Yazı

Kral Abdullahın Gözyaşları…
Kral Abdullahın Gözyaşları… 

Yaşar Varış

Geçtiğimiz günlerde Ürdün kralı Abdullah bazı temaslarda bulunmak üzere ülkemize geldi.

Dış işleri bakanlığında gelenektir. Ülkemize resmi olarak ziyarette bulunan yabancı devlet başkanları mutlaka Ulusal kurtuluş savaşımızın kahramanı, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Anıtkabirdeki mezarını ziyaret eder, çelenk koyarak saygı duruşunda bulunur.
Bu geleneğe Ürdün kralı Abdullah da uydu.
Kral Abdullah Atamızın huzurunda saygı duruşu sırasında duygulanmış, gözyaşlarını tutamamış. Televizyonda izledik.
Ağlamak insani bir duygunun belirtisidir.
Kral Abdullah Atamızın huzurunda saygı duruşu sırasında neler düşündü de gözyaşlarını tutamadı acaba?
İnsanın aklına birçok neden geliyor.
Birincisi yukarıda belirttiğim gibi tamamen insani bir duygu olabilir.
İkincisi, bildiğiniz gibi Ürdün toprakları eskiden Osmanlı devleti sınırları içinde idi. Kral Abdullah’ın dedeleri İngilizlerin kışkırtmaları sonucu Osmanlıya isyan etmiş, Osmanlıyı arkadan vurarak ayrılmışlardı Belki de kral Abdullah, dedelerinin ihaneti aklına gelince duygulanmıştır.
Veya Sevr anlaşması ile paramparça olmuş, yabancı devletlerce işgal edilmiş bir ülkeyi işgalden kurtan, bağımsız bir devlet kuran, ülkesini yaptığı devrimlerle çağdaş, uygar dünyaya bağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlığın sonucu dur.
Belki de ülkenin kurtuluş ve kuruluşunda çok önemli katkıları olan Türk ordusunun kahraman askerlerinin henüz kanıtlanmayan iddialarla hapislere atıldığı, terör örgütü yönetmekle suçlandığı, seçilmiş milletvekillerinin dört yılı aşkın süredir tutuklu bırakıldığı,
Bunun yanında atamızın kurduğu Türkiye cumhuriyetini bölmeye çalışan, bu nedenle binlerce insanımızın kanına giren terör örgütü başlarıyla masaya oturup pazarlıklar yapıldığını düşünmüştür..
Mustafa Kemal Atatürk, emperyalist devletlerin işgali altında olan mazlum devletlere örnek olmuş bir liderdir. Biraz okuyan, tarih ve siyaset bilen her devlet adamı bunu iyi bilir. Kral Abdullah da kültürlü bir devlet başkanıdır.
Mustafa kemal Atatürk’ün yaptıklarını ve ölümünden sonra yapılanları iyi bilir. Kral Abdullah, bunlara üzüldüğü için gözyaşlarını tutamamış, ağlamış olabilir.
Televizyonda izledim. Kral Abdullah’ın gözyaşları yanaklarından sarkarak çenesine kadar ulaştı. Samimi ve içten olduğu belli idi.
Bizim cumhurbaşkanımız Abdullah görmüştür herhalde… 06.03.2013

6 Mart 2013  19:13:31 - Okuma: (392)  Yazdır
Haftanın Hit Haberleri

İstatistik