Yazı

40 yıl sonra
40 yıl sonra 

Yaşar Varış

40 yıl sonra kızından babaya mektup…

İnternet siteme  gelen bir yazı beni derin derin düşündürdü. Gerçekten 40 yıl sonra ülkemiz bu hale mi gelecek? Bizim yaş grubu bu günleri görür mü bilmem. Ama bu, yeni döneme karşı takınılacak tavra bağlı. Her şeyi kabullenip,yılgınlığa düşülürse olacağı o.Ama yeniden toparlanıp örgütlü bir şekilde savaşım verilirse geri gidiş durdurulabilir. Uzatmayayım ,Mektubu aynen veriyorum.
         “Babacığım, bizim bayrağımızda sizin zamanınızda ay-yıldız varmış. Neden şimdi haç işareti ve anlamını bilmediğim renkler var.
Arkadaşımla tavan arasında eski bir atlas bulduk.O atlasta Edirne’den Karsa kadar Türkiye diye yazıyor.Şimdi neden sadece o haritanın 1/5 ine, Ankara civarına Türkiye diyoruz.
Eskiden her mahallede bir cami varmış,günde beş vakit ezan   okunurmuş.Şimdi neden etraftan çan sesleri geliyor.
         Sevgili babacığım, Filistinlilerin toprakları parça parça satıp İsrail’in kurulmasına sebep olduklarını hiçbir yerde okumadınız mı? Atalarımızın kan dökerek sahip çıktıkları toprakları sattırıp neden bizleri ufacık bir alana hapsettiniz?
         Bizim evin önünden tanklarla geçen Amerikan askerleri kim baba? Bunların burada ne işi var? Bize “demokrasi getirdi” diyorlar. O zaman neden bize her gördükleri yerde hakaret ediyorlar,insanları copluyorlar.Bize okulda öğretilen demokrasi böyle tarif edilmiyor.
         Senin eski kitaplarından birinde okudum.Biz Gaziantep’liymişiz.ilimizi 6 binden fazla şehit vererek savunduğumuz için “Gazi” ünvanı almışız. Şimdi neden biz Ankara’dayız? Oraya şimdi neden Kürdistan diyorlar baba?
         Yine o kitapta “Türkler ve Kürtler kardeştir” yazıyor. Peki Kürt kardeşlerimiz Türkleri öldürüp neden orada ayrı bir devlet kurdular?
         Sevgili babacığım. Biz Atatürk adlı bir kahramanın önderliğinde kurtuluş savaşı diye bir savaş yaşamışız. Bu savaş da ülkemizi işgal eden sömürgecileri 4 milyon şehir vererek kovmuşuz. O büyük insanın resimlerini her yere asmışız,heykellerini büyük meydanlara dikmişiz.
         Şimdi o resimler neden kaldırıldı? Madem vatanı o adamlara geri verecektik, neden 4 milyon insanımızı şehit verdik.
         Ataürk’ün gençliğe bir hitabesi varmış, orada bu tehlikelerden bahsediyormuş. O hitabeyi hiç mi o0kumadınız, anlamadınız?
         Çok üzgünüm babacığım.Bu günleri göreceğime keşke hiç doğmasaydım.
         Sizler de bu koşullarda düşman baskısı altında yaşayacağınıza keşke atalarımız gibi şerefinizle ölseydiniz.” ..
         Yorumu sizlere bırakıyorum. Saygılarımla.. 22.08.2007


22 Ağustos 2007  19:38:53 - Okuma: (608)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik