Yazı

Yazıklar Olsun
Yazıklar Olsun 

Ali Can

Memleketimden insan manzaralarını aktarmaya devam edeceğim.

Ancak çok üzüldüğüm bir konuya öncelik vermek ve bu üzüntümü sizlerle paylaşmak istedim. Selçuk Belediyesi tarafından moloz dökme yeri olarak tahsis edilen, Pamucak sahilindeki arazide molozların arasında, tarihi eser niteliği taşıyan kültür varlıklarının bulunduğunu fark ettim. Arazideki araştırmayı biraz derinleştirince karşılaştığım manzara, tarifi imkansız bir hüzne ve öfkeye kapılmama neden oldu.
 
Şanlı tarihimizin izleri, atalarımızın mezar taşları parçalanarak moloz yığınlarının arasına atılmıştı. Öncelikle şunu belirteyim. Şimdi ben böyle yazınca, sanki Selçuk Belediyesi’ni suçlayacakmışım gibi bir beklentiye girilmesin. Selçuk Belediyesi’nin bu olayda hiçbir sorumluluğu yoktur.
Bu taşın ve diğer parçaların nereden geldiği ve kim tarafından ne zaman döküldüğünü tespit etmek çok zor bir iş.  Mezartaşı üzerinde yaptığım çalışma sonucunda Beylikler dönemi/erken Osmanlı olduğunu anladım. Kuşadası veya Aydın tarafından geldiği kesin olan taşın üzerinde “Aydın” ifadesi çok açık bir şekilde okunmaktadır. Gerekli kopyalamaları yaptıktan sonra Efes Müzesi yetkililerine haber verdik. Ben Efes Müzesi yetkililerine çok teşekkür ederim. Bir ambulansın hastaya ulaşmasından daha kısa sürede alana intikal ettiler. Gerekli incelemeleri birlikte yaptık ve parçalar müzeye, ait oldukları yere götürüldü. Şimdi nispeten mutluyum. Ama bilerek ve isteyerek, sadece inşaat durmasın ve koca koca binalar dikilsin diye yok edilen talan edilen tarihimizin önünde utanmalıyız.
 
Bu talan edilen, yok edilen tarihimiz sanılmasın ki bizden hesap sormayacak. Geçmişine saygısı olmayanların geleceği olmaz. Üzgünüm, kırgınım. Yazıklar olsun.

20 Mart 2013  15:38:45 - Okuma: (739)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik