Yazı

Esnafın güvenliğiymiş!
Esnafın güvenliğiymiş! 

Özgür Aydoğan

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu Geçtiğimiz günlerde peş peşe düzenlenen İş sağlığı ve güvenliği hakkındaki toplantılar herkesin malumu.

Selçuk Ticaret Odası ve Selçuk Esnaf Odası başta olmak üzere kurumların son günlerde ilçemizde peş peşe düzenledikleri toplantılar esnafın kafasını karıştırmış durumda. Odalarımız görevlerini yapıp uzmanlar ile esnafları buluşturuyor fakat hiç merak ediyor mu kimse acaba, esnaf olup bitene nasıl bakıyor? Ben söyleyeyim. Esnaf diyor ki; “Bizim güvenliğimizi düşünüyorlarsa bizden uzak dursunlar yeter”
 
Herkesin gücü esnafa yetiyor
Tepkileri dillendirmeye devam edelim, esnaf çantasını kapan memurun Selçuk ilçesine gelmesinden bıkmış durumda. Evet doğru ilçemiz derli toplu ve kontrollü bir ilçe fakat böyle olması suç mu? Bir sürü ipin ucunu kaçırdıkları ilçeler var neden oradaki tozu dumanı görmeyip de buradaki inciğinin cıncığı ayrıntılar için ortalığı ayağa kaldırıyorlar hiç anlamıyorum. Denetlemeye bu kadar meraklılarsa gidip bankaları denetlesinler, üç otuz kuruşa hamal gibi çalıştırdıkları gençler mesai bittikten sonra geç saatlere kadar çalışıyorlar. Ne mesai var, nede arayıp soran, gidin o holding bankalarını denetleyin. Ona gücünüz yeterse sonra gidin birde meclisi denetleyin, malum oraya dikkat etmeyince fırt diye kıyak yasalar çıkıveriyor.
 
Dalga geçer gibi
Esnafın bin bir sorunu var. Kredi batağı, kurumlara birikmiş borçlar, AVM belası, internet satışları ve piyasadaki sıkıntılı gidişat yetmez gibi adamın biri gelecek güvenliğimize bakacak “aman bu kapak kafanıza düşer” diyecekmiş. Kimsenin kafasına bir şey düştüğü yok, düşen her neyse bu yasayı başımıza saranların kafasına düştüğü belli. Peki biz bunları söyleyince ne deseler beğenirsiniz? “Yüksek cezaları var” diyor, sopa gösteriyorlar hemen. Aslına bakarsak neyin ne olacağı hala belli değil. Efendim “şu kadardan şu kadara kadar şurasını devlet karşılayacak” gibi gaz almalar var, peki devlet bizim değimli? Sen olmadık bir iş çıkarıp yandaşlarını zengin ederken bizde “oh be biz yırttık” mı diyeceğiz. Akıllarınca bize ölümü gösterip sıtmaya razı edecekler.
 
Bakın kimler neyin peşinde
Malum ilgili şirketler piyasaya dalmış durumda. Ne olduğunu onlarda tam çözebilmiş değil ama bu kafa karışıklığında anlaşmalar yapıp para kazanma derdindeler. Söz konusu şirketler yöneticisi bulunduğum Selçuk Esnaf ve Sanatkarlar Odasını da ziyaret ediyorlar, her gelen başkanımızın ve personelimizin kafasını daha da karıştırıp gidiyor. Bize bıraktıkları dosyaları zaman buldukça inceliyorum, size o dosyalardan birindeki dergiden alıntı yapacağım. Dergi son derece kaliteli basılmış, yazarlarının ise her biri birbirinden daha badem bıyıklı. Bakınız iş sağlığı güvenliği konulu derginin kapaktan duyurulacak kadar önemli bir yazarı nasıl başlık atmış; “İslam’a uygun yaşam profesyonel iş yaşamını inşa eder” Hey Allahım, sanki Türk esnafı başka dine göre yaşıyor. Güzel dinimizi profesyonel iş yaşamına da alet etmeye kalkıyorsunuz ya helal olsun size. Bu saçma yazıları kimsenin okuduğu yok, amaç ihale kapmaya çalışırken cemaatin kolaylıklarından faydalanmak hiç kuşkusuz. Madem konu dinden açıldı bende buradan bir esnaf olarak dua etmek istiyorum; “Allahım ülkemize bela olan bu din simsarlarından koru bizi”
 
Yandaşları zengin edeceğinize görevinizi yapın
Bu işte bir yanlışlık var. Bir dükkan açarken dükkanımızın yapacağımız işe uygun olup olmadığı belediye denetliyor ve ona göre ruhsat veriyorsa, çalışanların durumunu çalışma bakanlığı ve bağlı kurumlar kontrol ediyorsa, sağlık ile ilgili konuları da tarım bakanlığı denetliyorsa peki bu “6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu” da neyin nesi? Her zaman olduğu gibi kurumları çalıştırmayıp yandaş özel sektöre iş mi paslayacaklar? O zaman bizde esnaf olarak size deriz ki; “yandaşları zengin edeceğinize görevinizi yapın efendiler!”
 
Vatandaş toplantılara katılmıyor
Yapılan toplantılara üç beş kişiden fazla katılım olmadığını gözümle gördüm. Cep telefonuna mesajlar, gazetelere ilanlar ve belediye hoparlöründen yapılan onca anonsa rağmen toplantılara üç beş kişi geliyorsa esnaf artık “yeter!” demiştir, bunu herkes anlamalı. Ben gelmeyen esnafı eleştirmiyorum tam aksine destekliyorum. Neymiş büyük cezası varmış, esnafa yapılan her şey ceza zaten. Kim hayırlı bir şey için geliyor bir düşünün bakalım, ben söyleyeyim hiç kimse faydalı bir işe kapımızı çalmıyor.
 
Peki ne yapmalıyız?
Aslına bakarsanız yapacak fazla bir şeyimiz yok çünkü bizimle top gibi oynayanları biz seçiyoruz, fakat unutmayın bizim seçtiklerimizle de başkaları top gibi oynuyor. Umarım tez zamanda esnaflar yaşadıkları sıkıntılara tepki verirler, kapı önünde pinekleyerek veya kahve köşelerinde ona buna suç bularak hiçbir iş çözülmez. Sizin yerinize kimse sizin hakkınızı aramaz, hatta şu yazdıklarımı bile kimse yüksek sesle söylemez. Benim kimseden korkum yok, ilçemi ve esnafımı savunurken kimi karşıma aldığıma bakmıyorum bile. Esnaflar ve yakınları köşe yazılarımı lütfen takip ediniz, eksik bıraktığım ve yanlış bildiğim konular varsa aşağıda paylaştığım iletişim bilgilerini kullanarak bana ulaşınız. Yazılarım doğru ise bu yazıları herkese okutarak ve paylaşarak destek verin. Bize yapacak tek şey kalıyor, Pir Hacı Bektaş-ı Veli’nin söylediği gibi "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız"
 
İletişim;
Tel: 0542 584 53 87

12 Mayıs 2013  11:58:34 - Okuma: (665)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik