Yazı

Devlet Parasını Korumanın Sorumluluğu
Devlet Parasını Korumanın Sorumluluğu 

Etem Kutsigil

OSMANLI PADİŞAHLARI BİR ÇOK SARAYI BORÇ ALDIKLARI PARAYLA YAPTIRMIŞLARDI.

(Böyle yazıyor tarih kitapları.)
Türkiye Cumhuriyeti, yıllardan beri Milli Gelirinin önemli bir kısmını, alınan borçların taksitleri için yurt dışına ödüyor.
(Böyle yazıyor Gazetelerin Ekonomi Sayfaları.)
Sayın okuyucularım, boşu boşuna yapılacak olan “referandum”un iptal edildiğihaberini dün geç saatlere kadar bekledik. Demek ki, dişimizden tırnağımızdan arttırıp vergi olarak verdiğimiz 103 000 000 000 000 Yüz üç trilyon TL veya 130 000 000 YTL bir inat yüzünden sokağa atıldı. Atıldı diyorum çünkü bu referandumun cevabı, BEŞ veya YEDİ YIL SONRA işlerlik kazanacak. Kaldı ki, hazırlanan yeni “Sivil Anayasa” da bu sorunun cevabı mecburen istenecekti.
Biz bu parayla neler yapılacakken, yapılamayacağına yanarken, 20.10.2007 tarihli Hürriyet Gazetesinde okuduğumuz Yalçın Doğan’ın köşe yazısı, içimizi bir kere daha yaktı kavurdu.
AKP iktidarı, muhtemel bir sınır operasyonu için para yardımı toplanırken, Hükümet, memurdan, emekliden bir dilim ekmek parasını esirgerken, “Köşk”ün tamir ve donanımına (tefrişine) 30.700 000 YTL yani, 30.700 000 000 000 trilyon TL gibi muazzam bir parayı ayırabiliyor. Yorum sizindir.
İşte Yalçın Doğan’ın yazısı
“Çankaya gecekondu mu olmuş?
DAM mı akıyor? Kapılar mı bozuk? Halılar mı yırtık? Koltuklar mı eprimiş?

Badanası mı dökülüyor? Camlar mı kırık? Sandalyelerin ayakları mı oynuyor? Tavanın, tencerenin dibi mi çıkmış? Tabak, çanak takımı mı bozulmuş? Masa örtülerinin, yıkanmaktan rengi mi kaçmış? Çarşaflar mı yırtık? Yastıkların içi mi boşalmış?

Çankaya Köşkü oturulamaz halde mi? Gecekondu gibi mi olmuş?

Herhalde öyle ki, yeni bütçede Çankaya Köşkünün onarımı ve yeni mobilya satın alımı için, toplam 30.7 milyon YTL ayrılıyor. 19.8 milyon tadilat, 11.9 milyon YTL de yeni mobilya için. Eski lira üzerinden, toplam 30.7 trilyon lira. Vay canına, amma da dökülmüş köşk, desenize.

Çankaya Köşkü’nde onarımı kim istiyor? Hayrünnisa Gül Hanımfendi. Abdullah Gül’ün değerleri eşleri.

Hayrünnisa Hanım bunu ilk kez yapmıyor. Gül Dışişleri Bakanı olduğunda da, Dışişleri Konutunu tadilattan geçiriyor. Orada da, dünyanın parasını harcıyor.

GÖRGÜSÜZLÜK

Bütçe ile ilgili iki haber yana yana.

Biri, Çankaya Köşkü’nün onarımı ve yeni mobilya için 30.7 milyon YTL ayrılması, diğeri memura yılda yüzde 2+2 üzerinden günlük 140 kuruş zam yapılması.

Sıradan her insanda, sosyal adalet duygusunu tetikleyen iki karar. Her insan ister istemez, bu hesaba takılıyor. Ve isyan ediyor. Bir yanda böylesine bir lüks, öte yandan kuruş hesabını yapan milyonlarca memur.

Gül Ailesi, onarım ve mobilya parasını kendi cebinden mi harcıyor? Hayır, hepimizin verdiği vergilerden. Hangi hakla? Hangi ihtiyaçla?

Bunun adına, Batıda görgüsüzlük deniyor.

ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Yunanistan, Portekiz ve daha başka ülkelerde Cumhurbaşkanlarının konutları belli sürelerde denetleniyor, elden geçiyor. Varsa, eksik, gedik gideriliyor ya da ani bir bozulmada hemen onarılıyor.

Ama, hiç birinde yeni bir Cumhurbaşkanı geldiğinde, konut baştan sona elden geçmiyor, zaten bu oraya seçilen insanların aklına da gelmiyor. Çünkü, onlar biliyor ki, o köşklerin bakımı sürekli yapılıyor.

Allah, Abdullah Bey ile Hayrünnisa Hanıma yeni köşklerinde güle güle oturmayı nasip eylesin.nasıl değerlendirdiğinin yorumunu sizlere bırakıyorum.”


21 Ekim 2007  17:48:17 - Okuma: (608)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik