Yazı

Mizah Değil Sağlık
Mizah Değil Sağlık 

Özcan Nevres

Bir özel hastane bir alışveriş merkezindeki standında kulak, boğaz ve burun hastalıkları için ücretsiz bir kampanya yaptığını açıklamış.

Bu tip kampanyalara itibar etmeme ama o günlerde boğazımda ağrı vardı. Bu nedenle gideceğim tuttu. Uzman doktor koltuğa oturttu. Kulaklarımı, boğazımı bilgisayardan beraberce izledik. Hepsi tertemiz dedi. Dişleriniz protez mi diye sordu? Evet dedim. Boğanızdaki ağrının nedeni alt proteziniz tükürük kanallarına baskı yapıyor olmasındandır. Tükürük akamayınca da kanallar şişiyor ve boğazınızdaki ağrıya neden oluyor. Sizi diş doktorumuz görsün dedi. Gerekli muayene ücretini yatırdım. Dişçi koltuğuna oturdum. Alt protezimi çıkartıp inceledi. Ağrılarınıza bu protez neden oluyor. Bunu çıkarıp atacağız. Yerine eline aldığı bir alt protezi göstererek bunun gibi bir protez yapacağız dedi. Maliyet ne olacak dedim. Dört yüz milyon lira. Hele bir düşüneyim dedim ve koltuktan kalktım. Düşündüm de. Bu protez iki yıldır ağzımda ama hiçbir zaman boğazımda ağrıya neden olmamıştı. Hemen eczaneye girip bir antibiyotik aldım. İki gün sonra ağrılarımdan eser kalmadı. Menemen’e gittiğimde protezlerimi yeniletmek için Menemen Devlet Hastanesine gittim. Eskiyen protezlerimi yapan Diş doktoru Hayrullah beye takıldım. Yaptığın protezin alt kısmı tükürük kanallarımı tıkadığından boğazımda ağrılar oluşmasına neden oluyormuş dedim. Abi bunu size kim söyledi dedi? Bir özel hastanenin kulak, boğaz, burun mütehassısı dedim. Ne alaka dedi. Tükürük kanalları çok daha geride. Peki, bunu o hekim bilmiyor muydu? Biliyordu ama başka türlü cebimdeki parayı nasıl alabilirdi? Nitekim az da olsa birazını dişçiye göndererek almayı başarmıştı.
Yine bedava bir göz muayenesi kampanyası. Bu kez fazla cömert davranmamışlar. Atmış beş yaşını aşmış olanlara bedava muayene uygulanıyor. Gittim. Önce yirmi beş lira ödeyeceksiniz dediler. Ödemem için o kampanyanızdaki bedava yazısını sildirmeniz gerekir dedim. Siz atmış beş yaşında mısınız diye sordu? Hayır dedim. Yetmişi aşmış bulunuyorum. Tamam, öyleyse dediler ve muayene için önce göz tansiyonu ölçüm odasına gönderdiler. Ardından göz doktorunun sandalyesine oturdum. Önce uzak ve yakın gözlük numaralarını belirledi. Ardından gözlerinizde katarak oluşmaya başlamış. Altı ay sonra geleceksiniz. Gerekirse gözlerinizi ameliyat edeceğiz dedi. Bu durumun üzerinden tam bir buçuk yıl geçti. Gözlerimde katarak ile ilgili hiçbir sorunum yok.
Menemen Devlet Hastanesindeki bir dâhiliye uzmanı, yaklaşık on yıl önce bana elimizdeki tahlillere göre sizde ya siroz başlangıcı, ya da Allah korusun daha beteri var demişti. Tahlillerimi Yaşam Sağlık Merkezi sahibi ve hekimi değerli arkadaşım Şefik Mas’a götürüp incelettim. Her ne kadar bu konu benim uzmanlık dışında kalıyor olsa da yaşamı boyunca hepatit geçirmemiş bir insanda siroz olamaz. Dahası sizde kanser ile ilgili hiçbir sorun yok dedi. Ardından Dâhiliye Uzmanı Sayın Hasan Türkoğlu’na gittim. Sıkı bir muayeneden geçirdi. Elektromu çekti. Tahlillerimi inceledi. Abi maşallahın var. Turp gibisin. Belli ki sana kullanmakta olduğun ilaçlar dokunmuş. Hiçbir ilaç kullanmayarak bu sorunu aşacaksınız dedi. Ücreti sordum. Siz bizim ağabeyimizsiniz. Babanız benim çok iyi bir müşterimdi. Siz bize onun yadigârısınız ücret yok dedi. Daha sonra bu gösterilen iyi niyetlere karşı ikisine de halen bürolarında tuttukları büyük vazolu çiçekler gönderdim. Onların iyi niyetlerine karşı az ama neylersiniz? Az veren candan çok veren maldan derler.
Hükümet aldığı kararlarla halkımızı özel hastanelere yönlendirmiş bulunmaktadır. Bunun adına da reform diyorlar. Geçiniz be kardeşim ne reformu bu? Halkı kazıklatma reformu mu? Gerçi özel hastanelere gidenler Hanya’yı da Konya’yı da çok çabuk öğreniyorlar. Bunun en güzel örneği de yollarda leş kargaları gibi bekletilen ambulanslar değil mi? Hele bir düşün o ambulansların tuzağına. Yandım Allah feryatlarınızı cümle alem duyar.
Çok Sayın AKP yönetimi. Sağlık reformunuz sizde kalsın. Benim sağlık ocaklarıma ve devletimin hastanelerine dokunmayın yeter. Yeter ki onların tekerleklerine çomak sokmayın.
Özcan Nevres      


3 Temmuz 2007  12:45:06 - Okuma: (709)  Yazdır
İstatistik