Yazı

Bu Kadarına da Pes Doğrusu
Bu Kadarına da Pes Doğrusu 

Özcan Nevres

Dün gece belediye ses yayın sistemi ile bir duyuru yayınlandı.

Duyuruda Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Turan’ın Boğluca deresi yatağında kurulan kaleye şut çekeceği bildiriliyordu. Şut çekme anı gelmeden derenin üzerindeki yaya köprüsünden geçtik. Ne oluyor diye de dere yatağının içine baktık. Tarihi köprünün yanında kurulmuş olan derme çatma kaleye çocuklar şut çekerek oyun oynuyorlardı. İSKİ araçları da derenin kenarına sıralanmışlardı. Derenin oyun oynanan bölümü kuruydu ama yaya köprüsü yanı yine olabildiğince kirli idi. Bu gösteriyi bu kadar aceleye getirip yapmaktaki amaç şüphesiz seçim yatırımı içindi. Peki, bu derenin temizlenmesi için derenin denize döküldüğü yere kapak yapılması ve suyunun boşaltılması fikri kime aitti? Boğluca deresinin önünün kapatılarak temizlenmesi gerektiğini defalarca yazmıştım ama dikkate alan olmamıştı. Ta ki seçim gelip kapıya dayandığında akılları başlarına geldi ve yangından mal kaçırır gibi teknolojiden uzak bir şekilde temizlik işlemi başlatıldı. Bu derenin sürekli temiz kalması için kolayca açılıp kapatılabilecek kapak gerekli. Bu işi yapan beyefendilere bir önerim olacak. Bu kapağın nasıl olacağı konusunda bilgi eksikliği var ise Menemen’in Emirâlem beldesindeki Menemen ovasının sulama sistemine su yönlendiren regülâtörü incelesinler. Tam olarak aklımda değil ama yaklaşık yirmi kapak tek bir düğmeye basılarak kaldırılıp indirile biliyor. Kapakların kapalı olduğu bir anda sel olasılığına karşı bir düğmeye basılarak kapaklar açılıyor ve kapakların kapalı olması nedeniyle bir felaketin oluşması önlenmiş oluyor.
Yapılan iş tamamen günü kurtarmaya yarayacak ve seçim yatırımı olan bir işlem. Oraya kalıcı bir sistem inşa edilmesi gerekir. Daha önce de belirttiğim gibi derenin suları ön filtreden geçirdikten sonra açık denize kırk metre derinliğe pompalanmalıdır. Ön filtrede çalı çırpı, pisliğimizin sembolü poşetler, bira kutuları ve pet şişeler tutulur. Kalanı denizin derinliğine pompalanır. Peki, suyun denize pompalanması yeterli olur mu? Olmayacağı kesin. Nedenine gelince derenin yıllardan beri taşıdığı pislikler denize döküldüğü yerde kalıcı olarak yer edinmişler. Orası nasıl temizlenecek? Dip taraması yapılarak mı? Bu sistem olabildiğince yüksek maliyetli olmaz mı? Oysa kapak yapılmış olsa idi. Kapak açıldığında dere yatağına hızlı bir su akımı olacağından yabandaki pislikler suya karışıp dereye dolardı. Bu su atıldıktan sonra defalarca aynı işlem tekrarlanarak tabanın temizlenmesi sağlanırdı. İnşallah bu temizlik işi seçim gösterisi olarak kalmaz ve önerdiğim doğrultuda derenin kalıcı olarak temizlenmesi sağlanmış olur.
Yaklaşık beş yıl önce Mimarsinan köprüsünün yanındaki alan karanlık ve çamurdan geçilmesi zor bir alandı. Oraya bir yaya yolu yapılması için, o günlerde köşe yazıları yazmakta olduğum Manşet gazetesinde alandaki durumu defalarca yazmıştım. Bir ara belediyeye gidip Fen işleri Müdürünü ziyaret ettim. Konuyu açtım. Çalışanlardan birinden o bölgenin planını istedi. Plan üzerinden yolun nereden nereye kadar yapılması gerektiğini belirttim. Fen işleri Müdürü merakla sordu. Nerelisiniz diye? Menemenli olduğumu söyledim. Kaç yıl burada oturuyorsunuz diye sordu. İki yıldan beri dedim. İnanın bu konuda bize şimdiye kadar hiçbir istek gelmedi. Gelseydi bu yolu mutlaka yapardık. Duyarlılığınız için teşekkür ederim dedi. O gün o yolun yapılacağına dair söz verdi. Yol yapılır yapılmaz bu defa yolun aydınlanması için köşemde gerekli yazılar yazdım. Gidip BEDAŞ Müdürü ile de görüştüm. Projede o yolun aydınlatılması yok ama söktüğümüz direklerden yararlanarak o yolu mutlaka aydınlatacağız dedi. Meydanda yapılan düzenleme nedeniyle de bu yolun önemi daha da artmış bulunuyor. Yol yapıldıktan sonra bu yolun yapılmasını sağlayan o kadar çok kişi çıktı ki. Meğer onlar sürekli belediyeye gidip bu yol için belediyeyi uyarmışlar. Nasıl uyardılarsa, uyarıdan fen işleri müdürünün haberi dahi yoktu.
Gazeteciliği çıkar için değil, hobi olarak yaptığım için yapılan işlerden kendime pay çıkarmayı sevmem. Antalya’daki Patara’yı Menemen idari hudutları içindeki eşsiz güzellikteki Karagöl’ü haber yapıp tanınmasını, Menemen’deki Taşhan’ın, Datça’nın Reşadiye Mahallesindeki Kocakonak’ın, Büyükçekmece’deki Enver Paşa yalısının restore edilmesini sağlayan biri olarak gurur duymaktayım. İnşallah Boğluca deresi de gurur kaynağım olur.
Özcan Nevres


22 Temmuz 2007  01:17:38 - Okuma: (589)  Yazdır
İstatistik