Yazı

Seçim Bitti Maaşallah Devamı Gelir İnşallah (!)
Seçim Bitti Maaşallah Devamı Gelir İnşallah (!) 

Etem Kutsigil

Seçim biteli sekiz gün oldu tatavası hâlâ bitmedi. Yakında biteceğe de benzemiyor. Üç dört aydır “anamız ağladı”.

 Ünlü baş hatiplerin söylediklerini iki kişi birbirine söylese cinayet çıkar. Öldürenin savunması da “Aşırı tahrik”.

Biz nasıl bu hallere düştük? Siyasi nezaket, terbiye hak getire.
Yarın bu muhteremler bir masaya otursa birbirinin yüzüne nasıl bakacak?
Benim şahsen bu üç-dört ayda  psikolojim bozuldu. Aklım allak bullak oldu. Hangi TV’yi açsam aynı laflar, aynı hakaretler. “Edep Yahu” derdi eskiler. Bunların eline mi kalacaktı canım Türkiye’m?
Taraflardan biri “Dolarlar… Avro’lar” diyor, diğeri “Paralel yapı… Haşhaşiler…” diye veryansın ediyor.
İnanır mısınız bilmem aklıma “hastaneye yatıp 30 Mart sabahına kadar uyutmalarını istesem” diye geçiyordu içimden. Aklıma o kadar takmıştım yani. Çareyi haberleri dinlememekte, açık oturumları izlemekte buldum. Bol bol film izledim, belgesel izledim, müzik dinledim, kitap okudum.
Bu kez de seçim sonuçları başladı. Bir süre sonra onları da kapattım. Başbakan Twiter’i Youtup’u istemediği haberleri dinlemememiz için kapatır da, ben haberleri kapatmaz mıyım. Oh olsun.
Bir gün “Artık seçim ve sonuçları bitti rahat ederim artık” diye düşünürken tesadüfen TV’yi açtım ki EYVAH bu defa da “Cumhurbaşkanı kim olacak?” tartışmasının içinde buldum kendimi.
Yahu Allah’tan korkun, kuldan utanın. Bir iki ay bırakın bunları neşeli haberler verin ki allak bullak olan beynimizi dinlendirelim, tamir edelim.
O seçim bitecek Genel Seçim olacak. Düşünüyorum da bunlar bizim için “Şeytan azapta gerek” mi diyorlar?
Yıl 1969 beş sandıklı seçim yapıldı. . Aynı gün 1.Milletvekili, 2.Senato, 3.Özel İdare, 4.Belediye 5.Muhtarlık seçimleri yapıldı. Bir günde beş seçim ve hepsi bitti. Millet bir günde strese girmeden, psikolojisi bozulmadan işini bitirdi. .  
Ne olurdu bir akıllı çıksa da bir kanun teklifi verseydi de ne halk strese girse, ne hatipler “deli dana” gibi (deyim eski siyasetçilere aittir.) her tarafa koşmasalar. Ses telleri kısılmasa…
Velhasıl olan oldu. Eskiler sünnet çocuklarına derlerdi. Ben de siyasilere söyleyeyim. “Oldu da bitti maşallah ders alırız inşallah.”
Şimdi Mevlâna gibi söylemenin zamanıdır.
 Mevlâna ne diyor…
“Her gün bir yerden göçmek/ Ne iyi. / Her gün bir yere/ Konmak ne güzel/ Bulanmadan, donmadan Akmak ne hoş
Dünle beraber/ Gitti cancağızım/
 Ne kadar söz varsa/ Düne ait/ Şimdi yeni şeyler/Söylemek lazım.”
Ben de diyorum ki. YILLARCA BİRBİRİMİZN YÜZÜNE BAKACAĞIZ. SEÇİM HEYECANIYLA SÖYLEDİKLERİMİZİ UNUTALIM. EMİNİM Kİ, SİYASİ GÖRÜŞÜNÜZÜ ÜLKEMİZİN, KENTİMİZİN GÜZEL BİR GELECEĞİ OLSUN DİYE OLUŞTURDUNUZ VE OYUNUZU O DOĞRULTUDA KULLANDINIZ.

SEÇİMİN BİTTİĞİ ŞU GÜNLERDE KAZANAN TARAFI VE TARAFTARLARINI KUTLAMAK, KIRGINLIKLARI TAMİR ETMEK GÖREVİMİZ OLMALIDIR.8 Nisan 2014  20:27:19 - Okuma: (524)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik