Yazı

Klima Hastalığına Dikkat!
Klima Hastalığına Dikkat! 

Özgür Aydoğan

Yazı: Özgür Aydoğan \ SESO Başkan Vekili Lejyoner Hastalığı (Klima Hastalığı)

 Sıcak ve bunaltıcı havalarda ortam ısısını düşürerek serinlik yaratmak için kullanılan klimalar aynı zamanda hava yolu ile bulaşan mikroorganizmaların da kaynağı olabiliyor.Malum havalar ısındı ve Ege bölgesinde bulunan güzel ilçemiz de bu sıcaklardan nasibini alıyor  bu nedenle de son dönemlerde sıkça ismini duymaya başladığımız “Klima hastalığı” biraz huzurumuzu kaçırmıyor değil. Hiç şüphesiz konu uzmanlık gerektiriyor bu nedenle daha önceden yazılmış makale ve haberleri inceledikten sonra bu yazıda biraz hastalıktan söz edip birazda neler yapılabilir üzerine bilgi paylaşacağım.

 
İlk olarak hastalığı tanıyalım
Lejyoner Hastalığı, Legionellaceae ailesinden L. Pneumophilia adlı bakterinin neden olduğu pnömoni yani zatürre hastalığı olarak tanımlanır. Hastalığa neden olan bakteri 1977 yılında Philadelphia’da Lejyonerlerin toplantısı sırasında ortaya çıkan salgınla birlikte ortaya konulmuş ve bu nedenle Legionella adı verilmiş. Bakteri nemli ortamlarda ve akarsu ya da göllerde yaşar ve bu ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilir. Bakteri bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde de yaşayabilmekte ve bu sistemde oluşan aerosollerin ortamda bulunan insanlarca solunması sonucu akciğere yerleşerek hastalığa neden olmakta. Hastalığa halk arasında klima hastalığı denilmesinin sebebi de bu. Hastalığı neden olan bakteri büyük oteller ya da buna benzer kuruluşların su sistemlerine doğal kaynaklardan bulaşabilir ve bu sistemler içerisinde bakım ve dezenfeksiyon koşullarına uyulmadığı takdirde üreyebilir. Su sisteminde üreyen bakteriler su boruları, banyo armatürleri gibi çeşitli ortamlarda üremelerin devam ederek suyun kullanımı sırasında oluşan aerosollerin solukla akciğere alınması sonucu hastalığa neden olabiliyor.
Hastalık daha kronik akciğer veya karaciğer hastalıkları, kanserler, şeker hastalığı, alkolizm, yoğun sigara kullanımı neticesi savunma sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkar yani bu sayılan durumlar lejyoner hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilebiliyor.
 
Hastalığın belirtileri nelerdir?
Hastalığın belirti ve bulguları hafif bir üst solunum yolu enfeksiyonu belirtilerinden, ölümcül seyreden zatürreye kadar çeşitlilik gösterebilir. Legionella bakterisinın neden olduğu zatürre hastalığında ateş, halsizlik, baş ağrısı, karın ağrısı, yaygın kas ağrıları, deri döküntüleri, kuru öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler kısa sürede ortaya çıkar ve ateş 40 dereceye çıkabilir. Bu hastalarda diğer zatürrelerden farklı olarak sıklıkla akciğer dışı belirti ve bulgular da görülüyor. Karın ağrısı, bulantı – kusma , ishal, bradikardi (kalp atım sayısının azalması) bu belirtilere örnek olarak sayılabilir. Ayrıca bu hastalarda bilinç bozukluğu da görülebiliyor. Hastalığın önlenmesi için gerek evler gerekse de otel ve hastane gibi büyük yapılardaki klima sistemlerinin uygun bir şekilde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bunun için en uygun yol bu cihazların periyodik olarak bu konuda uzmanlaşmış işyerleri tarafından yapılmasıdır. Bu yolla klimalar güvenli bir şekilde kullanılabilir ve yaşam konforumuzu sağlamaya devam edebilir.
 
Ne yapmak gerek?
Öncelikle yukarıda da anlatmaya çalıştığımız gibi modern tip split klimalarda ve şehir şebekesini kullanan duş sistemlerinde pek risk olduğu söylenemez. Fakat içinizin rahat etmesini istiyor yada klimanızı daha verimli kullanmak istiyorsanız en doğrusunu yapıyorsunuz demektir. Tamda burada önemli bir uyarı yapmak isterim. İlçemiz dışından sizleri arayarak klima bakımı konusunda kampanya başlattıklarını söyleyen kişilere itibar etmemenizi öneriyorum. Malum bir söz her şeyi anlatmaya yetecektir; “Ucuz etin yahnisi yavan olur.” Gerek güvenliğiniz gerekse verilen hizmetin garantisi için tanıdığınız bildiğiniz esnaflar ile iletişime geçmeniz en doğrusu.
İlçemizde klima bakımı ve temizliği konusunda hizmet veren çok sayıda esnafımız var. Son olarak mesleğinde usta esnaflar ile iletişime geçmeniz için iletişim bilgilerini paylaşıyorum:
 
Ziya Uzgören - Arçelik Servis : 0532 251 21 57
Enis Benimser - Efes Soğutma : 0532 427 29 35
Coşkun Ufacık - Anadolu Soğutma : 0542 651 29 01
Ahmet Taşdelen - Ege Teknik : 0232 892 90 04
Gülnaz Hatipoğlu – Teknik Servis : 0232 892 28 27
İlker Moroğlu – Mortaş Soğutma : 0506 731 53 10
Osman Yüncü – Ünlü Soğutma : 0538 476 44 65
Nihat Taşdelen – AS Teknik : 0232 892 9491
Mehmet Nizam – Nizam Soğutma : 0507 777 99 17
Bahattin Sevinç – Gözde Isı : 0542 236 06 28


10 Temmuz 2014  09:00:38 - Okuma: (572)  Yazdır
İstatistik