kanserojen etkili kimyasal maddeler. Bu tür beyaz ekmeklerin görünüşü güzel ama lezzetinden hayır yok. Buna rağmen beyaz ekmek hepimizin tercihi. Beyaz ekmeğin sağlıksız olduğunu bildiğim için genelde kepekli ekmek almayı yeğlerim ama o da ne kadar güvenli?
Çoktandır ekmek makinemizi kullanmıyorduk. Bu haberden sonra tekrar kullanmaya başladık. Sağlıklı krem rengi unlardan olabildiğince sağlıklı sütlü ekmek üretmeye başladık. Üstelik bu ekmekten çok lezzetli peksimet de oluyor. Sokak kedisine bir parça beyaz ekmek attığımda koklamakla yetiniyor ve tadına bile bakmıyor. Evimizde ürettiğimiz ekmeği attığımızda ise keyifle yiyor. Bu da ürettiğimiz ekmeğin ne kadar sağlıklı olduğuna dair gerekli bilgiyi veriyor.
Çocukluğumda hem Ormanbağları mevkiindeki bahçemizde, hem de Kayıkbaşı mevkiindeki bağımızda fırınımız vardı. Annem çuvaldan aldığı unu kocaman hamur teknesinin içine elerdi. Kepekleri ise bir leğen içine dökerdi. Yeteri kadar un eledikten sonra maya ve su koyduktan sonra oluşan hamuru uzun uzun yoğururdu. Yoğurma işi bittiğinde hamuru beş altı parçaya bölüp temiz bir sofra bezinin üzerine koyup üstünü örterdi. Bu iş bittiğinde sıra kepeğe gelirdi. Kepekler yoğrulduktan sonra hamurların kabarması için bir süre beklerdi. Kabarma yeterli olduğunda fırına yerleştirmiş olduğu bağ çalılarını ve zeytin dallarını ateşlerdi. Fırın yeteri kadar kızdığında bir sırık ucuna bağlanmış ıslak bezle fırının tabanını temizler ve ardından mayalanmış hamurları fırına atardı. Bir süre sonra fırından nefis bir ekmek kokusu yayılırdı. Ekmekler piştiğinde hemen fırından çıkarılır, koyun sürümüzün çoban köpekleri için hazırlanmış olan kepekli hamur topakları fırına atılırdı. Kepek ekmekleri fırından çıkarılıp soğuduktan sonra bir çuvala doldurulup meraya gönderilirdi. Çoban köpeklerinin çok sağlıklı olmalarının tek nedeni mutlaka o kepek ekmekleriydi.
Ev ekmeği fırından çıktığında nefis olurdu ama üzerinden bir gün geçtiğinde yemesi pek hoş olmazdı. Sıcak ekmeği ancak üç dört günde bir yiyebiliyorduk. Babam Menemen’e gittiğinde ara sıra Pazar ekmeği getirirdi. Getirdiği ekmeği zevkle yerdik ama kedimiz Elmas tadına bile bakmazdı. Meğer ekmeğe hilenin girmediği yıllarda bile kedimiz evimizde yapılan ekmeği daha lezzetli ve sağlıklı buluyordu. Şimdiki her türlü hilenin uygulandığı sağlıksız beyaz ekmeği aç sokak kedileri bile yemiyorsa biz niye yiyelim.
Sağlıklı yaşamak için başta ekmek olmak üzere özellikle çiğ tüketilen sebzeleri mutlaka evimizde üretip yetiştirmeliyiz. Evimizde soframızdan eksik etmediğimiz roka tere maydanoz marul ve dereotlarının nasıl bir suyla sulandıklarını biliyor muyuz? Örneğin fabrika atık suları nedeniyle olabildiğince kirlenmiş sularla sulanıp yetiştirilen sebzeleri ne kadar yıkarsanız yıkayın temizlemiş olabilir misiniz?
Yıllardır maydanozumu ve dereotlarımı evimin balkonunda yetiştirirdim. Şimdi ise bahçeli bir evim olduğu için marulumu, dereotumu maydanozumu pazımı turpumu rokamı teremi ve soğanımı kendim yetiştiriyorum. Yetiştirdiklerim çocuklarıma ve kayınvalideme de yetiyor. Benimle arası olmayan bir komşum bas bas bağırıyor. Köylüler sebze yetiştirirler. Bizim gibi şehirliler bahçelerine çim dikerler diyor. Sık sık hasta olup doktora koşan sağlıksız bir şehirli olmaktansa, sağlıklı bir köylü olmayı yeğlerim.
Eğer bahçeniz yoksa çiğ tüketilenleri balkonunuzda saksılarda yetiştirin. Görünüşleri çiçekler kadar güzeldir. Kayınvalidemin küçücük balkonunda bile yeteri kadar olmasa da yeşil yenenleri kendimiz üretiyoruz. Üstelik kendi elinizle yetiştirdiğiniz yeşilliklerin tadına doyamazsınız. Sağlıklı oluşları da cabası.
Özcan Nevres


15 Kasım 2007  00:37:23 - Okuma: (667)  Yazdır
İstatistik