Yazı

Sağlık Bakanlığına Açık Mektup
Sağlık Bakanlığına Açık Mektup 

Özcan Nevres

Sayın Bakanımız ben Silivri’de Kumluk mevkiinde yaşayan BAĞ-KUR emeklisi bir vatandaşım.

Günlerdir sağlık hizmeti alamadığım için nedenini bilemediğim bir tansiyon hastasıyım. Birkaç gün önce Sağlık ocağında yükselen tansiyonuma acil bir müdahale yapıldı. Benden ilgisini esirgemeyen, tansiyonumun normale dönmesi için gereken özeni gösteren 3 numaralı Sağlık ocağındaki doktorlar ve hemşirelere huzurunuzda teşekkür etmeyi borç bilirim.
Evime dönüp bir süre istirahat ettikten sonra ensemdeki zonklama yeniden başladı. Tansiyonumu ölçtüm. Yine on dokuza fırlamıştı. Akşam olduğu için hemen Silivri Devlet Hastanesinin acil servisine gittim. O arada acil servise intihara teşebbüs etmiş bir genç kız da getirildi. Ne benim tansiyonuma ne de o genç kızın hayati durumuna gereken müdahaleyi yapacak ne hekim ne de hemşire görevi başında değillerdi. Tümü de iftar yemeğine gitmişlerdi. Bir süre bekledikten sonra görevi başında olması gerekenler görevlerinin başına döndüler. Sayın bakanım size yüksek tansiyonun ve bileğini keserek intihara teşebbüs etmiş bir hastanın ne kadar acil bir müdahaleye gereksinimi olduğunu anımsatmama gerek var mı?
Sayın bakanımız, günlerdir neredeyse günün ve gecenin her saatinde sizin uygulatıcısı olduğunuz randevu sistemine girerek dâhiliye bölümünden randevu almak istedim ama her defasında Çin Seddi gibi aşılmaz bir duvarla karşılaştım. Tüm randevularımız doludur. Bu gün sabrım taştı ve konuyu hastanenin başhekimi ile görüşmek istedim. Sekreter hanım kim arıyor diye sorduğunda VATANDAŞ dedim. Bunun üzerine görevli başhekimimiz sizinle görüşemeyecek. Sizi hasta hakları bölümüne yönlendirelim dedi. Yönlendirdi de. Kulağıma gelen ses ise dit, dit, ditlerden ibaretti. Sabırla bekledim ama hat kendiliğinden kesiliverdi.
Sayın bakanım Silivri Devlet Hastanesi başhekimi ile görüşüp derdimizi anlatmamız için vatandaş olmamız yetmiyorsa ne olmamız gerekiyor? Çok hatırlı biri mi? Yoksa ille de gazetecilik kimliğimi kullanmam mı? Sade bir vatandaşın bir dileğini sayın başhekime ulaştırması yasak mı?
Sayın bakanım, sağlık halkın en önemli sorunudur. Dar gelirli insanların gidebilecekleri iki kapı vardır. Sağlık ocakları ve Devlet Hastaneleri. Bu kurumlara talimat göndermekle işiniz bitmez. Bu kurumları çok sık denetletmeniz gerekir. Aksi halde vatandaş her zaman mağdur olur. Son verdiğiniz bilgiye göre bundan böyle Devlet Hastanelerinde çalışan doktorlar özel muayenehanelerinde çalışamayacaklar. Oh ne ala. Bundan böyle hastane hekimleri daha iyi bir muayeneden geçmeniz için özel muayenehaneme gel diyemeyecekler öyle mi? Burası Türkiye sayın bakanım. Onun da kolayını bulurlar. Anlaştıkları özel çalışan bir doktora yönlendirirler ve yüzdeliğini alırlar. Böyle bir durumun yaşanmaması için de mutlaka çok sıkı bir denetim gerekir.
Sayın bakanım. Umarım bu mektubumu dikkate alır ve VATANDAŞLARIN da şikâyetlerini başhekime veya yardımcılarına iletebilmelerinin kapılarını açarsınız.
Saygılarımla
 
Özcan Nevres
Gazeteci, şair ve yazar


26 Eylül 2007  18:42:00 - Okuma: (797)  Yazdır
İstatistik