Yazı

Yeni Bir Dünya Şampiyonası Daha Başlıyor
Yeni Bir Dünya Şampiyonası Daha Başlıyor 

Prof. Dr. Seyhan Hasırcı

Gerek Olimpiyat Oyunları ve Gerekse Dünya Şampiyonalarının yapılacağı ülkelerin saptanmasına ilişkin yapılan kongre ve toplantılarının sonucunda ortaya çıkan dedikodular artık bu saatten sonra yapılacak organizasyonlara kara bir leke olarak kaldığı ve insanların seyir zevkini de olumsuz etkilediğini üzülerek buradan sevgili okurlarımla paylaşmak istiyorum.

 Çıkan dedikoduları destekleyen o kadar çok yazı ve belge var ki! Ne gariptir ki, çıkıp bunların doğru olmadığını söyleyecek bir otorite de yok ortalıkta?

Yunanistan’da yapılan Olimpiyat Oyunları, Türkiye’de İstanbul Salon Dünya Atletizm Şampiyonası, Mersin Akdeniz Oyunları ve dolayısı ile Brezilya’da bu gün oynanacak olan Futbol müsabakasının yapılacağı stadın hala inşaatının bitmemiş olması, Metro çalışanlarının grevleri vs. yapılan tüm büyük organizasyonlarda Stadyumların kıl payı bitirildiğine hep şahit olduk, daha sonraki yıllarda Katar’da yapılacak olan şampiyonasını korkarım Yaz yerine Kış mevsimine de alınabileceğinin hesabını da yapmalıyız? Çünkü yapılan bu tür yanlış işler O spora leke sürdüğü gibi seyir zevkimizin de ölmesine hizmet ediyor.
Artik Futbol sporunun; Profesyonel bir uğraşı, bilimsel bir araştırma alanı, yapanlar kadar seyredenler açısından da heyecan verici bir gösteri ve beş Kıta’da olağanüstü boyutlara ulaşan ticari bir etkinlik durumuna geldiğini açık bir şekilde ifade edebiliriz.
Durum böyle olunca da futbolun karakteristiği, kulüplerin organizasyonu, taraftarların özellikleri, stadyumların nitelikleri, futbolcuların fiziksel ve teknik kapasiteleri,  hatta topun yapısı bile değişim göstermektedir. Ekonomik gücü, Ticarileşmesi ve Endüstrileşmesiyle Futbol pastasında yarattığı gelir; Milyar dolarlara varmıştır. Bu nedenle de!
Geçmişin yarı profesyonel futbolcularının yerini artık milyonlarca dolar kazanan futbolculara bırakmaya başlamıştır.  Televizyon (yayın) gelirleri, Lisanslı ürün satış gelirleri, Sponsorların katkı ve bağışları, Reklâm ve bilet satış gelirleri, Transfer harcamaları ve Taraftar desteğine ilişkin gelirlerin, ortalama 500 milyar dolar $olduğu aşikârdır. Bu durum futbolda şiddeti, bahis oyunlarında dönen farklı dümenleri ve dolayısı ile bu sporun içerisindeki bireylerin de değer yargılarını da farklılaşmaya uğratmaktadır.
Her şeye rağmen futbolu seyredenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır,  Futbol sporunun, medya aracılığıyla dünya’daki 3 milyar insana ulaştığı artık bir gerçektir. Kısacası Futbol; Büyük Organizasyondan Ekonomiye, Cinsiyet Eşitliğinden, Şiddete, Sağlıktan, Tarih ve Siyasete, Globalleşmeden Yaşam Stiline ve üzülerek belirtmek isterim ki! Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığına kadar geniş bir kitleyi kendi alanı içerisine almakta, etkilemekte olan önemli bir aktivite olarak algılanmaktadır.
Ve bizler bu günden itibaren bir ay boyunca Televizyonlarımızın başında geç saatlere kadar oturarak kim bilir hangi duygularımızı doyuma ulaştırmak için çaba sarf edeceğiz söz konusu iken? Bir yanda bu tür organizasyonları alıp yapmak için milyarları gözden çıkaran Devletler ve zihniyetler varken, diğer taraftan aynı Devletin açlık sınırının altında yaşam mücadelesini sürdürmeye çalışan milyonlarca vatandaşları göz ardı etmemiz mümkün olmadığı gibi düşünülemezde.
Bu şampiyonada kimin kazanacağından daha çok, kimlerin neler kaybedeceği bana göre daha anlamlıdır! Çünkü bizler somut rakamlara ve skorlara bakarak değerlendirmeler yapmaya alışık insanlarız!
Aslında alışılmışın dışında çok fazla sürpriz yapabilecek nitelikte ne bir takımın ne de bir ülkenin olmadığını düşünüyorum! Kısacası İran’ın Hırvatistan’ın Dünya şampiyonu olmasını beklemek sanırım büyük bir hayal olur, ama kim bilir; Futbol sürprizler ve hayallerle dolu bir oyundur. Her kim kazanırsa kazansın, önemli olan, hem seyirciler açısından hem de sporcular açısından Fair-Play sınırları içerisinde oynanan bir şampiyona izlemek dileğimizdir. Ancak organizasyonu yapan ülke insanlarının içinde bulundukları zorlukların hiç birine ilaç olamayacağını düşünürken, her şeye rağmen tüm katılan ülke takımlarına buradan başarılar dilemekten başka bir şansımın olmadığını düşünüyorum.
 
Saygılarımla

Prof. Dr. Seyhan HASIRCI12 Haziran 2014  14:28:56 - Okuma: (13956)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik