Yazı

Kılıçlar Fora
Kılıçlar Fora 

Özcan Nevres

Mustafa Sarıgül ve destekçileri dokuz eylül günü saat dokuzda CHP Genel Merkezi önünde bir gösteri yapacaklar.

Hani şu dünyanın en lüks genel merkezi var ya işte o merkezin önünde olacaklar. Oradan kırk yıldan beri CHP nin neden iktidar olamadığını sorgulayacaklar. Bu arada bu toplantıyı düzenleyenlere sormak istiyorum. Sayın Baykal gider de siz gelirseniz o muhteşem binayı ne yapacaksınız? Halktan kopukluğun simgesi olarak o binayı genel merkez olarak kullanmayı sürdürecek misiniz?
 
CHP Lideri Sayın Baykal Anıtkabir’de Ulu Önder Atatürk’e saygı ve minnetini sunacakmış. Gönül isterdi ki ulu önderimiz yattığı yerden başını kaldırıp benim altı okumun oklarına ne oldu? Neden bu oklar eksildi. Ve sen dünyanın en lüks genel merkezini keyfine ve zevkine göre inşa ettirirken hiç halkımı düşündün mü? Benim halkım sadakaya ve işsizliğe mahkûm edilmişken Halkçı CHP ye yaptıklarınız yakışır mı diyebilseydi? Ne yazık ki ölüler konuşamıyorlar ama Ulu Önderimiz ilkeleriyle capcanlı ruhumuzda yaşıyor. Fazla araştırmaya gerek yok. NUTUK ta tüm ilkeleri açıklanmış durumda. İsteyen kitabı alır okur.
 
CHP deki kavga kesinlikle bitmeyecek ve CHP yeniden bölünecek. Bu iki grubun anlaşmalarından söz edilemez. Anlaşsalar bile bu kavga yine bitmez. Zira uzun yıllardan beri CHP ye gönül verenler hep aynı yüzleri görmekten bıkıp usandılar. CHP ye gönül verenler artık yeni yüzler görmek istiyor. Hani derler ya, eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağar. Yıllar öncesine geri dönersek Karaoğlan CHP nin yeni yüzü olmuştu. Söylemleriyle ve üslubuyla. O dönemin yeni yüzleriyle neredeyse CHP tek başına iktidar olacaktı. Eğer talihsizlikler peş peşe gelmeseydi ilerideki seçimlerde CHP tek başına iktidar olabilirdi. Amerikan ambargosu ve ardından gelen dünyayı sarsan ekonomik krizin faturası Ecevit hükümetine çıkarıldı. Yine de CHP içindeki uyuşmazlıklar olmasaydı ve Muhsin Batur’u Cumhurbaşkanlığına seçebilselerdi CHP bu denli kötü tökezlemezdi.
 
On iki Eylül bin dokuz yüz seksen darbesi sonrasında da sosyal demokratların hataları bitmedi. Darbe sonrası kurulan ve seçime girmesi yasaklanan SODEP sürekli Halkçı Partinin aleyhine çalıştı. Taraftarlarına Halkçı Partiye oy vermeyin. Tak tak yapın. Eğer tak tak yapmak istemiyorsanız ANAP a oy verin demişlerdi. O günlerde Sodepli arkadaşlarıma eğer bu şekilde davranışınızı sürdürürseniz sol bölünür ve aralarında derin bir uçurum oluşur demiştim ama dinletemedim. Halkçı Parti İlçe Başkanı olarak (Menemen) en büyük mücadelemi Sodeplilere karşı yapmıştım. Halkın beklentilerini çok iyi bildiğim için de Sodeplilerin tüm engellemelerine rağmen Halkçı Partiyi Menemen’in en büyüğü olmasını sağlamıştım. Anap ile MDP nin toplam oyları kadar oyu Halkçı Parti tek başına almıştı.
 
Bin dokuz yüz seksen beş yılı yazında eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve eski İçişleri Bakanı Rahmetli İrfan Özaydınlı’nın Datça Özil’deki evinde sohbet ederken paşam SODEP seçime giremeyince neden SODEP’i feshedip Halkçı Partiye katılmadınız? (İrfan Özaydınlı SODEP’in kurucularındandır) Katılsaydınız ilk kongrede tüm il ve ilçe yönetimleri sizin gruba geçerdi. Zira Halkçı Parti içinde siyasetle uğraşıp deneyim sahibi olmuş çok az kimse vardı. Örneğin koskoca İzmir’de geçmişte parti yöneticiliği deneyimine sahip bir ben ve bir de Turan Altıok vardı. Bu birleşme yapılmadığı için de sol çok kötü bölündü ve aralarında büyük bir zıddiyet oluştu. Bence bundan sonra bu zıtlaşmayı hiçbir güç ortadan kaldıramayacak dedim. İrfan Paşa çok haklısın. Bu konuda çok büyük hatamız oldu demişti. Nitekim aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen soldaki dağınıklık halen sürmekte ve bir araya gelmeyi başaramamaktadırlar.
 
Soldaki bu dağınıklığı ortadan kaldıracak tek oluşum CHP nin yeni isimlere teslim edilmesi ve eskinin üzerine eskilerle birlikte sünger çekilmesi ile mümkün olabilir. Bu yapılmazsa küskünler yeni bir parti kurmaktan başka bir umar bulamazlar. Bu da soldaki dağınıklığı daha da arttırır. Yıllardır iktidar özlemi ile yanıp tutuşan sosyal demokratlar başka partilere gitmeseler de siyasetten ellerini ayaklarını çekerler. Bu nedenle de CHP önümüzdeki yerel seçimlerde ve daha sonraki milletvekili seçiminde hiçbir başarı gösteremez. Barajın altında kalması bile sürpriz olmaz. Gönül ister ki CHP de hırslar değil, sağduyu hakim olsun
 
Özcan Nevres


7 Eylül 2007  16:11:38 - Okuma: (597)  Yazdır
İstatistik