Yazı

Ulusal Bağımsızlık Ve Çocuk Bayramı Ve Düşündürdükleri
Ulusal Bağımsızlık Ve Çocuk Bayramı Ve Düşündürdükleri 

Etem Kutsigil

Sevgili okurlarım, Bu gün 23. Nisan’da Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını, son yıllarda görüldüğü gibi, buruk duygular içinde kutladık. Hepimizin bayramı kutlu olsun.

 O günün bayram oluşunun sebebi, 23 Nisan 1920 günü TBMM’nin açılış günü olmasındandır.

Dikkat edilirse, bayramın öncelikli amacı,ULUSAL BAĞIMSIZLIĞIMIZIN RESMEN İLÂNIDIR.
O mutlu günden sonra “EGEMENLİĞİN KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETE VE ONUN ARACILIĞIYLA TBMM’YE AİT OLDUĞU” dünyada İLÂN EDİLDİ.
Türkiye Cumhuriyeti bu niteliğini yıllarca korudu. Kimseden borç almadığı gibi, yıllarca Osmanlı borçlarını ödedi. Büyük ekonomi hamlelerini gerçekleştirdi. Hatta UÇAK FABRİKASI inşa ederek, bu uçaklardan dış ülkelere de sattı.
Osmanlı Hükümetinden kalan, dış sermaye ile kurulan VE YILLARDAN BERİ BİZİ SÖMÜREN bütün şirketler MİLLİLEŞTİRİLDİ. KAPİTÜLASYON denen YABANCI SERMEYE VE AYRICALIKLAR TASVİYE EDİLDİ.
Âşar denen ve köylülerden alınan vergiyi kaldırdı. Köylü rahat bir nefes aldı.
“10. YIL NUTKU”nda ve “10. YIL MARŞI”nda görüleceği gibi her alanda büyük bir kalkınma oranı gerçekleştirildi. Ve asıl önemlisi BÜTÜN BUNLAR HİÇ BORÇLANMADAN YAPILDI.
O yıllarda Türkiye dış politikasını tamamen bağımsız olarak yürüttü. Komşularımızla her zaman       “İYİ İLİŞKİLER İÇİNDE OLMAK, KİMSENİN TOPRAĞINDA GÖZÜ OLMAMAK, FAKAT VATANIMIZDA GÖZÜ OLANA GEREKTİĞİ CEVABI VERMEK” prensibi esas alındı.
İkinci Dünya Savaşı’nın rüzgârları eserken, Batı Anadolu’da BALKAN PAKTI, Doğu Anadolu’da SADÂBAT PAKTI KURULDU ve sınırlarımız güvence altına alındı,
 
BU GÜNKÜ DURUMUMUZ NE?
Ekonomide güzel şeyler yapıldı. Günümüzün teknik koşulları sayesinde zamandan da kazanıldı.
Ne var ki;
Ekonomik düzen (istikrar) devam etsin diye ÖZELLEŞTİRME ADI ALTINDA;
Cumhuriyet’in fabrikaları satıldı.
Madenlerinin bir kısmı satıldı,
Bankalarının bir kısmı satıldı,
Limanlarımızın bir kısmı satıldı…..
Gözümüzü BORSA’YA DİKİP, GELECEK YABANCI SERMAYEYE BEL BAĞLADIK.
Sözün özü;
BORÇ ALMASINI ÖĞRENEN, EMİR ALMASINI DA ÖĞRENİR (Atasözü)
 
Hepsini yazıp bu bayram gününde içinizi karartmayayım.
Siyasette Demokrat Parti İktidarından sonra;
Türkiye Devleti, Fransa’ya karşı bağımsızlık savaşı veren, şehit askerlerinin ceplerinden Türk Bayrakları ve Atatürk’ün resimleri çıkan Cezair’e bağımsızlığının oylandığı 1958 yılındaki BM toplantısında NATO’nun hatırı için, “Çekimser” oyu verdi.
NATO denen örgüte girmek için o zamana kadar yerini bile bilmediğimiz KORE’ye asker gönderip, ASLAN GİBİ EVLÂTLARIMIZI ŞEHİT VERDİK. 
Libya’da Kaddafi’ye hiçbir düşmanlığımız yokken, tersine Kıbrıs Barış Harekâtında bize lojistik destek vermışken,NATO’nun Libya’la yaptığı savaşta NATO uçaklarına destek verdik.
Ortadoğu belâlı bir yerdir. Allah tarafından adetalânetlemiş tir. Onlarca Peygamber göndermesine rağmen, Arap’ları adam edemedi. Bu yüzden Türkiye hep Ortadoğu siyasetinde pasif kaldı.
Ama…
ABD Irak’a saldırdığında yelken kürek biz de Irak’a savaş açmaya kalktık. ABD askerlerinin sağ salim yurtlarına dönmesi için dua ettik.
Türkiye dar geldiği için "Demokratik ortak olarak GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ içinde, bu projenin EŞBAŞKANLARI ARASINA GİRMEKLE ÖVÜNDÜK."
Suriye’de iç savaş çıkınca aile dostumuz Esat, bir numaralı düşmanımız oldu. ORTADOĞU’DA TEK DİKTATÖR OYMUŞ GİBİ ALEYHİNE ÇALIŞTIK. Sonuçta El Kaide gibi İslâm’lığın en acımasız terör unsurlarıyla komşu olduk. İçimize sızmalarını sağladık.
Bu koşullarda bayram yapabiliyorsanız BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!


23 Nisan 2014  21:29:20 - Okuma: (364)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik