Yazı

Özlemle Anıyoruz…
Özlemle Anıyoruz… 

Yaşar Varış

Mustafa Kemal Atatürk’ ve devrimlerine saldırılar arttıkça; O’na ve ilkelerine olan bağlılık da giderek artıyor.

Bilindiği gibi son yılarda çeşitli bahanelerle Mustafa Kemal imzasını taşıyan, onun adını anımsatan her şey değiştiriliyor.
Bu doğrultuda önce Ulusal bayramların kutlanması ile ilgili yasada değişiklik yapıldı. Halkın temsilcisi olan sivil toplum örgütlerinin Atatürk anıtlarına çelenk koyması yasaklandı, bayramların kapsamı daraltıldı.
23 Nisan egemenlik ve çocuk bayramı, Cumhuriyet bayramı, Zafer bayramı,19 Mayıs gençlik ve spor bayramı gibi ulusal bayramlarımızın kutlama törenleri halkın katılamadığı, bir avuç idarecinin sembolik olarak kutladığı törenlere dönüştürüldü.
Devlet dairelerinin tabelalarına yazılan TC.(Türkiye Cumhuriyeti) ibaresi kaldırılmaya başlandı. Ancak halkın direnmesi sonucunda birçok yerde bu ibareyi yeniden koymak zorunda kaldılar.
Okullarda her sabah çocuklarımızın okuduğu “Türküm,doğruyum,çalışkanım..” diye başlayan andımızı kaldırdılar.
Son olarak da bakanlar kurulu kararı ve Cumhurbaşkanının onayı ile dost devlet başkanlarına verilen “Devlet Nişanı”ndan  ( TC ) harfleri ile Atatürk resmi de kaldırıldı.
Belli ki bir grup insan, kurtuluş savaşımızın kahramanı ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, ülkemizin bu günlere gelmesinin önünü açan Mustafa Kemal Atatürk’ü sevmiyor. O’nu ve eserlerini unutturmak istiyor.
Ama halkımız bunun farkına vardıkça Atatürk’e ve onun devrimlerine, ilkelerine daha bilinçli olarak sahip çıkıyor.
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 75. yılında tüm illerde yapılan anma törenleri bunu açık göstergesidir.
Anıt kabirde Atamızı ziyaret eden insanlar bu yıl bir rekora imza atmışlardır. Bir milyonun üzerinde genç-yaşlı, kadın erkek vatandaşımız Atamızı ziyaret etmiş, Anıt kabir dolmuş, taşmıştır.
Bu sevgi seli; Atatürk’e bağlılığın yanında son yıllarda giderek artan baskılara, kişilerin yaşam tarzına yapılan müdahalelere karşı da bir başkaldırıdır.
Vatandaşlarımız Atatürk devrimlerinin, demokrasinin, hukuk devletinin önemini kavramışlardır. Bundan geri adım atmak istememektedirler.
Bunun yolunu da Mustafa Kemal Atatürk ve devrimlerinin açtığının bilincindedirler.
Bu yüzden Mustafa Kemale, onun devrimlerine yapılan her saldırı; vatandaşlarımızın tepkisine neden olmakta, Atamıza olan bağlılığı daha da pekiştirmektedir.
Bu duygu ve düşüncelerle ölümünün 75. yılında Mustafa Kemal Atatürk’ü saygıyla, sevgiyle, minnetle anıyorum. 13.11.2013 Av. Yaşar Varış

14 Kasım 2013  10:54:21 - Okuma: (564)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik