Yazı

Esnaf kardeş; aman ha!
Esnaf kardeş; aman ha! 

Özgür Aydoğan

Son günlerde bankaların zarar verici haksız uygulamaları ve çeşitli dolandırıcılık vakalarının normalin üzerine çıktığını üzülerek gözlemliyorum.

Bu nedenledir ki Esnaf ve Sanatkarlar Odasında edindiğim deneyimleri ve bilgileri bir yazı dizisi ile paylaşmak faydalı olabilir. Hakkını aramaya niyeti olmayanlar için yapacak bir şey yok fakat uğradıkları haksızlıklara karşı yol arayanlara bir faydam olursa mutlu olurum.
 
İlk konumuz cep telefonu ile gelen bir mesaj. +850 (Kuzey Kore uluslar arası kodu) ile başlayan bir kod ve beş haneli bir numarayla devam eden bir merkezden “Değerli müşterimiz Kredi kartı alışverişlerinizden biriken K.P niz 200 TL ye ulaşmıştır. Aktifleştirmek için 085022005XX’i arayınız” şeklinde bir mesaj yollanıyor. İşte tam bu aşamada “aman ha” diyorum. Biriken bir para falan yok, olsa da size mesaj atıp haber vermezler. Kredi kartı numaranızı tuşlayın puan yüklenecek vs. diyerek kart numarası toplamak isteyeceklerdir, kesinlikle bu tuzağa düşmeyin. Tamamen uydurma ve kötü niyetli bir mesajdır. Lütfen bu ve benzeri mesajlar konusunda dikkatli olalım. Ailemizi ve çevremizi bu konuda uyarıp bir farkındalık oluşmasına katkıda bulunalım. Karşımıza çıkan ya da çıkacak olan sıkıntıları başkalarının çözmesini beklersek çok bekleriz. Hakkımız yeniyor ve adalet işlemiyorsa kolları sıvayıp hakkımızı almasını bilmemiz şart.
 
Bundan sonrada sık aralıklarla benzer konulara değinen yazılar yazmaya devam edeceğim. POS cihazları, krediler, telefon dolandırıcılığı, kart aidatları gibi esnafı ve tüketiciyi etkileyen öncelikli konulara değinmeye çalışacağım. Sizlerde bu yazıları sosyal topluluk sitelerinde ve sayfalarınızda paylaşarak daha geniş kitlelere ulaşılmasına destek olabilirsiniz.
 
Özgür Aydoğan
Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası
Yönetim Kurulu Üyesi


16 Aralık 2013  11:40:02 - Okuma: (835)  Yazdır
İstatistik