Yazı

Eğer Ben Vatandaşsam
Eğer Ben Vatandaşsam 

Özcan Nevres

Sayın Baykal vatandaş benim çekilmemi istemiyor demiş.

Eğer ben vatandaşsam size çekilin demiyorum. Çekilmekte çok geç kaldınız diyorum. Bir an önce çekiliniz ki, hem de tüm yönetiminizle birlikte çekiliniz ki CHP’nin önü açılsın. CHP de önemli görevler üstlenmiş olan bir arkadaşımız Sabah gazetesinde yayınlanan sarı renkli haritayı göstererek ben bu haritaya katlanamıyorum, kabullenemiyorum. Yetti artık. Dört seçimdir hep nal topluyoruz. Açsınlar önümüzü ki iktidar olmanın zevkini yaşayalım. Evet, Sayın Baykal ve bu büyük hezimetlerde büyük payı olan yöneticileri. Duyun artık gerçek partililerinizin söylediklerini. Bu hezimetlerin sorumlularını istemiyorlar. Partilerini terk etmektense yola yeni yüzlerle devam etmek istiyorlar. Eğer CHP ye yürekten bağlı iseniz ve bu köklü partinin dağılmasını istemiyorsanız, hiç vakit kaybetmeden istifa ediniz. Bir de yeni yüzlerle yeni isimlerle yola çıkalım. Bu yeni isimler ve yeni yüzlerle mutlaka hedefimiz olan iktidara ulaşacağız. Yıllardır bu halkın hep aynı yüzleri görmekten usanmadıklarını mı sanıyorsunuz? Eğer öyle sanıyorsanız aldanıyorsunuz.
 
Sayın CHP yöneticileri oylarda cüzi bir artışı zafer hanesine yazmak istiyorsunuz. Eğer gelişmeleri ve çıkan sonuçları dikkatle ve akıl yolu ile izlerseniz bunun zafer değil hezimet olduğunu siz de anlarsınız. Nedenine gelince: Dört milyon genç ilk defa bu seçimde oy kullandılar. Diyelim ki bu oyların bir milyonu CHP ye gitti. Peki, DSP’nin anketlere göre yüzde yedilere çıkan oyları nereye gitti? Uçtular mı? Uçması olasılığı olmadığına göre CHP bu seçimde geçen seçime göre çok büyük oranda oy kaybetti. Dahası seçime katılmayan ve CHP ye destek verme kararı olan partilerin oyları bile CHP’nin oylarının artmasına yetmedi. Demek ki yönetime karşı bir güvensizlik var ki CHP bu oyları toplamayı başaramadı. Dünyada dört seçimde üst üste yenilgiye uğrayan bir partide hiçbir parti lideri yerinde kalmayı denememiştir. Seçim sonuçları alınır alınmaz Sayın Mehmet Ağar gibi istifa edip yönetimden ayrılmışlardır. CHP’yi yönetenlerin de başarısızlıklarını kabul edip derhal istifa etmelidirler. Eğer istifa etmezlerse önümüzdeki yerel seçimde de nasıl bir hezimete neden olacaklarını hep birlikte göreceğiz.
 
                                                              ***
 
Bir de günlük yaşantımıza bir göz atalım. Ne yazık ki kirliliğin göz açtırmadığı bir kentte yaşıyoruz. Sokağımıza yılda en çok iki defa çöpçü girmektedir. Sokağımızı genelde ben temizlemekteyim. Çapa ile evimizin önündeki taşların arasında çıkan otları keser, su yollarında birikmiş olan çöpleri süpürür bir poşete doldurup çöp kon tanyerlerine atmaya giderken bile önüme çıkan pet şişelerini, naylon poşetleri de toplamayı ihmal etmem. Kirli insanların yarattığı kirliliği temizlemek benim görevim değil ama kirli bir sokakta yaşamayı hazmedemeyeceğim için sokağın gönüllü temizlikçisi oluyorum. Bu durumu belediyenin Kara masasına iletmiş olmama ve hemen gerekeni yapacağız demelerine rağmen sokağımıza çöpçü girmemektedir. Bizim sokağımız böyle de diğer taraflar farklı mı? Kirli insanların geride bıraktıkları kirlilikler diğer haftanın kirliliklerine karışıyor. Gerçi bu kirliliklerde en büyük pay belediyenindir. Cumartesi ve Pazar günleri çöp bidonlarının sık sık boşaltılmadığı için dolup taşıyor. Çöp bidonlarının dolu olduğunu görenler de çöplerini zorunlu olarak çöp bidonunun yanına bırakıyor. 
 
Hadi insanlarımız kirli. Temizliğin ne olduğunu idrakten aciz. Bu insanların yarattığı kirliliği yok etmek belediyenin görevi değil mi? Hangi görevini hakkıyla yerine getiriyor ki bunu da getirsin. Bu gün bakkallara getirilen ekmeklere bir göz atsalar bırakınız o ekmekleri toplayıp imha etmelerini, ekmeği üreten fırınları bile süresiz kapatırlardı. Bir de festival alanında kurulmuş olan gece pazarını da denetlemiş olsalardı. Yüksek sesle müzik çalıp insanları rahatsız edenlere ceza yağdırırlardı ama nerde o belediye? 
 
Özcan Nevres  


26 Temmuz 2007  10:44:42 - Okuma: (502)  Yazdır
İstatistik