Yazı

Bayram Gelmiş Neyime
Bayram Gelmiş Neyime 

Etem Kutsigil

BAYRAM GELMİŞ NEYİME / KAN DAMLAR YÜREĞİME

Böyle başlar güzeller güzeli yurdumuzun bir halk türküsü.
Yarın güya Bayram. İnsanlıktan nasibini almamış üç beş haysiyetsiz şerefsiz adam rezil etti Bayramımızı. Nerede şanlı şerefli Türkiye Cumhuriyetinin, tarihi zaferlerle bezeli şanlı ordusu...Nerede bu şanlı orduyu bir cerrah ustalığıyla ülkenin menfaatleri için yönlendiren kişilikli, iradeli yurtsever iktidarlar ve siyasetçiler... Orduya bakınca görüyoruz ki, her zaman göreve hazır. Ama görev veren yok. Neden? Bir ay sonra gittiğinde Amerika’dan izin alacakmış hazret. Geçmiş ola. Bu işin cevabı, sıcağı sıcağına verilir. Bakın İsrail’e. Bir terör olayı oldu mu, saat geçmiyor, haklı haksız demeden tepesine biniyor saldırganların.
Cumhurbaşkanı doğruysa, “Münferit olay” demiş. Yani onbeş-yirmi teröristin canı eğlenmek istemiş. O sırada oradan tesadüfen geçen timimizi yok etmiş. Vah vah vah. Biz ölmüşüz de ağlayanımız yok.
Buna rağmen daha güzel, daha mutlu bayramların kutlandığı Bayramların gelmesi dileğiyle Bayramınız kutlu olsun.
 
BİR BAYRAM HEDİYESİ (!) DE ABD’DEN
ERMENİ TASARISININ KABULÜNDE İLK RAUNDU KAYBETTİK
 
Biz bu acılar içindeyken ABD’den de bir bayram hediyesi geldi. Bir avuç Ermeninin sesi, yetmiş milyonun sesini, uzun yıllardan beri ilk defa nihayet bastırdı ve iktidar iktidarsızlığını burada da gösterdi.
Yıllardan beri kuyumuzu kazan bir avuç ermeni, çeşitli devletlerden sonra şimdi de ABD’de “sözde ermeni soykırımı”nı yasalaştırmaya doğru büyük bir adım attı. Ve yapılan oylamayı leyhlerine çıkarmayı başardı. Bu acemi iktidar sayesinde dışarıdan bir darbe daha yedik. Kaldı ki, bu mücadeleye elli yıldan fazla bir zamandır direniyorduk. Meğer isteklerine ulaşmak için böyle bir iktidar bekliyorlarmış
Yazık oldu.
 
REFERANDUM İLE ANAYASA KOMEDİSİ      
 
Bu iktidar dış meselelerde ABD ve AB den icazet almadan, parmağını bile kıpırdatmazken, iç siyaset konularında sabahtan akşama, hafta başından hafta sonuna kadar birbirisine zıt kararlar alabiliyor. Ve ne yazık ki
“...Tiz-i reftar olanın pâyine damen dolaşır.”*
misali Mehter Takımı gibi iki ileri bir geri gidip alelacele çıkardığı yasalardan kaynaklanan yanlışlıklar düzeltiliyor. TV’lerde Haber -Yorum Programı dinleyemez oldum. İçine düştüğümüz acı duruma ağlayasım geliyor.
İktidar yöneticilerinin zihinlerine kazımaları gereken bir şey var. O da inatlaşmayla kinle devlet adamlığı bağdaşmaz.. Bu günü değil, eğer önemsiyorlarsa, TC tarihine nasıl geçeceklerini düşünsünler. Damat Ferit olarak mı? Mustafa Kemal olarak mı? Karar onlarındır.
*Acele gidenin etekleri ayaklarına dolaşır.
 
BİR RÜYA
 
Hayırdır inşallah geçenlerde bir rüya gördüm. Aklımız gece gündüz Anayasa değişikliğinde, Referandumda ya, rüyam da siyasî içerikli oldu çaresiz.
Rüya bu ya kendimi bir uçakta gördüm önce. Uçak düşüyor, ben korkudan Kelime-i Şehadet getirirken, nasıl olduysa karadayım. Kurtulmuşum.
Çağları geri dönüp, eski Roma’ya gitmişim. Arkadaş oluyorum halkla. Ülkeye başkan seçeceklermiş. İhtiyarlar Senatoda En Büyük Başkanın en yakın arkadaşını seçiyorlar açık farkla. Halk Büyük Başkana çok kızdığı için, O aday olmamış. Fakat bu durum da yüreğine oturmuş. Çare aramış günlerce. Sonunda bir çare gelmiş aklına. Ne zamandır düşünülüyordu zaten; “Devlet Başkanını Senato değil, eski yunanda olduğu gibi halk seçsin diye. Oy pusulaları da düzleşmiş dere taşları veya deniz kabukları olsun da fazla masraf olmasın.” demiş. Büyük Başkanın arkadaşı şaşırmış. “Yahu bu Büyük Başkan ne yapamak istiyor. Ben buradayım ya. Görevdeyim ya.. Daha oturduğum koltuğum ısınmadı.” Dedi kendi kendine. Fakat sesini çıkarmamış. “Dur bakalım ne olacak” demiş. Gel zaman git zaman seçim zamanı gelmiş. Büyük Başkanın arkadaşı istifa edip, yine aday olmuş ki, halk kendi başkanını seçsin. “Ben yine aday olurum, halk yine beni seçer, hayat da böylece devam eder.” Diyormuş yakınlarına.
Fakat o ne? Bir yandan O yine aday olurken, Büyük Başkan da aday olmaz mı? İşin tuhaf tarafı, bu kez halk Büyük Başkanı seçmez mi...
Ter içinde uyanmışım Hayırdır İnşallah.


12 Ekim 2007  00:41:06 - Okuma: (850)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik