Yazı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Saygınlığı
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Saygınlığı 

Etem Kutsigil

Sevgili okurlarım, hatırlayacaksınız geçen hafta TBMM’de yine kavgalı gürültülü hatta yine malum şahıstan galiz küfürlü sahneler seyrettik.

Bunun üzerine TBMM Başkanı Sayın Cemil Çiçek, basın mensupları ile ayaküstü yaptığı söyleşide: “TBMM’min saygınlığını korumalıyız” mealinde sözler söyledi.
Sayın Başkan yerden göğe kadar haklıdır. Zira TBMM de saygınlığını kaybeder, mahalle kahvesine dönerse, bunun ayıbını, ceremesini hepimiz çekeriz.
Bunun çaresi nedir?
Bütün siyasi parti Genel Başkanlarının aday olarak seçecekleri kişileri seçerken, partilerine kaç oy kazandıracakları değil, aşağıdaki özellikte olanları seçmeleri özellikle önemlidir. Zira yapacakları yanlış her bir seçim, yalnız o milletvekili için değil, partisi için de yüz karasıdır.
Her milletvekili;
*Milletvekili yeminini yalnız okuyanlardan değil, yeminine sadık olanlardan seçmelidir.
*Sözleriyle, davranışlarıyla örnek teşkil etmelidir;
*Ülke çıkarlarını kendi çıkarlarının üstünde tutmalıdır,
* Mecliste bir kişinin konuşup, herkesin dinlediği ortamı yaratılmasına yardım etmeli, hatibe itiraz edecekse konuşmasının bitmesini beklemeli, konuşmasına “Sayın” diye başlayıp küfürle bitirmemelidir,
*Sözün özü “KÂMİL İNSAN” olmaya dikkat etmelidir.
Diyelim ki, bir milletvekili ağzını bozdu ve başka bir milletvekiline küfretti veya dövme girişiminde bulundu. O zaman en kısa zamanda Parti Disiplin Kurulu’na sevk edilmeli, ve hak ettiği ceza verilmelidir.
Sırf ceza vermiş olmak için, en küçük cezayı verirse, bir süre sonra o kişi şımarır ve son örnekte gördüğümüz gibi daha başka suçlar daha işler. O zaman da partiden ihraç edilmeyi hak etmiş olur.
Bu durumda o parti, bir milletvekili kaybetmez, başka yararlar de sağlar.
*Şöyle ki, diğer milletvekillerine örnek teşkil eder ve başka bir milletvekilinin böyle bir durum yaşanmasına engel olur.
**Seçmenin gözünde o parti yüceleşir ve oy kazanır.
Bu yüzden başta her partinin Genel Başkanlarına, MYK’sına, partilerin yönetim kurullarına çok iş düşmekte, dikkatli olmaları gerekmektedir. Malum ya “İMAM CEMAAT MESELESİ” Bilhassa GENEL BAŞKANLAR BUNA DİKKAT ETMELİ VE ÖRNEK OLMALIDIR.    
Haa, bunlar olmazsa ne olur? “BİZ BİZE BENZERİZ” diye düşünebiliriz.. Fakat bu haller yabancı medyada, yabancı basında da gösterildiğinde, bunlara engel olamayan ve  saygınlığını kaybedecek olan yalnız TBMM olacaktır..
EĞER MECLİSİ BÜYÜK İNSANLAR SEÇMEZSE, O MECLİS SADECE TÜRKİYE MİLLET MECLİSİ OLUR.TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ OLMAZ.
Sayın Çiçek, arzu ettiğimiz saygın meclisin teşekkülü Genel Başkanların elindedir.. Çünkü iyisiyle kötüsüyle o Meclis, onların eseridir.
BİLMEM ANLATABİLDİM Mİ?

16 Aralık 2013  15:13:39 - Okuma: (1037)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik