Yazı

Önce Ahlak Sahibi Ol
Önce Ahlak Sahibi Ol 

Memiş Güngör

Bırak zırvalamayı da eline, beline, diline sahip ol.

Ahlak bazen mekteple,okumakla,nasihatla,toplum baskısıyla kazanılmıyor.Bir bakıyorsun adam bir süre sonra yastığa edivermiş.
      Ne oldu ?
      Alt yapısı yokmuş.
       Doğru eğitim alamamış.Aldığını sanmış.
      Allah korkusu da yokmuş,ya da o başka ,bu iş başka mı diyorsun?
     Çok sıkı biriydi oysa.Hayatı boyunca haktan ,adaletten,namustan bahsetmişti.
     İnancı da sağlam olsun olmuşken deyip,masraftan kaçınılmamıştı.Konuştu mu mangalda kül bırakmazdı.Boyu posu yerinde.İlim irfan sahibi,ne çare uçkuru tutamadı.Tutamadı salıverdi kendini.Sağlam değilmiş demek ki.Hiç bir şey göründüğü gibi değilmiş meğer.Ama biz biliriz hep böyledir bunlar, yedek parçaları yoktur.Bastırılmış duyguları patlar küçük bir fırtınada.Ön tarafta vatan - millet –Sakarya, din – iman.Arka tarafta Müslüman’ın nefsiyle sınavı.Okumak cehaleti alıyormuş ama eşeklik baki kalıyormuş gerçekten.Eşeği bildiğimiz hayvan olarak algılayıp onlara da hakaret etmemek lazım.
     Bir aileyi çökerten nasıl ahlaksızlıksa,bir memleketi de yıkan ahlaksızlıktır.Sen ömrün boyunca ahlaktan söz edip,yaşamına yansıtmazsan  olacağı bu.Allah kimseyi şaşırtmasın.Yoksa beylik laflar konuş sabaha kadar,davulcu gürültüsüne gider.
     İşte senin bu alt yapısızlığın bir yolunu buldu çıktı ortaya.Eğitimle kazanılır bu duygular.Anadan doğma getirilmez o güzel ahlak.Öyle dogmatik düşüncelerde barınmaz bu erdemlilik.Bilime,akla,deneye inanacaksın.Vefa,bağlılık,sadakat sözcüklerinin anlamına bakman yeterlidir adam olmak için.Sadakat bu sözcüklerin içinde en vurucu olanıdır.Bu sözcükte gizli bir güç vardır.Her gün kalkar ve bu sözcüğü düşünürsen, pusulayı pek şaşırmazsın.Adete oto kontroldür.Viraj demiridir.Hava yastığıdır bir nevi.
    Söylemlerini de,hatta en önemlisi eylemlerini eğrilikten kurtaracaksın.Düşüncen neyse ahlağında o kadar olur demeye dilim varmıyor ama düşünce de ahlağı yönlendiriyor.Başkasından utanmana gerek yok,kendinden utan yeter.
    İşte görüyorsunuz bazen kutsal kitabı ve dinin emirleri de yetmiyor.Ahlaksızlığa devam ediyor ölümlü.Başka bir harç gerekiyor tuğlayı yapıştırmaya.İçindeki duygunun şekli,aklının erdemlilik kavramlarıyla nasıl doldurulduğu belirliyor ahlaki yapıyı.Bazıları çerçeveyi buluyor ama içine resmi koyamıyor................................
.........................................................................................................
...........................................................................
     
     Ne diyorsun hocam diyenlere valla ben de bilmiyorum nereden geldi aklıma.Etrafına bak görürsün bu adamları.Mevki makam sahibidir.Annedir,babadır.Öğretmendir,doktordur,kasaptır,esnaftır,üniversitelidir,okumamış cahildir hiç fark etmez.Üstüne alan alır.Adam gibi adamlara sözüm yok.
   Önce ahlak lazım,ahlak…İstersen ulemaya sor bana inanmıyorsan.


1 Haziran 2013  20:15:40 - Okuma: (560)  Yazdır




İstatistik