Yazı

Kredi kartı mağdurlarına çakma hakem heyeti tuzağı
Kredi kartı mağdurlarına çakma hakem heyeti tuzağı 

Özgür Aydoğan

Kredi kartları tüketici için uzun süredir çok büyük bir sorun olmasına rağmen sıkıntının giderilmesi için ne bireysel nede örgütlü bir hamle yapılamıyor.

Bu yazıda bu konuya dikkat çekmek istiyorum. Aslında kredi kartları ile ilgili o kadar çok sıkıntı var ki bütün hepsini birden yazmaya kalksak çok uzun olur ve kimse okumaz. Bu nedenle birer birer ilerlemek en iyisi olacak. Birçoğunuzun bildiğini gibi il ve ilçelerde hakem heyetleri kuruldu, bilmeyenler varsa da onlara biz haber vermiş olalım. Kredi kartınızdan kart aidatı kesiliyor ya da benzeri haksızlıklar yapıldığını düşünüyorsanız bulunduğunuz yerdeki hakem heyeti bürolarına başvurabilir, hakkınızı kolayca arayabilirsiniz.
 
Birde çakma hakem heyetleri var, tüketici maalesef çoğu zaman bu aldatmacayı fark edemiyor. Aslında bakarsanız bende bu üçkağıtçılığı tesadüfen öğrendim. Kredi kartıma ait hesap özetlerini incelerken çalıştığım bankanın yıllık üyelik ücreti adı altında bir kesinti yansıtmış olduğu gördüm. Banka şubesine gittim fakat iyi bir müşterileri olduğum halde ilgilenmeyerek beni telefon bankacılığına yönlendirdiler. Bende mecburen ilgili bankanın yetkililerine telefonla ulaşarak benden yapılan kesintinin yasal olmadığını söyleyerek itirazımı bildirdim. Karşıdaki yetkili çok ilgili gibi görünüp bu konuda e-posta yoluyla bankaya itirazda bulunabileceğimi söyledi. Ne olup bittiğini anlamak için söylenilen e-posta adresine bir itiraz başvurusu yaptım. Bir süre sonra cevap geldi. Türkiye bankalar birliğinin biz tüketicileri ilgilendirmeyen bir maddesi gerekçe gösterilerek yapılan kesintinin geri ödenemeyeceği yazılmış, cevaba sonuca itiraz etmek istersem hakem heyetine başvurabileceğim de eklenmişti. Hakem heyeti yaşadığım ilçede kaymakamlık binasında bulunuyor ve bende o heyette görev aldığım için bu yazılanlara şaşırdım. Küçük bir araştırma sonrası bankanın verdiği cevapta belirtilen hakem heyetinin tüketici hakem heyeti değil de Türkiye Bankalar Birliği nezdinde kurulan çakma bir hakem heyeti olduğu anladım.
 
Banka ile ilgili sıkıntınızı bankalar birliğine şikayet ederek çözmeye çalışırsanız tabi ki banka haklı çıkarılır. Üstelik bu çakma heyetleri gerçek tüketici hakem heyetlerinden ayıramayan kredi kartı mağdurları kendilerini gerçek tüketici hakem heyetlerine yönlendiren dostlarına “oraya da başvurdum sonuç çıkmadı” diyerek aldatıldıklarını fark edemiyorlar bile. Buradan uyarıyoruz, tüketici olarak yaşadığınız mağduriyetleri gidermek için TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü’nün yetkisinde kurulan il ve ilçelerde resmi olarak hizmet veren heyetlere gidiniz. Bankaların çakma heyet tuzaklarına düşmeyiniz.
 
Özgür Aydoğan
Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası
Yönetim Kurulu Üyesi


7 Ocak 2014  10:07:13 - Okuma: (1004)  Yazdır
İstatistik