Yazı

Celâl Bayar Ve Adnan Menderes’ten İki Karikatür
Celâl Bayar Ve Adnan Menderes’ten İki Karikatür 

Etem Kutsigil

Sevgili okuyucularım yaşlılığın bir faydası da gençlerin okuyarak öğrendiklerini, biz yaşlıların bire bir yaşamamızdır.

Geçen Cuma akşamı Kanal ATV’de gösterilen ve Adnan Menderes’in soprano Ayhan Aydan’ın konu alan “BEN ONU ÇOK SEVDİM” dizisinin “27 Mayıs 1960 İhtilâli” bölümünü seyrettim. Bu bölüm beni 53 yıl öncesine götürdü.
Demokrat Parti kurulduğu zaman köylü vatandaşların dili tam dönmediğinden partiye “DEMİRKIRAT” partisi derlerdi.
Celal Bayar parti başkanı olduğundan 1959 seçimlerinden sonra partisinden istifa etmemiş, Cumhurbaşkanı seçilmişti. Bu sıfatından dolayı olmalı, ona bir baston hediye edilmiş ve bastonun elle tutulacak ucuna DP harfleri konmuştu.
İhtilâli izleyen günlerde gazetelerden birinde gördüğüm bir karikatür hâlâ gözümün önündedir. Şöyle ki; Yerde ölmüş beyaz bir at yatıyor. Ölmüş. Celâl Bayar yanında duruyor. Bir ayağı yerde, diğer ayağı yerdeki atın karnında. Bayar’ın elinde ünlü DP’li bastonu. Atın üstünde bir yazı. “DEMİRKIRAT”. Karikatürün üstünden bir yazı; tepeledik anlamında “DEPELEDİK”.
……….
Merhum Adnan Menderes’in oldukça çapkın olduğu söylenir. Nitekim yukarıda adını yazdığım dizi, Menderes’in sevgililerinden biri olan Ayhan Aydan’la olan aşkını anlatır.
Menderes’in bir başka aşkı da, -Fransız roman yazarı Françoise Sagan’ın roman yazarı- olmasından dolayı benzetilerek Türk Sagan’ı denen bir romancı hanımdır. İhtilâlden sonra Menderes’in eşyaları arasında onun bir romanını bulurlar. Sanatçı Menderes’in adına kitabı imzaladığı imzanın üstünde şu yazı vardır;
ADNANCIĞIM HER SATIRINDA SEN VARSIN”.
Bu durum gazetelere yansıyınca karikatüristler durur mu? Bir karikatür çizilir. Şöyle ki;
Kalın bir kitap, üzerindeki yazı “Türk Ceza Kanunu”.
Ve altında şu cümle;
 ADNANCIĞIM HER SATIRINDA SEN VARSIN.
Cuma günü sanırım “Yassıada Duruşmalarını” göreceğiz ki, bu mahkemeler, gazetelerden öğrendiğimiz kadarıyla, son zamanların Silivri’de ve benzeri mahkemelerde askerlerimize ve gazetecilerimize reva görülen durumları aratmayacaktır.
ALLAH O GÜNLERİ BİR DAHA GÖSTERMESİN!
Bu devlet adamlarımızın bu hallere düşmeleri biraz da yakınlarındakilerin dalkavukların onlara verdikleri gazdandır. Bu yüzden devlet adamı olanlar eskiden padişahlara söylenen “MAĞRUR OLMA HÂKANIM SENDEN BÜYÜK ALLAH VAR” CÜMLESİNİ UNUTMAMALIDIRLAR.!

4 Aralık 2013  16:49:17 - Okuma: (1156)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik