Yazı

Seçim Bitti
Seçim Bitti 

Özcan Nevres

Seçim Bitti

Her ne kadar mecliste yeni tartışmalar henüz başlamadıysa da yakında fırtınalar kopmaya başlar. Olacakları tarafsız bir göz ile gözlemleyip okuyucularımızla paylaşmayı sürdüreceğiz. Bu gün değerli okurlarıma kısa kısa bilgiler vermekle yetineceğim.
Geçtiğimiz hafta Büyükçekmece’ye gitmiştim. Tarihi Enver paşa yalısını gördüğümde gözlerime inanamadım. En az altı poz görüntüledim. Bu ara yalının tinerciler tarafından bir kısmı yakıldıktan sonra binanın bekçiliğine binanın karşısında oturan bir kişi, binanın yenileme işini alan firma tarafından görevlendirilmişti. Daha sonra firma ödenek olmadığından işten çekilmişti. Bu oluşumda zararı bekçi çekmişti. Üç ay binanın bedava bekçiliğini yapmıştı. Resim çektiğimi görünce yanıma gelip yaza yaza en sonunda binanın restore edilmesini sağladınız dedi. Bu arada bir isteği oldu. Biliyorsunuz ben bu binanın üç ay bedava bekçiliğini yaptım. Eğer bina için bekçi alacaklarsa beni alsınlar dedi. Ben de şimdiden kaymakamlığa dilekçe ver dedim. Binanın restore edilmesinden de son derece mutlu oldum.
Baldızımın satın almak için isteğine uygun villa ararken yolum Celaliye’ye düştü. Bir de bir Celaliyeli okurumun ricası vardı. Sizin yazılarınızı okuyorum. Hele İyi ki Varsınız başlıklı yazınızı defalarca okudum. Sizinle tanışmak istiyorum ama hasta olduğum için evden çıkıp uzaklara gidemiyorum. Eğer Celaliye’ya gelirsen Şair Amca diye aradığında beni mutlaka bulurlar demişti. Fırsat bu fırsat diyerek Şair Amca’yı sordum. Meğer Celaliye’nin iki Şair Amcası varmış. Birinin adı Şahin. Diğerinin ise soyadı. Adı Şahin olanın oğlunu buldular. Onun yardımıyla benim aradığım Şair Amca’ya ulaşabildim.
Şair Amca’nın oğlu Yücel Dalay beldesinin gelişmesini ve tanınmasını arzulayan bir belde sakini. Daha önceki yıllarda belediye meclis üyeliği de yapmış. Önce beraberce belediye başkanını ziyaret ettik. Gerçi bu tip ziyaretlerde belediye başkanları gazetecileri çok soğuk karşılarlar. Zira onların ilan isteklerinden bıkıp usanmışlardır. Doğal olarak benim alnımda gazeteciliği çıkar için değil hobi olarak yapıyor yazmadığından o soğukluktan nasibimi aldım. Benim için önemi yok. Konuk olduğum o belde vatanımın çok önemli bir parçası. Yazdıklarımla, çektiğim resimlerle o beldeye iyi şeyler kazandırabilirsem bundan büyük onur duyarım. 
Yücel Dalay arkadaşımızla önce öteki Şair Amca’nın evinin yanından geçen ve dayanılması güç ağır kokular üreten kanalın resimlerini çektim. Oradan da Çamlıkahve’ye gittik. Makineme yedek pil almayı unuttuğum için az sayıda resim çektim. Daha sonra Rum okuluna gittik. O şahane merdiveninin üst taraftaki taş yerinden çıkmış. Açılan boşluktan aşağı oyun oynayan bir çocuk düşüp sakatlanabilir. Okulun önden ve yandan resimlerini çektikten sonra korumaya alınmış iki ahşap binanın da ikişer poz resimlerini çektim. Bu resimlerin dördü Haberdar gazetesinde yayınlandı. Diğerleri de mutlaka yayınlanacaktır.
Makinem için Büyükçekmece’den almış olduğum üç bin mili amperlik pil işime yaramamıştı. Zira önce şarj edilmesi gerekiyordu. Şimdi hazırlıklarım tamam. Bir daha Celaliye’ye gidip kuraklığın insan sağlığını dahi tehdit ettiği bu günlerde gürül gürül akan çeşmelerinin, havuzlarının resimlerini çekeceğim. Geçmiş yıllarda Celaliye’de bir yel değirmeni ile bir de su değirmeni varmış. Şimdi ikisi de çalışmıyor. Rüzgâr aynı güçte esiyor ama artık rüzgârdan yararlanılmıyor. Yıllardan beri süren kuraklık su değirmeninin suyunu yetersiz kılmış. Elektriğin ucuz olduğu yıllarda suya ve rüzgâra rağbet edilmemiş ve elektriğe dönülmüş. Nerden bilirlerdi elektriğin bu denli pahalanacağını ve yetersiz kalacağını. Ne diyordu İzmirli iş adamlarımız? Her gün başımızın üzerinden yüz milyon dolar uçup gidiyor. Bize ise seyretmek düşüyor. Nerede o eski su ve rüzgâr değirmenlerinde öğütülen unların lezzeti. Geçmişe ait tatlı bir anı olarak kaldı. Ucuz elektrik o zevkimizi de yok etti.
İnternet’te www.ozcannevres.com adlı bir siteyi oğullarım hazırlamaya başladılar. Tamamlandığında tüm yazılarım, şiirlerim, öykülerim ve restore edilmesine önayak olduğum tarihi binalar ile restore edilmesi gereken binaların da resimlerini koyacağım. Amacım tarihimize ve eserlerine sahip çıkmaktır. Okuyucularım kendi yörelerindeki tarihi eserleri bildirirlerse onların da resimlerini çeker yayınlanmasını sağlarım.
Özcan Nevres

5 Ağustos 2007  13:04:10 - Okuma: (544)  Yazdır
İstatistik