Yazı

Yurdumuzun Yüzünü Ak Edenlerden Biri
Yurdumuzun Yüzünü Ak Edenlerden Biri 

Etem Kutsigil

SÜREYYA CİLİV Bu güne kadar, yurdumuzun içinde bulunduğu vahim durumu, yöneticilerimizin ağlanacak hallerini anlattık. İstemeden de olsa sizin de içinizi kararttık. Fakat ne yapalım ki, hepimizin içi yanıyor...

Bu gün ise yurt dışında yetişip, birer Türk olarak göğsümüzü kabartan birinden, TURKELL Yönetim Kurulunun oybirliğiyle, Genel Müdürlüğüne seçtiği bir değerden, Süreyya Ciliv’den bahsedeceğim.
Süreyya Ciliv, başarılarla dolu eğitimlerden geçmiş, 1924’te Girit’in Kandiya/İraklion şehrinden gelen Muhacirlerden bir ailenin evlâdı. Orta öğrenimini, 1977 de Ankara Fen Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Almanya Yüksek Tahsil bursunu kazandı. Fakat 1940’lı yılların sonlarında amcasının ve babasının, Avrupa sınavını kazanmasına rağmen, babasının, Türkiye’de İTÜ’de okumak için Avrupa’ya gitmediği gibi, O da Almanya bursunu reddeterek, girdiği ODTÜ sınavını yüksek bir puanla kazandı. O yıllarda pek çok Üniversitede, Fakülteler sağ-sol olayları yüzünden eğitim yapamaz haldeydi. Solcuların kalesi olan ODTÜ’de de olayların ardı arkası kesilmiyordu. 1978 de Üniversitenin açılışı ders yılı sonuna kadar, ardarda birer-ikişer aylık sürelerle ertelendi.  Üniversite açılmadan yılsonu geldi. Bunun üzerine O, tahsilini daha fazla riske atmamak için ABD’de okumak üzere sınava girdi ve Michigan Üniversitesini kazandı.  Üç buçuk yıl sonra, Üniversiteyi Birincilikle bitirdiğinden dolayı, Üniversitedeki “GURUR DUVARINDA” adı yazılı bir plaket koydurtmuş olarak vekoltuğunun altında Endüstri Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği gibi iki diploma ile mezun oldu. 1983 yılında Harvard Üniversitesinde “İş İdaresi” üzerine Master eğitimi aldıktan dört yıl sonra, bir arkadaşıyla Novasoft Yazılım Şirketini kurdu ve NASA’ya bilgisayar programı satan ilk Türk oldu. Daha sonra İBM ile ortak olan Novasoft “En vizyoner şirket” seçildi.
Süreyya Ciliv 1997’de Microsoft’un Türkiye temsilcisi olarak Türkiye’ye geldi. 2000 yılında ABD’ye döndü ve Microsoft İmparatorluğunun en yüksek kademesine çıkan Türk olarak tanıttı kendisini.
Bu örnek kişi artık TURKCELL’in Genel Müdürü.
Süreyya Ciliv, aynı zamanda, son derece alçak gönüllü ve şakacı bir kişi. Nüktedanlığına bir arkadaşından naklen, bir örnek vereyim.;
“Bir gün, Süreyya Ciliv arkadaşlarından biriyle yemeğe gitmiş. Kendilerine ayrılan masaya yönelip oturmak istediğinde, onu tanımayan garson; “Bu masa TURKCELL Genel Müdürüne ayrıldı efendim.” diyerek engel olmak istemiş. O gayet sakin bir şekilde gülümseyerek; “Ben onu tanıyorum kızmaz o.” demiş ve gülümseyerek yoluna devam etmiş. Pot kırdığını anlayan garson sandalyesini çekip, oturması için yardım etmek isteyince de sandalyeyi bir ucundan tutarak onun işini kolaylaştırmış.”
Anlattığım bu hayat hikâyesinde vermek istediğim mesajın adresi, özellikle gençlerimiz!
SEVGİLİ ÖĞRETMEN ARKADAŞLARIM - SEVGİLİ GENÇLER;
Bu da sizin için anlatacağım bir anım. Bir gün Süreyya bey ile konuşurken “Allah zekâları, başarı ve kabiliyetleri dağıtırken galiba ailenize biraz cömert davranmış. Zira ailenizde, sizin kuşağınız hatta sizden önceki kuşakta da herkes çok başarılı. Bunun sebebi sizce nedir?”  Gülümsedi ve;
Başkalarını bilmiyorum, ama ben,  “en yüksek notu alayım” veya “okul birincisi olayım” diye hiç bir zaman çalışmadım. Ders çalışırken, okuduğumu anlamaya ve konuyu öğrenmeye çalıştım. Başarılar ondan sonra geldiler diye cevap verdi.
Biz öğretmenler, öğrencilere bu bilinci aşılayabilirsek, onları hem memleketimize hem de kendilerine daha faydalı hâle getirebiliriz.
YARINLARIMIZIN GÜVENCESİ SEVGİLİ ÖĞRENCİLERİMİZ
Bu anlattıklarım masal değil, hikâye değil. Yazımı okurken, hepinizin kendisini Süreyya Ciliv’in yerinde olmayı hayal ettiğine eminim.
Siz de derslerinizi anlamaya, öğrenmeye çalışın. Bilemediğinizi sorun, araştırın öğrenin. O zaman başarı sizin avucunuza mutlaka gelecektir. 
Sevgiyle kalın.


23 Mart 2007  21:17:57 - Okuma: (943)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik