Yazı

Ekonomide Kriz
Ekonomide Kriz 

Özcan Nevres

Aylardır ekonomi uzmanları uyarı üzerine uyarıda bulunuyorlardı.

Bu sıcak para ekonomisiyle nereye kadar gidilebilir diye soruyorlardı. Sonunda beklenen krizi tetikleyecek olan kriz Amerika da patladı. Amerika’nın ekonominin lokomotifi olan inşaat sektörünü desteklemek için uydurduğu morgiç sistemi, morgiç kredisi alanların aldıkları kredileri ödeyememeleri sonucu sistem çöktü. Amerika’nın merkez bankası gelişmelere seyirci kalınca da zincirin halkalarına dâhil olan diğer ülkeler de bu durumdan kötü etkilendi.
Türkiye’de de borsada sert düşüşler oldu. Sıcak para da hemen geri çekilmeye başlandı. Sıcak paraya dayalı Türk ekonomisi korkunç bir çöküntüye doğru gidiyordu. Doların hızlı yükselişi yüzünden sıcak paranın ters yöndeki çıkışı oldukça hızlandı. Neyse ki alınan önlemlerle sıcak paranın kaçışı şimdilik önlendi. Önlendi de ne oldu? Bir günde ülke ekonomisini otuz milyar dolar zarara soktu.
Peki, bu sıcak para ekonomisi ile nereye kadar gidilecek? Yatırımın yapılmadığı, yalnızca borç taksitlerinin ödenmesinde kullanılan bu sıcak paraların faiziyle geri dönüşü nasıl olacak? Bunun tek bir yanıtı var. O da ülke ekonomisini iflas ettirerek olur. Merkez bankasının kasasında atmış, yetmiş milyar dolar sıcak para var ama bu para yatırımda kullanılamıyor. Merkez bankasında öylece duruyor ve faizi tıkır tıkır ödeniyor. Üstelik bu paraya dünya genelinde uygulanan faizlerin çok üstünde faiz uygulanıyor. Bakalım ileride zaman ne gösterecek. Bu yüksek faiz ile, Türk ekonomisini değil, günü kurtarabilecekler mi?
Çoğumuz tefeci eline düşmüş olanların akıbetlerini biliriz. Tefeciden para alanın sonu iflastır. Varı yoğu elden gittiği halde tefeci doymaz. Tefeci acımasızdır. Kıyıda köşede gizlediği bir şey varsa onu da çıkarması için borçluyu ayağından vurarak korkuturlar. Bazen daha da ileriye giderek öldürürler. Birkaç yıl önce tefecilerden borç alıp ödeyemeyen birinin eşini arabasıyla birlikte kaçırmışlardı. Arabası bir ağaçlık alan içinde yakılmış olarak bulunduğu halde kaçırıldığı günden beri kadının ne ölüsü bulundu, ne de kendisinden bir haber alınabildi. Kadın öldürüldüyse kurtuldu. Ya öldürülmediyse? O günden bu yana kim bilir ne işkencelere uğrayarak yaşıyordur. Şayet buna yaşamak denilebilirse.
Ekonomisini para babalarının insafına bırakmış bir devletin tefeciden para almış bir kişiden farkı olabilir mi? Para babaları borç verdikleri hükümetleri parmaklarının ucunda oynatmazlar mı?
Sattılar, sattılar. Sata sata bitiremediler ama bir gün gelecek satacak bir şey bulamayacaklar. Üstelik sattıklarından ülke ekonomisine hiçbir kazanç sağlayamadılar. Yok pahasına satılan değerli mallar kapanların elinde kaldı. İşin kötüsü bunca satılanlara rağmen beş yıla yaklaşan iktidarları döneminde iç ve dış borç ikiye katlandı. Satılan KİT lerin amacına uygun işletilmediklerinden işsizler ordusuna çok büyük katılımlar oldu. İnsanlar işsizlik yüzünden sadakaya muhtaç duruma düşürüldüler. Bu duruma düşürülenler zaruretten olsa gerek onurlarını da yitirdiler. Kendilerine sunulan yiyeceklerin ve üç beş torba kömürün çocuklarının ve torunlarının geleceklerini karartacağını düşünmek bile istemediler. Yardımın sürekli olacağı sanısıyla bir de o değerli oylarını kendilerini sadakaya muhtaç edenlere verdiler. Evet AKP liler, seçmenlerin yüzde kırk yediye yakınından oy aldılar. Nasıl aldıklarını Mısır’daki sağır sultan bile biliyor.
Tüm bu yaşanan olumsuzlukları gözlerden gizlemek için sapla samanı birbirine karıştırdılar. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanını halkın seçmesi oylaması yapılacak. Eğer oylamadan evet çıkarsa ve AKP Cumhurbaşkanının meclisten seçilmesini sağlamış olursa ne olacak? Kaldı ki Hüsamettin Cindoruk gibi önemli bir hukukçu halk oylamasına gidildiği için bu meclis Cumhurbaşkanı seçemez diyor. Hadi ayırsınlar bakalım sap ile samanı birbirinden. Eğer meclis toplanıp halk oylaması kararını kaldırmazsa seçilen Cumhurbaşkanının seçilişi geçersiz olur. Olsa bile ne çıkar? Şu gümbür gümbür gelen ekonomik krizde gözler başka tarafa çevrilmiş olsun da gerisi ne olursa olsun. İnşallah bu durum ekonomik krizden bile daha beter bir krize neden olmaz.
Özcan Nevres


18 Ağustos 2007  20:20:31 - Okuma: (656)  Yazdır
İstatistik