Yazı

Çelişkiler Ülkesi…
Çelişkiler Ülkesi… 

Yaşar Varış

Son günlerde devletin önemli kurumlarından üst üste “uyarı” mesajları yayımlanıyor.

Yargıtay Başsavcılığı, Yargıtay başkanı, Barolar birliği başkanı,Üniversite Rektörleri, İş adamları derneği, İşçi sendikalar..
         Son olarak da Kara kuvvetleri başkanı İlker Başbuğ ve genel kurmay başkanı Yaşar Büyükanıt paşadan.
         Ne diyor uyarıyı yapanlar?
         “Türkiye’nin üniter, Laik yapısını kimse değiştiremez, Sinsice değiştirmeye teşebbüs edenler vardır. Kimse buna yeltenmesin. Kimsenin buna gücü yetmez.”
         Kime karşı söyleniyor bu sözler. Elbette,Ülkeyi yönetenlere.
         Pek iyi Ülkeyi yönetenler ne diyor.
         Onlar da “ Türkiye laik, demokratik bir hukuk devletidir. Bu yapıyı ve milli bütünlüğümüzü kimse bozamaz”.
         Pek iyi o zaman bu insanlar durdukları yerde neden bu demeçleri veriyorlar? Üniversiteler, yargı organları, ordu, iş adamları dernekleri,Barolar, işçi sendikaları devletin önemli parçalarından olan kurumlar.
         Bu kurumların temsilcileri gerçekten ciddi endişe sahibi olmasalar böyle demeçler verirler mi?
         Ülkemizde etnik kökenli bir terör yaşanıyor.Asker -sivil demeden can alıyor.Devleti yönetenler şehit cenazelerinde terörü lanetliyorlar ve kanları yerde kalmayacak diyorlar.Bu konuda söz veriyorlar.
         Ama öte yandan terörü destekleyenlerin başında ABD olduğu halde ABD ye karşı bir tavır takınmadığımız gibi tam tersine ülkeyi yönetenler ailecek ABD ye gidiyorlar,onlara bağlılıklarını yineliyorlar, hatta çocuklarını orada istihdam ediyorlar.
         Bu da yetmiyor.
         Terör örgütü PKK ya terörist demeyen, hatta “bize kardeşlerimize terörist dedirtemezsiniz” diyen bir parti de demokrasi adına mecliste görev yapıyor ve devletten maaş alıyor.
         Bu da bir başka çelişki. Hem ülkenin birliğini, bütünlüğünü koruyacağınıza dair mecliste yemin edeceksiniz, hem de ülkenin birliğine, bütünlüğüne karşı silahlı eylem yapan kişilere destek çıkacaksınız.
         Rejimi ne olursa oldun her devlet kendisini koruyacak önlemleri alır. Almalıdır.Demokrasi adına bu saçmalığa izin verilmemeslidir.
         Türkiye cumhuriyetinin kuruluş felsefesi bellidir. Atatürk’ün önderliğinde verilen kurtuluş savaşı sonrası kurulan Türkiye Cumhuriyeti Tam bağımsız, antiemperyalist, laik demokratik, çağdaş bir hukuk devletidir.
         Bu ruhu hiçbir güç değiştiremez, geri götüremez.Götürmek için çalışmamalıdır. 03.10.2007


3 Ekim 2007  16:11:42 - Okuma: (715)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik