Yazı

HSYK seçimleri dolayısıyla
HSYK seçimleri dolayısıyla 

Etem Kutsigil

Nasıl Bir Hakim İstiyorum

 HSYK seçimlerinin yarattığı karmaşa,  bana 1966 yılında tanıdığım bir Hâkimi hatırlattı. Hayattaysa uzun ömürler, vefat etmişse Allah’tan rahmet diliyorum.

Bana ilk nakledildiği haliyle olay şu:
Hirfanlı Barajında çalışan bir ziraat mühendisi Tarım Bakanlığı’nın açtığı Avrupa sınavına girmek ister. Ne var ki yaşı, istenen şartlardan iki yıl fazladır. Yakınları ona mahkeme kararıyla yaşını küçültmesini önerirler.
Hirfanlı Barajındaki bahçıvanlardan yaşlı birine şahit olması için rica ederler. “Korkacak bir şey yok, duruşmada ifade verirken ‘Ben Van’da askerliğimi yaparken mühendisin babasıyla ahbap oldum. Oğlunun doğumunu oradan biliyorum.’ Diyeceksin. İş bitecek.” Demişler. Bahçıvan mahkemede aynen bunları söylemiş.  
Hâkim yazıcıya dönmüş. “Yaz. Adı geçen şahidin o tarihte Van’da askerlik yapıp yapmadığının sorulmasına, yapmadıysa yalancı şahitlik yapmaktan hakkında soruşturma açılmasına karar verildi.” Deyince, şahit fenalık geçirmiş. Bunu gören mühendis davasını geri çekmek zorunda kalmış.
Hikâye bu. Gelelim devamına:
Zaman içinde bu Hâkimle arkadaş olduk. Bir gün laf lafı açtı. Sordum.
“Hâkim Bey neden bu adamcağızın yaşını küçültmediniz? “
Verdiği cevap Adalet Tarihimize yazılacak kadar önemlidir. Aynı şekilde bütün Hâkimlerin de kulağına küpe olmalıdır.
“Eğer bu mühendisin yaşını küçültseydim, tanımadığım, bilmediğim fakat yaşı tutan bir başka mühendisin hakkını yiyecektim. Bunu yapamazdım.”
Bu Hâkimin bir özelliği daha keşif için gittiği köylerde kimsenin yemek davetini kabul etmez, evinden bir beze sarıp getirdiği çıkındaki azığını oradaki bir ağacın altına oturup yermiş.
………………….
Yine Kaman’da başka bir Hâkim vardı. Davalılardan biri “Hâkim bey diğer davalının avukatı var. Tabii ki onun lehine karar vereceksiniz” Deyince Hâkim boş bulunup,
“Avukat kaç paralık adam.” Deyivermiş. Avukat bu sözün üzerine “Bu sözünüz zapta geçsin.” Deyince Hâkim yaptığı hatayı anlamış. Ve zapta geçirmeyeceğini söylemiş. Avukat oradakilerin imzasıyla tutanak tutup o zamanki HSYK’ya dava açmış.
Dava sonunda Hâkim başka yere atanmış.
 
İşte Türk Milleti böyle Hâkimler, böyle HSYK’lar istiyoruz. Ne siyasete, ne de tarikatlara bağımlı olanları değil, vicdanı hür, yasalara saygılı, tarafsız ve bağımsız hâkimler görmmek istiyoruz. TÜRKİYEMİZDE BÖYLE HÂKİMLER VAR!


30 Eylül 2014  16:43:36 - Okuma: (29648)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik