Yazı

Sonunda o da oldu
Sonunda o da oldu 

Özcan Nevres

Askerden üçüncü bir muhtıra gelir diyenler sonunda haklı çıktılar. Üçüncü bir muhtıra gelmez diyenler ise yanıldılar.

Bir yazımda yirmi iki temmuzda seçim olur mu bilemem demiştim. Kanımca bu yazdığım halen geçerliliğini koruyor. AKP nin belki öde kasıtlı olarak sürdürmekte olduğu yanlışlar giderek ordumuzun sabrını taşırıyor. Milli Güvenlik Kurulunun toplanma kararından bir gün önce gelen muhtıra, bardağın taşmış olduğunu göstermektedir. Bakalım yarın yapılacak olan Sayın Genel Kurmay Başkanı ile Başbakan ve Dışişleri Bakanı arasındaki toplantıdan ne sonuç çıkacak?
         AKP yönetimi iş başına geldiğinden beri sürekli yanlışlıklar yapmıştır. Son günlerde tartışılmakta olan sınır ötesi harekât bu yanlışlıklar yüzünden içinden çıkılması zor bir durumla karşı karşıya kalmamıza neden oldu. Dört buçuk yıl geriye gittiğimizde de çok büyük bir yanlışlıkla karşılaşıyoruz. Hepimiz o günleri anımsamaktayız. O günler Kıbrıs için alınmak istenilen karar ver kurtul şeklindeydi. Neyse ki ordumuz bu kararın geçersiz olması için gerekli müdahaleleri yaptı ve başarılı da oldu. O günlerde büyük iş adamlarımız Kıbrıs’ın Türkiye’ye Avrupa yolunda ayak bağı olduğunu, bu yüzden de Kıbrıs’ı verip kurtulmayı öneriyorlardı. Hem de dökülen onca kana ve göğüslenen onca zorluklara rağmen bu öneriyi yapabiliyorlardı. Bu süreç içerisinde Rumların oyunları açığa çıkmış bulunmaktadır. Rumların Kıbrıs’ta kendi ırklarından başka bir ırkın yaşamasını hazmedemeyecekleri açıkça ortaya çıkmış bulunmaktadır. Bu da Kıbrıs konusunda ordumuzun ne kadar haklı olduğunu göstermektedir.
         Bu gün yapılan Milli Güvenlik Kurulu toplantısında Güney Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Doğu Akdeniz’deki tüm haklarının mutlaka korunacağı çok açık bir şekilde ifade edilmiştir. Bu karar AKP hükümetinin bu güne kadar yürüttüğü Kıbrıs politikasının iflasıdır. Askerlerimiz Kıbrıs’taki haklarımızı sonsuza dek korumakta kararlıdır.
                                                  ***
         Kuraklık, küresel ısınma sorunlarının gündemden düşmediği bu günlerde barajlarımızda olabildiğince düşen su seviyesi, önümüzdeki aylarda çok büyük bire su sıkıntısı çekileceğinin habercisidir. Tehlike bu kadar açıkça kapıda beklerken AKP li Büyükşehir Belediyesi üst geçitlere astırmış olduğu bez afişlerde bin altı yüz küsur kilometre su borusu döşediklerini ilan etmekte ve bundan övünçle söz edebilmektedir. Oysa olmayan suya boru döşemek başarı değildir. Aksine zaman ve para israfıdır. O döşenen boruların işlevini yerine getirebilmesi için öncelikle yeni su kaynaklarını gerektirmektedir. Peki, bu güne kadar kaç yeni su havzasını mevcut su havzalarına ekleyebilmişlerdir. Hiç mi? Nurettin Sözen yönetimindeki belediye zamanında gerçekleştirilen Istranca dağlarından Terkos’a su akıtma projesinden bu yana kaç yeni proje yapıldı ve gerçekleştirildi? O büyük proje tamamlandığında seçim yasakları başlamıştı. Bu nedenle açılış töreni yapılamamıştı Tesisi açma töreni ise hiçbir katkısı olmayan AKP yönetimine kalmıştı. Hem de ne açılış töreni. Sayın başbakan su seviyesini yükseltmek için yapılan regülâtörlerden baraj diye söz etmişti. Neyse ki o bentler de işe yarayacak. Istranca derelerinden su gelmez olunca bentlerdeki sular Terkos gölüne pompalanarak önemli bir katkıda bulunacaktır.
         Gelelim Boğluca deresine. Birkaç kez o derenin nasıl temizlenmesi gerektiğini yazmıştım. Ne demiştim yazılarımda. Derenin denize aktığı yere kapak yapılır. Derenin deniz ile bağlantısı kesilir. Derenin içindeki o pis sular yeterli kalınlıktaki borularla açık denizin kırk metre derinine boşaltılır. Kırk metre derine pompalanan suda basınç yüzünden hiçbir mikro organizma yaşamayacağından bu pis kokulardan da kurtulmuş olacağız. Neyse ki ya yazdıklarım etkili oldu. Ya da aklın ve mantığın bir olması yüzünden benim önerdiğim şekilde soruna çözüm getirilme çalışmaları başlatılacakmış. İnşallah işe hemen başlarlar ve Silivri halkı sahilinde ağır kokulara boğulmadan gezme ve oturma olanağına kavuşur.
 
Özcan Nevres  


27 Haziran 2007  15:23:09 - Okuma: (535)  Yazdır
İstatistik