Yazı

22 Temmuz seçimleri yapıldı
22 Temmuz seçimleri yapıldı 

Yaşar Varış

Demokrasilerde Çoğunluk Her Zaman Haklı Değildir

22 Temmuz seçimleri yapıldı. Beş yıla yakın bir süredir iktidarda olan AKP beklenmedik bir sonuç alarak yine tek başına iktidar partisi oldu.
Nedeni ne olursa olsun, bu sonuç AKP için tartışılmaz bir sonuçtur. Tüm parti yöneticilerini kutluyorum.
Dilerim bu sorumluluğu taşıyacak şekilde ülkemizi yönetmeye devam ederler. ”Mecliste çoğunluğumuz vardır, istediğimizi yaparız” havasına girmezler.
AKP genel başkanının seçim sonrası genel merkez önünde partililere yaptığı konuşma bu açıdan olumlu bir mesajdı. Dileğim bu konuşmanın eylemde de geçerli olmasıdır.
Demokrasilerde çoğunluğun kararı her zaman doğruyu göstermez.
Azınlıkta olan düşünceler daha doğru olabilir. Ama bazı gerçeklerin anlaşılması zaman alabilir.
         AKP yaklaşık beş yıldır iktidardadır.
Ekonomik açıdan değerlendirdiğimizde; Ülkenin iç ve dış borçları artmıştır. Üretim düşmüştür. İhracat azalmış, ithalat artmıştır. İşsiz sayılı çoğalmıştır. Tarımla geçinen köylüler, esnaf, memur, işçi zor durumdadır. Hükümet devletin kar eden kurumlarını, limanları, toprakları birer birer satmıştır. Ekonomi adeta İMF ye teslim edilmiştir.
Dış politika açısından bakıldığında pek başarılı olduğu söylenemez. AB ile ilişkiler kesilme noktasındadır. Kıbrıs politikası iflas etmiştir. Kırmızı çizgimiz olarak bilinen Kürt devleti fiilen kurulmuş, Türkiye den toprak iste hale gelmiştir.
Güvenlik derseniz olumsuzluk diz boyudur. Ülkenin birçok kentinde özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde insanlarımız sokağa çıkamaz hale gelmiştir. Kapkaç, hırsızlık ve terör kol gezmektedir. Güneydoğudan hemen hemen her gün PKK terörüne bağlı ölümler olmaktadır.
Böyle olumsuzluklara karşın iktidar partisi AKP’nin oylarını arttırmış olması ciddi ciddi araştırılmalı ve değerlendirilmelidir.
Bana göre AKP de oy artışının nedeni; AKP’nin çok başarılı olmasından daha çok muhalefetin başarısız oluşundan kaynaklanmıştır.
Bunlardan birincisi, merkez sağda ANAP ve DYP’nin önce birleşmesi, daha sonra olaylı bir şekilde birbirlerini suçlayarak ayrılmaları merkez sağdaki seçmenleri hayal kırıklığına uğratmış, bu seçmenler adeta partilerinin yöneticilerine ceza verircesine oylarını AKP de birleştirmişlerdir.
İkincisi,  ana muhalefet partisi durumunda olan CHP çağdaş, Avrupalı bir sosyal demokrat parti gibi davranamamış, yeterince hazırlanamamış, halka gerçek sosyal demokrat mesajları iletememiştir.
Ayrıca inanıyorum ki CHP arkadan da hançerlenmiştir. Solcu geçinen birçok insan, ittifak yapılmasına karşın çok sayıda DSP’li, çok sayıda Baykal karşıtları CHP ye oy vermemişlerdir.
Belki de en önemlisi, iktidar partisi iktidarla olmanın verdiği avantajı çok iyi kullanmış, dış ve içteki sermaye çevrelerinin verdiği olağan üstü medya ve parasal güçle insanları yönlendirmeyi başarmıştır.
 
Yukarıda söylediğim gibi, AKP’nin % 46 oy alması 4.5 yıldır yaptıklarının doğru olduğunu mu gösterir.
 Kesinlikle hayır. Galile “dünya yuvarlaktır ve dönüyor” dediğinde tek başına idi. Kiliseyi ve tüm toplumu karşısında buldu. Tövbe ederek kelleyi giyotinden kurtardı.
Ama bu gün kimse dünyanın yuvarlak olduğunu ve hem kendi etrafında hem de güneş etrafında döndüğünü tartışmıyor.
Yine M. Kemal bir avuç yurtsever arkadaşı ile Anadolu’ya geçip kurtuluş savaşını başlattığında küçük bir azınlıktı. Ama zaman onları haklı çıkardı.
Ne yazık ki doğrular bazen geç görülüyor. Saygılarımla 24.07.2007


24 Temmuz 2007  16:30:18 - Okuma: (727)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik