Yazı

Yalana Bak Yalana
Yalana Bak Yalana 

Özcan Nevres

Enflasyon tek haneliye düşmüş.

Kim diyor bunu? Hükümet yetkilileri. Onlar öyle demek zorunda oldukları için öyle diyorlar. Oysa gerçek öyle değil. Bir önceki yazımda hangi ürün ve hizmetlerin yüzde kaç arttığını listelemiştim. O listeye göre enflasyon yüzde otuzun üzerinde çıkmaktadır. Oysa hükümet yetkilileri halkın gözünün içine baka baka yalan söylüyorlar. Esnaf, sanatkâr, işçi, memur ve emekliler AKJP dönemi öncesi ile son dört buçuk yılın bilânçosunu çıkarsınlar. Esnaf ve sanatkârın geliri ne kadar arttı? Çalışan memur ile işçinin maaşına ne kadar zam yapıldı? Emeklilerin maaşlarına ne kadar zam yapıldı. Son dönem zammı, aylığı düşük olanlara yüzde dört, aylığı yüksek olanlara ise yüzde üç zam yapıldı. Neymiş? Artan enflasyonun üzerinde zam vermişler. Bu açıklamayı yapana sormak gerekir. Siz çocuk mu kandırıyorsunuz? Yoksa tüm çalışanları ve emeklileri saf yerine mi koyuyorsunuz?
Değerli okurlarım. Şimdi şöyle bir değerlendirme yapalım. Sayın Başbakanımızın aldığım yedi milyar aylık çok az. O para ile geçinemiyorum dediğini mutlaka anımsarsınız. Eşim birinci derecenin dördünden emekli olmuş bir öğretmen. Türk eğitimine aralıksız yirmi yedi yıl emek vermiş. Meslek hayatında yılın öğretmenliğiyle birlikte altı kez ödül almış. Aldığı emekli maaşı bir milyar bile değil. Benim aylığım ise birçoğumuzunki gibi trajedi komik. Dört yüz yirmi lira. Eğer eşim emekli olmasaydı ve evimiz de kira olsaydı bu aylık ile nasıl geçinirdik. Benim aylığım ile bırakınız adam gibi oturulacak bir evi, gecekondu bile kiralayabilir miydik? Çift maaş ve bir de kira gelirimiz var ama dört dörtlük bir yaşamımız yok. Olamaz da. Karnımızı doyuruyoruz. İyi kötü giyiniyoruz. Açıkçası aç ve çıplak değiliz. Kafamı karıştıran ise tek aylıkla ev geçindirenler ipin ucunu nasıl eklediklerini aklım almıyor. Yedi milyar aylıkla geçinemiyorum diyebilen Başbakanımızın haline binlerce kez şükretmesi gerekir. Vay o sembolik denile bilecek aylıklarla geçinmek zorunda olanların haline.
Şu seçim arifesinde aklıma Rüştü Asyalının anlattığı bir masal geldi. Masal bu ya. Bir site devletin kıralı ölmüş. Kralın veliahdı da yokmuş. Bir türlü kimi kral yapacaklarına karar verememişler. Neredeyse devlette iç savaş çıkacak. Yaşlı bir ileri gelen benim bir önerim var. Kalenin biri hariç diğerlerini kapatalım. Açık kapıdan içeri ilk giren kim olursa olsun onu kral yapalım demiş. Öneri kabul edilmiş.
Köylü eşeğine pazarda satacaklarını yükleyip kaleye gelmiş. Tam kapıdan içeri girecekken eşeğin inadı tutmuş. Yürümem de yürümem. Adam eşeğin arkasına geçmiş. İte kaka içeri sokmuş. Muhafızlar hemen gelmişler. Eşeği alıp saraya götürmüşler. Eşeğin sahibi ısrarla etmeyin eylemeyin. O alt tarafı bir eşektir. Size kral gerekiyorsa beni kral yapın dediyse de sözünü geçirememiş. Sonunda eşeği kral yapmışlar ama kısa zamanda devletin düzeni bozulmuş. Sapla saman birbirine karışmış. Kalenin yönetimi her gün daha da kötüye gitmiş. Bunun üzerine bu eşeğin sahibini bulalım. Bizi bu beladan ancak o kurtarır demişler. Eşeğin sahibini bulmuşlar. Adam ben size demedim mi? Seçmesini bilmeyenler bir eşeğin yönetimine de girerler. Tamam haklısın. Ne olur o eşekten bizi kurtar demişler. Köylü kurtarırım ama bir şartım var. O eşeğin yerine kral beni yapacaksınız demiş. Tamam demişler. Eşek gittiği an kralımız sensin. Adam tamam öyleyse. Bana hemen bir kurt bulun demiş. Kurdu bulup getirmişler. Adam kurtla birlikte eşek kralın karşısına dikilmiş. Eşek kurdu görünce hemen fırlayıp var gücüyle sarayı terk etmiş.
Bu masal kıssadan hissedir. Masal da olsa ondan ders almalıyız. Seçimimizi çok dikkatli yapmalıyız. Bize layık olanı seçmeliyiz. Oylarımızı bize sadaka vaat edenlere değil, vatan topraklarını, bankalarımızı ve ulusal değerlerimizi satmama sözü verenlere vermeliyiz. Dahası seçeceğimiz vekiller ülkemizi İMF ve sıcak para belasından kurtaracak ve onurlu bir dış politika düşüncesine sahip olanlar olsunlar.
Özcan Nevres


19 Temmuz 2007  18:57:28 - Okuma: (1047)  Yazdır
İstatistik