Yazı

Anayasa hazırlıkları …
Anayasa hazırlıkları … 

Yaşar Varış

AKP seçimlerde istediği sonucu alınca, muhalefetin de dağınıklığından yararlanarak yeni bir anaysa hazırlıkları için hemen çalışmalara başladı.

Anayasa hukukçularına göre, yeni bir anayasanın yapılması ancak ihtilal hükümetlerince veya bağımsızlığını yeni kazanmış devletlerce yapılabilir.
         Demokratik süreç içinde , yürürlükte bir anayasa varken yeni bir anayasa yapılması,veya var olan anayasanın tamamen değiştirilmesi ancak kurucu meclisler tarafından yapılabilir.
         Kurucu meclisler de toplumun değişik sosyal kesimlerinin , tüm siyasi parti temsilcilerinin, üniversitelerin, var olan anayasal kurumların katılımları ile oluşur.
         Yani hazırlanacak anayasa tüm toplumun birlikte hazırlayacağı ve üzerinde anlaşma sağlanan bir anayasa olmalıdır.
         Şu anda AKP’nin hazırlattığı anayasa taslağı hazırlanış şekli ile böyle bir toplumsal uzlaşıdan mahrumdur. Söylendiğine göre “toplumda tartışılacak daha sonra mecliste son şekli verilecektir.
         Mecliste AKP sayısal çoğunluğu elinde bulundurduğuna göre yine AKP nin istediği şekilde bir anayasa metni ortaya çıkacaktır. Bu da toplumun ortak malı olmaktan çok uzak olacaktır.
         Basından edindiğimiz bilgilere göre AKP yeni anayasa ile hem Kürt sorununu çözmeye, hem de kendi dinci siyaset anlayışına engel olmayacak bir anayasa hedeflemektedir.
         Bu konuda perde arkasında konuşulan, tartışılan bilgiler vardır.
         Dün Kürt kökenli bir yazarın radyo konuşmasını dinledim arabada. Yazar aynen şöyle demektedir.
         “Hazırlanacak yeni anayasa Kürt kimliğini açıkça tanımalı, Kürtlerin Türkiye’nin kurucu unsurlarından biri olduğu anayasada güvence altına alınmalı, Kürtlerin kendi dillerinde eğitim yapmaları dahil kültürlerini geliştirmelerinin önü açılmalı,Sadece Kürtlerin değil diğer etnik ve dini azınlıkların,cemaatlerin de aynı şekilde önü açılmalıdır.
         Bunun dışında geçmişte açılan  yaralar sarılmalı, dağdakilerin ve cezaevlerindeki insanların mağduriyetleri giderilmeli, onların da özgürce siyaset yapmaları sağlanmalıdır.
         Ben bu konuda AKP yöneticilerini samimi buluyorum. DTP yi de çözümün bir parçası olarak görüyorum. Bu sorunun hazırlanacak yeni anayasa ile çözüleceğine inanıyorum. ABD ve AB de böyle bir çözüme destek vermektedir. Bu  fırsat kaçırılmamalıdır.
Aksi halde AKP yi ve Türkiye yi kötü sonuçlar beklemektedir. Olayın o noktaya varmasını düşünmek bile istemiyorum“
Evet yazarımız böyle diyor. Yapılması gerekenleri sıralıyor.
Olabilir.
Biz her türlü düşünceye saygı duyuyoruz.Ancak AKP ile DTP arasında böyle bir anlaşma   varsa bu düşünce halkımıza açıkça, samimi olarak anlatılmalıdır.
Seçimlerde halka başka türlü konuşup onların oylarını aldıktan sonra kapalı kapılar arkasında politika üretmek demokrasi ile bağdaşmaz.
Vatandaşın karşısına çıkıp dürüst bir şekilde “ ey halkım, ben ABD nin orta doğuda uyguladığı politikanın eş başkanıyım. ABD, Kürt sorununu ancak eyalet sistemi ile çözebilirsiniz, bunun için anayasanızı buna göre değiştirin, bir genel af da çıkartın,dağdakiler ve damdakiler çıksın, ülkede dökülen kan böylece dursun. Ayrıca siz de laik cumhuriyetten vazgeçin, ılımlı bir cumhuriyet kurun. Anayasanızı buna göre yeniden düzenleyin diyor. Biz de bu görüşe katılıyoruz “ deyin.
Vatandaşlarımız buna okey diyorlarsa yapacak bir şey yok, yapın. Bu da bir çözüm yoludur. Yoksa dolanlı yollarla, anayasaya konacak lastikli cümlelerle veya oldu bittilerle  amaca varmak çıkar yol değildir. Etik de değildir.12.09.2007


13 Eylül 2007  00:42:25 - Okuma: (562)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik