Yazı

İstanbul’un İşi Duaya Kaldı
İstanbul’un İşi Duaya Kaldı 

Özcan Nevres

İstanbul’un çoook başarılı! Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş İstanbul trafiğini yüz atmış dokuz kavşak inşaatını bir türlü bitiremediğinden Arap saçına döndürdü.

İnsanların o yüzden trafikte yaşadıkları müthiş sıkıntılara rağmen gönül rahatlığıyla hacca gitti. Oradan da insanların çektikleri sıkıntılarla alay eder gibi ben burada İstanbulluların çektikleri trafik sıkıntıları ve yağmur yağması için dua edeceğim diyor. Oldu sayın başkan. Duaların sayesinde ne trafik sorunu kalacak ne de kuraklık sorunu. Eğer sahibi olduğunuz Saray pastanelerinde de temizlik dua ile yapılıyorsa vay müşterilerinizin haline. Sayın başkan nasıl ki pastanelerinizde temizlik su ile ve gerekli malzeme ile yapılıyorsa Trafik sorunu da aynı kurallarla çözüm bulur. Önce tüm kavşak inşaatları bitirilir. Yollarda gerekli temizlik ve düzenleme yapılır. Bunları yaptıktan sonra bile trafik sorununu Allaha emanet edemezsiniz.
 
Halkımız hislerine kapılmadığı, inadım inat demediği sürece doğruları çok iyi bulabiliyor. Bakınız sayın başkan. Gazeteciler arasında yapılan bir anketin sonucunda kimler yılın başarılı belediye başkanı seçilmişler. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, İzmir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya yılmaz. Bu listede görüldüğü gibi İstanbul gibi bir devasa kentin belediye başkanının adı sanı yok.
 
Yılın il belediye başkanları olarak da Aydın Belediye Başkanı İlhami Ortekin, Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Amasya Belediye Başkanı İsmet Özarslan ve Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun belirlendi.
 
İstanbul Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, Hatay İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, İzmir Balçova Belediye Başkanı Mehmet Ali Çankaya ile İzmir Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu yılın ilçe belediye başkanları olurken, Samsun Merkez Gazi Belediye Başkanı Süleyman Kaldırım, Muğla Bodrum Turgut reis Belediye Başkanı Ali Server Yazgan, Hatay Dörtyol Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ile İzmir Alaçatı Muhittin Dalgıç da yılın belde belediye başkanları seçildiler.
 
Bir gazeteci olarak ben de tüm bu belediye başkanlarını yürekten kutluyorum. Gönlüm bu listede doğup büyüdüğüm Menemen’in ve halen yaşamakta olduğum Silivri belediye başkanlarının da girmesinden yana ama ne yazık ki ikisinin de adı yok. Ege’mizin birçok belediye başkanının bu listede yer almış olması gönlümüzün tesellisi oldu.
 
Yaz sezonu bitti. Silivri’mizin üzerine kış uykusu gibi bir sessizlik çöktü. Nedense insanlarımız deniz mevsimini erken kapatıyorlar. Oysa neredeyse tüm sahil kentlerinde eylül ayı muhteşem geçer. Rüzgârın esmediği bir ortamda deniz çarşaf gibi olur. Gece sahilde gezmeye doyum olmaz. Her ne kadar artık denizlerde yakamozların yaşamı sona erdiyse de revnakların görüntülerine doyum olmuyor. ( Revnak = göze hoş görünen parlaklık, ışıltı ) Hele dolunay varsa. Ayın oluşturduğu revnak en duygusuz insanların ruhunda bile fırtınalar yaratır.
 
Deniz sahilleri her yerde olağanüstü güzelliktedir. Kimi sahillerin kumsallarından kimi sahillerin kayalıklarından çok büyük haz alınır. Silivri sahilinde gezerken hayalimde bu güne kadar gördüğüm ve yaşadığım sahiller dizilirler usuma. Datça’nın Gebe kumu, sahilindeki sodalı su kaynağından gürül gürül akan suyunu, Ortaca’nın Sarıgerme’sini, Fethiye’nin Katrancı koyunu ve Foça’nın körfezindeki o muhteşem güzelliği, Kuşadası’nı, Başta Efes antik kenti olmak üzere tüm gezdiğim antik kentleri özlemle anımsarım. Bu kadar mı? Likyalıların yazlık başkenti Patara’yı unutabilir miyim? Orayı henüz kimse tanımazken resimlerini çekip Demokrat İzmir gazetesinde yayınlamışlardı. Yamanlar dağının zirvesindeki Karagöl’ün de aynı şekilde tanınmasını sağlamıştım. İnternet’te Karagöl diye aranıldığında Karagöl ile ilgili öykümü bulabilirsiniz.
 
Tüm bu güzelliklerden kopmuş olsam da yaşam tüm güzelliğiyle devam ediyor.
 
Özcan Nevres


20 Eylül 2007  23:08:53 - Okuma: (872)  Yazdır




İstatistik