Yazı

Evet zilin sesini duydun sezon açıldı gong gong!!!
Evet zilin sesini duydun sezon açıldı gong gong!!! 

Sevgi Melek

Evet, mayıs dedik turizm sezonunu açtık tamamen.

 Başladı sezonda kalifiye eleman arama yarışı. Tabi yaz sezonu bitince kovulanlar bulunursa onlar tekrar otele girme imkanı sağlayabilir. Bulunamaz ise de artık oteli tanımayan yeni personele kapılar maalesef ki açık. şöyle bir otel hayal ediyorum, özellikle ege ve akdeniz bölgesindeki otellerimize; 4 mevsim açık, kendini ve bölgesini 4 mevsime göre pazarlayabilen ve hitap ettiği kitleyi çok iyi analiz etmiş, aynı zamanda pazara nüfuz edebilen bir otel. her yönülye kalite ve gerçeklik kokan, hiç bir şekilde Türk tabiriyle 'kazıkcı' veya 'kandırıkçılık' yapmayan, all inclusive sistemden sıyrılmış ve ülkesine giren dövizin nakit para akışının, kapı müşterisinin daimi olmasını esas alan bir otel hayal ediyorum.


         Sadece yaz sezonunda otel açarak ve yazın kazanılan para ile kışın otel restoresi yapılarak Türkiye de turizm bir yerlere gelemez. Öncelikle ülke nasıl pazarlanır bilmek ve bu konu üzerinde uzmanlaşmak gerek. Sen personelini kışın sosyal güvencesini ödemeyip üzerine birde kışın karnını doyuracak parayı temin edemeyip yazın tabiri caiz ise eşek gibi çalıştırarak hiç bir yere varamazsın.
 
Gelen birçok misafirin, çalışan personele geldiği unutulmamalıdır. Sezon bitiminde git insan kaynaklarına al orada ki memnuniyet formları %50 si animasyon ekibine olan memnuniyet isimleriyle birlikte, %15 i garsonlara isimlerle birlikte memnuniyet, %15 i resepsiyonundaki personelinin güler yüzlü memnuniyeti isimleriyle birlikte yine, geriye kalan %20 odalardaki temizlik yani housekeeping personeline duyulan memnuniyet olur. İşte bunların 'memnuniyet' olması için, senin personelini değiştirmemen ve öncelikle o personelini memnun etmen gerekir. Yoksa o anketlerde, 'otelde bir samimiyetsizlik' sezinildiğini okursun.
 
Otel bir evdir. mutfak her ne kadar ev mutfağımızdan bilmem kaç kat büyük olsa dahi, annemizin yaptığı kadar lezzetli yemekler beklenir, görüntü her şey değildir. dekorlar misafirlere cazip gelsede artık o kadar çok kandırmışız ki misafirin kafasında direk şu cümle beliriyor; ambalajı bu kadar afilliyse hayatta tadı lezzetli değildir. bu düşünceden misafirleri kurtarmak, kafalardaki konumlandırmayı değiştirmek uzun yıllar alır, ama olur. düzgün bir konumlandırma stratejisi ile istenilen bir yere gelinebilir. Housekeeping bizim evimizin odaları, annemiz nasıl güzel temizler çarşaflarımızı, odamızı nasıl temiz bırakır, otelden beklentide odur aslında. günlük temizliklerde ters çevrilmiş çarşaflar, sadece çırpılıp konulmuş yastık kılıfları değil. Restoran bizim yemek odamız, nasıl annemiz tabakta yemeğimiz bitmeden önümüzden tabağı almazsa, misafirlerin beklentisi de; onlar büfeden bir tabak daha almaya gittiklerinde masalarından uzaklaşınca masalarında duran tabakları garsonların, yemeğin bittiğini düşünerek almamalarıdır. Buda garsonların dikkatli olması gerektiği anlamındadır. Onların dikkati ise; verimli bir shift'ten ve söz konusu otelin uyguladığı programdan (all inclusive, BB vs.) geçmektedir.
 
All İnclusive sistemin hem personeli hemde turizmi yok ettiğini artık tüm sektörün bildiğini biliyoruz. Hala daha birçok 'sözde kaliteli' otellerde uygulanması, ülke pazarlamasının ve üst düzey turizmcilerin yanlış tutumlarından kaynaklanmaktadır. Herşeyden önce misafirin kalitesini personelin kalitesi belirler, personelin kalitesini ise otelin kalitesi belirler, otelin kalitesini ise ülkenin kalitesi.
 
Kışın otellerin kapatılmaması, otellerin sadece anahtar konumundaki personele değil kalifiye personellerine de aynı hassasiyeti göstermesi gerekliliğini anlamaları dileğiyle...
sevgimelek35@hotmail.com

amphitrite35@hotmail.com2 Mayıs 2014  12:30:57 - Okuma: (36475)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik