Yazı

Selçuk Festivali Hakkında
Selçuk Festivali Hakkında 

Hüseyin Gül

İlçemiz Festivalinin ilk günüydü. Karikatür, şiir, Atalarımızın sözleriyle ilgili çalışmalarımı sergileyebilmek için o günün akşamına kadar, uygun bir ortam bulabilirim umuduyla elimden geldiğince koşturdum.

                 Festivalin genel düzenlemesiyle ilgili yetkili kılınmış bayanlarımız gecikmiş çalışmaların yoğunluğu nedeniyle, o kadar çaresizlik içindeydiler ki Sayın Öznur ve Sayın Filiz hanımın fırçalarından ne yazık ki biz de nasibimiz almak zorunda kaldık.
                 Çaresizlik içinde getirilen kuralların sonucunda festival çadırını elimizden geldiğince düzenlemeye çalıştık.
                  Rica minnet bulduğum telli bir levhaya ve ayrıca çadırın ayaklarına gerdiğim eski çamaşır tellerine şiir, atasözü, karikatür çalışmalarımı sıkışık, çarpık ve düzensiz bir şekilde asmak zorunda kaldım. Öylesine komik ve göstermelik bir görüntü oluştu ki sonucuna katlanamadım ve çaresizlik içinde tüm malzemelerimi toplayıp festival katılımından ayrıldım.
                   Lütfen yanlış anlaşılmasın ama festival gerçeğinin ne olduğu bilinmelidir ve adına uygun bir şekilde yapılmalıdır.
                    Sözlükte “ festival “ ne demek?
                    1-Dönemi, yapıldığı çevre, katılanların sayısı veya niteliği programla belirtilen ve özel önemi olan sanat gösterisi.
                    2-Belli bir sanat dalında oyun ve filmlerin sunulması ve gösterilmesi sonunda ödül, derece verilmesi biçiminde düzenlenen ulusal veya uluslar arası gösteri dizisi, şenlik.
                    3-Bir bölgenin en önemli ürünü için yapılan gösteri, şenlik.
                    4-Düzensiz toplantı, curcuna.
                     Eğer ki ilçemiz adına “ festival “ yapılacaksa, sözlük anlamında yazılı olduğu gibi 1.maddeye denk gelecek ve toplumsal yaşam içinde sosyal demokrat düşünceyi siyaseten en uygun şekilde geliştirebilecek içerik ve etkinlikte olmalıdır.
                     İlçemiz festivali, yöresel mutfak gösterileri ve incik, boncuk pazarıyla birlikte yukarda yazılı dört maddenin hangisine ya da bunların dışında nasıl bir anlayışa uygun düştüğünü bilmek isteriz.
                     Elbette, yaşamla çelişen aykırı bir yönü yok. Herkes pazarcılık yapıyor ve alış-verişinden memnun. Ama yöntem ve içerik olarak sözlük anlamındaki “festival” gerçeğine uymamaktadır. Hiç değilse adını başka söyleyelim. “Bölge pazarlaması- Çevre pazarlaması” gibi.


6 Eylül 2013  00:29:27 - Okuma: (1352)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik